Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Kiedy pracownik powinien go odebrać?
Chociaż tegoroczny Dzień Niepodległości 11 listopada wypada w sobotę, to pracownicy nie stracą prawa do wypoczynku z tego tytułu. Według obowiązujących przepisów pracodawca musi udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i pracujących 5 dni w tygodniu.


Z Kodeksu pracy wynika, że jeśli święto w danym miesiącu przypada w sobotę, przykładowo tak jak Dzień Niepodległości w listopadzie 2023 roku, pracodawca jest zobowiązany do obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników o 8 godzin. Prowadzi to do uzyskania dodatkowego dnia urlopowego do wykorzystania w miesiącu, w którym wypada święto państwowe. Zostały one wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy.


Kiedy pracownicy powinni wykorzystać dzień wolny?

Według przepisów Kodeksu pracy pracownicy powinni odebrać dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypadło święto. Zazwyczaj stosowany jest miesięczny okres rozliczeniowy, co oznacza, że dodatkowy dzień wolny powinien zostać wykorzystany w miesiącu, w którym wypada święto państwowe. Nie ma znaczenia czy dzień zostanie wykorzystany przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim.


Komu nie przysługuje dodatkowy urlop?

Dodatkowy urlop nie przysługuje pracownikom, którzy w danym okresie przebywają na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim lub na urlopie bezpłatnym. Przysługuje za to tym, których zwolnienie chorobowe kończy się 10 listopada lub rozpocznie się 12 listopada.


Co z dniem wolnym dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy?

W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy przywilej dodatkowego dnia wolnego zależy od ustalonego wymiaru czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym.


Z ustalonego wymiaru czasu pracy pracownika w niepełnym wymiarze może wynikać, że nie przepracuje on więcej, niż przypada dla niego w danym miesiącu. W takiej sytuacji nie będzie mu przysługiwało wolne. W przeciwnym wypadku należy udzielić mu dodatkowego dnia wolnego.


Przykładowo: pracownik zatrudniony w wymiarze połowy etatu w listopadzie 2023 r. ma do przepracowania 80 godzin. Jeżeli przypada mu do przepracowania więcej godzin (w zależności od rozkładu czasu pracy), powinien mieć wyznaczony dzień wolny. W innym przypadku pracodawca nie ma takiego obowiązku.


Jaka kara dla pracodawcy za nieudzielenie dodatkowego dnia wolnego?
Pracodawca, który nie udziela dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, który posiada ten przywilej, łamie przepisy. W konsekwencji grozi mu kara grzywny.


Dodatkowe dni wolne od pracy w 2024 roku
W 2024 roku, podobnie jak w roku bieżącym, pojawi się święto państwowe przypadające w sobotę. Będzie to święto Trzech Króli 6 stycznia, a dodatkowy dzień wolny powinien zostać wykorzystany w styczniu, jeśli w danej firmie stosuje się miesięczny okres rozliczeniowy.

Patrycja Czarnota, księgowa w firmie inFakt

Zobacz również

TARNOPAK nagrodzony Złotym Godłem QI!

TARNOPAK nagrodzony Złotym Godłem QI!

W zlokalizowanym w Jaśle Zakładzie TARNOPAK Sp. z o.o. powstają wysokiej klasy opakowania z tektury, metalu, drewna oraz połączenia tych materiałów. Priorytetami firmy są dbałość o najwyższą jakość wyrobów,  elastyczne podejście do klienta oraz ciągłe dostosowywanie oferty do zmieniających się oczekiwań rynku.

Z energią w przyszłość!

4ECO - Z energią w przyszłość!

4 ECO Sp. z o.o. to kielecki wykonawca usług z zakresu odnawialnych źródeł energii. Jego odbiorcami są zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. W ubiegłym roku spółka została Laureatem programu Najwyższa Jakość Quality International, zdobywając Złote Godło QI. W tym roku ubiega się ona o ten tytuł ponownie.