Z pasją tworzymy i dostarczamy rozwiązania dla transportu przyszłości

W ubiegłym roku na łamach ForumBiznesu.pl ukazał się artykuł „O planach i wyzwaniach MAN Trucks Sp. z o.o. na 2024 r. Jak skuteczny system zarządzania wpływa na jakość produkowanych ciężarówek?” (rozmowa z Tomaszem Kusem, Quality Managerem). Sprawdzamy, czy te plany udało się zrealizować i jakimi nowościami zaskoczy nas firma w tym roku.

 

Rewolucja na czterech kołach – jak MAN zmienia zasady gry?

Wyobraź sobie ciężarówki, które nie tylko nie emitują spalin, ale także same się prowadzą. Dodaj do tego fabrykę, która staje się potęgą w Europie i firmę, która chce całkowicie zmienić przyszłość transportu. To nie futurystyczna wizja – to rzeczywistość, którą tworzy MAN Trucks Sp. z o.o.

 

Czy Polska stanie się centrum przyszłości i liderem innowacyjnego transportu ciężarowego? Wszystko wskazuje na to, że tak!

 

MAN Trucks Sp. z o.o., polska spółka zależna MAN Truck & Bus SE, realizuje ambitną strategię rozwoju, koncentrując się na innowacjach, zrównoważonym rozwoju i wzmocnieniu swojej pozycji na rynku pojazdów użytkowych.

 

Polska potęgą MAN – gigantyczna inwestycja w Niepołomicach

Kiedy w ramach strategii New MAN w latach 2020-2022 MAN zainwestował 95 milionów euro w rozbudowę fabryki w Niepołomicach, wielu zastanawiało się – dlaczego właśnie tutaj? Odpowiedź jest prosta: Polska ma strategiczne położenie, świetnych specjalistów i ogromny potencjał w produkcji pojazdów użytkowych.

MAN Trucks 2

Efekt? Fabryka stała się jednym z największych zakładów MAN w Europie tzw. zakładem wolumenowym. Co więcej – z taśmy montażowej zjeżdżają teraz najnowocześniejsze ciężarówki, które wkrótce mogą całkowicie zmienić oblicze transportu drogowego.

 

Zbliżamy się do daty rozpoczęcia seryjnej produkcji nowego roku modelowego!

Produkcja pojazdów FPP, nowego modelu MAN 2025, zbliża się wielkimi krokami. Zgodnie z harmonogramem, planowane uruchomienie seryjnej produkcji (SOP) ma nastąpić w kwietniu 2025 roku.

 

Zero emisji – jasny cel MAN do 2050 roku

Ciężarówki bez spalin? Jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe, ale MAN traktuje dekarbonizację jako priorytet. Cel jest ambitny – neutralność pod względem emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Jednym z kroków przybliżających firmę do spełnienia tego celu będą produkowane w niepołomickim zakładzie małe, elektryczne ciężarówki MAN eTGL (projekt SPEED). Tym samym elektromobilność zadebiutowała w MAN Trucks w Niepołomicach, przygotowując nas na przyszłe wyzwania. Samochód został po raz pierwszy zaprezentowany na targach IAA 2024.

MAN Trucks 3

Rosnące limity hałasu i emisji spalin dla samochodów ciężarowych z silnikami tradycyjnymi w centrach miast sprawiają, że firma traktuje miejski transport dystrybucyjny jako ważny segment wyjściowy dla przejścia na mobilność elektryczną.
Podkreślić należy, że jednocześnie z tak intensywnymi zmianami nie zapomina się o idei produkcji zgodnej z ekologią. Działania skoncentrowane są na maksymalnym wykorzystaniu materiałów i surowców oraz recykling (tzw. gospodarka w obiegu zamkniętym).

 

Rok 2025 kamieniem milowym dla rozwoju zeroemisyjności w firmie MAN

Wszystkim tym działaniom, w sposób nieustanny, towarzyszy dbałość o jak najwyższą jakość pojazdów na każdym etapie produkcji. Potwierdzeniem spełnienia wymogów jakościowych są liczne nagrody i wyróżnienia, jakimi uhonorowany został niepołomicki zakład. W grudniu 2024 podczas Europejskiego Forum Biznesu w Katowicach MAN Trucks Sp. z o.o. otrzymał medal XVIII edycji programu Najwyższa Jakość Quality International 2024.

 

Jak podkreślił Tomasz Kus, manager Działu Jakości: - Otrzymana nagroda po raz kolejny potwierdziła, że nasze wspólne wysiłki w dążeniu do osiągania najwyższej jakości są dostrzegane i uznawane również w szerokiej, ogólnopolskiej skali.

Czy MAN zmieni zasady gry w transporcie ciężarowym? Wszystko na to wskazuje! A my będziemy z uwagą śledzić kolejne kroki tego motoryzacyjnego giganta.

 

Kinga Piotrowska-Tryba

Zobacz również

Efektywny recykling energetyczny odpadów

Wyzwanie współczesnego świata:  efektywny recykling energetyczny odpadów

Polska firma Intereko Energia Sp. z o.o. od kilku lat realizuje w Afryce nowatorski program produkcji energii i innych komponentów w oparciu o innowacyjną technologię recyklingu odpadów. Jak się okazuje tamtejsza administracja jest bardziej otwarta na tego typu nowatorskie rozwiązania, niż nasza krajowa i unijna.

ChatGPT: 5 faktów na temat sztucznej inteligencji

ChatGPT, Obraz Alexandra_Koch z Pixabay

ChatGPT z każdym miesiącem cieszy się coraz większą popularnością. Jednak narzędzie, z którego korzysta już ponad 100 milionów1  użytkowników na całym świecie, wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Chester Wisniewski, dyrektor ds. technologii w firmie Sophos, odpowiada na pięć trudnych i budzących niepokój pytań związanych ze sztuczną inteligencją opracowaną przez OpenAI.