W co najchętniej inwestują przedsiębiorcy?

Według raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2022”1, nasz kraj zajmuje szóstą pozycję pod względem wielkości gospodarki w Unii Europejskiej. W ciągu ostatniej dekady stał się również jednym z liderów wzrostu gospodarczego w Europie. Wszystko to sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem dla przedsiębiorców, także zagranicznych, którzy lokują w Polsce swoje biznesy i inwestują w infrastrukturę.


Bezpieczna przystań dla firm z całego świata

Atrakcyjność Polski manifestuje się na wiele sposobów, począwszy od korzystnego położenia geograficznego, które zapewnia bliskość do rynków zbytu, gospodarczą stabilność oraz korzyści płynące z członkostwa w Unii Europejskiej. Na scenie międzynarodowej – dzięki dostępowi do wykwalifikowanej kadry i możliwości optymalizacji kosztów – nasz kraj jest postrzegany jako miejsce oferujące potencjał do szybkiego wzrostu. Świadczy o tym dobitnie wynik dochodów zagranicznych inwestorów bezpośrednich, które w 2022 r. osiągnęły historycznie największą wartość 128,9 mld zł2.

Uwagę firm zagranicznych przyciągają także instrumenty wsparcia dla inwestorów, oferowane przez państwo. Korzysta z nich chętnie m. in. branża auto-moto, o czym świadczy na przykład inwestycja Mercedesa-Benz w budowę fabryki pojazdów elektrycznych w Jaworze, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Całe przedsięwzięcie, łącznie z rozwijaniem kompetencji pracowników w zakresie elektromobilności, ma kosztować ponad 2,5 mld zł3.


Nie tylko branża automotive inwestuje w Polsce. Daikin Europe, firma specjalizująca się w wysokiej jakości i energooszczędnych rozwiązaniach grzewczych i chłodniczych dla różnych budynków, zainwestuje 300 milionów euro w utworzenie nowej fabryki w Łodzi. Będzie to pierwsza baza produkcyjna Daikin w kraju. Nowa fabryka rozpocznie działalność w lipcu 2024 r4.
Przykłady można mnożyć, jednak jest coś, co łączy wszystkie nowo powstające inwestycje.

– Obecnie projektowane i budowane obiekty mają nie tylko spełniać wysokie standardy efektywności, ale także minimalizować negatywny wpływ na środowisko. – zauważa Andrzej Przesmycki, CEO w PM, firmie zajmującej się wspieraniem inwestorów na każdym etapie procesu inwestycyjnego: od wstępnych analiz, przez projektowanie, po nadzór budowlany. – Priorytetem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ograniczenie zapotrzebowania na energię. Dlatego nowoczesne fabryki są projektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju, wykorzystując technologie przyjazne dla środowiska. – dodaje.


Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych

Według szacunków Cushman & Wakefield, koszty wynajmu powierzchni magazynowej i prowadzenia działalności na polskim rynku mogą być nawet o ponad 50% niższe niż w niektórych krajach Europy Zachodniej5. Nic dziwnego, że polski rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych jest więc atrakcyjnym miejscem dla najemców oraz inwestorów.


– Nowoczesne powierzchnie magazynowe i przemysłowe charakteryzują się zaawansowanym podejściem do projektowania i technologii, które umożliwiają efektywne zarządzanie logistyką i procesami przemysłowymi. – podkreśla Andrzej Przesmycki z PM. – Biznes stawia na elastyczność. Łatwe dostosowywanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb klientów jest możliwe dzięki wykorzystaniu modułowych konstrukcji. Z kolei wielofunkcyjność powierzchni umożliwia magazynowanie, przetwarzanie i dystrybucję w jednym miejscu. – wylicza.


Na zakończenie trzeciego kwartału 2023 roku, w trakcie budowy było ponad 2,49 miliona metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej, logistycznej i przemysłowej. To oznacza, że wolumen powierzchni w budowie zwiększył się w porównaniu do poprzedniego kwartału6.


Przybywa parków handlowych i kompleksów wielofunkcyjnych

Według Polskiej Rady Centrów Handlowych, obecnie w fazie planowania, przygotowań inwestycyjnych lub w budowie, znajduje się ponad 1,2 miliona metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowej, z planowanym otwarciem przed końcem 2025 roku. Stanowi to ponad 9% całkowitej powierzchni obecnej bazy nowoczesnych obiektów handlowych w Polsce7.

Nowoczesne powierzchnie handlowe są atrakcyjną klasą aktywów dla inwestorów ze względu na potencjał generowania dochodów. Co wpływa na atrakcyjność i rentowność inwestycji? Kluczowy jest z pewnością wybór lokalizacji: dogodna przyciąga zarówno najemców, jak i klientów. Jednak to nie wszystko. – Z naszego doświadczenia jako inwestora zastępcza wynika także, że otwarcie obiektu handlowego dokładnie w założonym w projekcie czasie, wiąże się często ściśle z pikiem sprzedaży w danej branży. Dlatego jednym z priorytetów jest terminowa realizacja projektów. – podkreśla CEO PM.


Z danych PRCH wynika, że w przeciągu trzech kolejnych lat ma powstać 110 nowych obiektów handlowych. To – wraz z pozostałymi danymi na temat inwestycji w kraju – zdecydowanie świadczy o potencjale naszej gospodarki i atrakcyjności Polski jako miejsca do rozwijania biznesu. Obiecującym sygnałem jest zwłaszcza różnorodność nowych inwestycji. Biorąc pod uwagę obecne realizacje i prognozy, można optymistycznie patrzeć w przyszłość, licząc na dalszy wzrost i umocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

 


1. https://cdn.files.smcloud.net/t/raport_Sektor-nowoczesnych-usug-biznesowych-w-Polsce-2022_v1.pdf
2. https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/10/Zagraniczne-inwestycje-bezposrednie-w-Polsce-w-2022-r.pdf
3. https://mercedes-benz-jawor.com.pl/pl/fabryka-w-jaworze/o-fabryce
4. https://www.daikin.pl/content/dam/DAIKIN-CE/pressreleases/2022/22_PLFactory/Press%20Information_Daikin%20Europe%20invests%20300%20million%20Euro%20in%20new%20Polish%20heat%20pump%20heating%20factory.pdf
5. https://businessinsider.com.pl/biznes/polska-jest-interesujacym-krajem-dla-inwestorow-zagranicznych/lgrytdm
6. https://executivemagazine.pl/przemysl-logistyka/rynek-powierzchni-przemyslowo-logistycznych-w-polsce-w-iii-kwartale-2023-roku/
7. https://prch.org.pl/wp-content/uploads/2023/09/PRCH-obiekty-handlowe-w-budowie-w-latach-2023-25.pdf

Zobacz również

Kanlux IQ - LED LIFE – naturalne światło na wyciągnięcie ręki

Kanlux IQ - LED LIFE – naturalne światło na wyciągnięcie ręki

Co sprawia, że nasze otoczenie staje się bardziej komfortowe? To naturalne światło słoneczne, najzdrowsze dla organizmu, korzystnie wpływające na samopoczucie, pobudzające nas i wspomagające walkę z kiepskim nastrojem.

Kielce dla firm

MUP Kielce dla firm

Zgodnie z diagnozami, rozwój europejskich firm utrudniony jest m.in. przez brak wystarczającej liczby dobrze przygotowanych kandydatów. Pracodawcy nie chcą jednak zatrudniać reprezentantów kategorii NEET (osoby do 30 roku życia, które nie uczą się, nie szkolą i nie pracują) ze względu na niewielkie w ich ocenie doświadczenie zawodowe jej przedstawicieli i kwalifikacje niepasujące do współczesnych wymagań. Projekt pilotażowy ZiP – Zatrudnienie i Przeszkolenie jest odpowiedzią na oba te wyzwania.