Czy polska infrastruktura krytyczna jest dobrze przygotowana na zagrożenia cyfrowe w odniesieniu do eskalującej sytuacji za naszą wschodnią granicą i jej znaczenia dla naszego kraju? – Temat jest bardzo złożony, ale kluczowym w tym zakresie jest tworzenie jeszcze większej więzi koalicjantów w kontekście wymiany informacji na poziomie struktur unijnych i NATO-wskich – mówi Andrzej Cieślak, Prezes Zarządu Dynacon Sp. z o.o., ekspert w dziedzinie systemów cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.
Wypowiedź została zarejestrowana 5 grudnia 2024, podczas Europejskiego Forum Biznesu 2024 w Katowicach.
Drogi wojewódzkie w Polsce stanowią własność samorządów terytorialnych. Ich zarządcą są Zarządy Województw, które mogą ustawowe obowiązki powierzać jednostkom organizacyjnym. I tak, Sejmik Województwa Śląskiego Uchwałą z 23 marca 1999 roku powołał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który działalność rozpoczął 1 lipca tego samego roku. Właśnie minęło 25 lat od tego wydarzenia.
W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło o ponad 6% mniej wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. W blisko połowie przypadków nie wskazano województwa wykonywania działalności, co stanowi udogodnienie dla części przedsiębiorców. W tym samym czasie o przeszło 9% rok do roku wzrosła liczba zgłoszeń ws. wznowienia biznesu. Zdaniem ekspertów, w nadchodzących miesiącach można spodziewać się lepszej sytuacji w omawianych zakresach.