Damel: „Maszyny i napędy elektryczne 2024 –  spotkanie profesjonalistów i ekspertów”

16–18 października br. spółka Damel, producent silników elektrycznych, zaprasza do Zawiercia na I konferencję Techniczną MiNE pt. „Maszyny i napędy elektryczne 2024 – spotkanie profesjonalistów i ekspertów”. Program wydarzenia obejmuje zagadnienia dotyczące konstrukcji silników i generatorów, ich eksploatacji i diagnostyki oraz oczywiście napędów.

 

– Porozmawiamy o ślepych uliczkach w rozwoju napędów elektrycznych, o wyższości silników z magnesami nad tymi, których ich pozbawiono. Wreszcie poruszymy kwestię odwiecznego sporu: prąd stały czy zmienny? Krótko rzecz ujmując, celem konferencji jest omówienie współczesnych trendów w konstrukcjach maszyn i napędów elektrycznych, ich projektowania, doboru nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych i wykorzystywanych narzędzi obliczeniowo-symulacyjnych. Chcemy skoncentrować się przede wszystkim na naszych doświadczeniach i dorobku. Nie będziemy snuć hipotez, ani rozwiązywać akademickich dylematów. Zdecydowanie wolimy się skupić na realnych przypadkach, z którymi mamy do czynienia w eksploatacji silników i napędów elektrycznych. Wreszcie, pokażemy, w jaki sposób możemy rozwiązywać najbardziej złożone problemy i dlaczego właśnie w przemyśle nie brakuje miejsc, gdzie silnik elektryczny jest najlepszym spośród dostępnych rozwiązań – wyjaśnia Leszek Stokłosa, Prezes Zarządu Damel SA.

 

Napędy elektryczne odgrywają kluczową rolę na rynku europejskim, a ich znaczenie rośnie wraz z zapotrzebowaniem na technologie energooszczędne: efektywne energetycznie i przyjazne dla środowiska. Ponadto, zapewniają wysoce wydajny proces produkcyjny przy niskich kosztach.

 

W 2022 r. wartość rynku napędów elektrycznych szacowano na 330–400 mln zł, a silników – na 350–420 mln zł. – Ten rynek ma przed sobą przyszłość, również dlatego, że czekają go prawdziwe przełomy technologiczne. Począwszy od modernizacji sterowania lub zastosowania jego lepszej wersji, co przyniesie oszczędności, przez nowe materiały do produkcji samych silników, aż do zmiany rozmiaru wykorzystywanego silnika – podkreśla Robert Tomaszewski, wiceprezes zarządu Damel SA, i dodaje: – Podczas pierwszej konferencji poświęconej właśnie tym zagadnieniom chcemy spotkać się w gronie użytkowników, projektantów, technologów i naukowców, żeby porozmawiać o maszynach i napędach elektrycznych. To nasza odpowiedź na toczące się w branży dyskusje.

 

– Podczas konferencji przedstawimy również nowoczesne metody diagnostyki silników i generatorów, a także rozwiązania aplikacyjne związane m.in. z automatyzacją procesów i długotrwałym użytkowaniem maszyn. Omówimy współczesne problemy z obszaru eksploatacji napędów i przewidywane kierunki ich rozwoju – wyjaśnia Artur Polak, dyrektor Działu Rozwoju Damel SA.

Zobacz również

Za nami Europejskie Forum Biznesu 2022

Europejskie Forum Biznesu 2022

22 listopada br. w Katowicach odbyło się Europejskie Forum Biznesu 2022, podczas którego oprócz szeregu debat, paneli i rozmów z zaproszonymi ekspertami, poznaliśmy również Laureatów Programów Najwyższa Jakość QI 2022, Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2022 - Dobra Firma, Dobry Pracodawca i Eko Firma, a także Przyjazna Gmina 2022 i Turystyczny Produkt / Usługa Roku 2022. Wydarzenie było transmitowane online na stronie Facebook.com/ForumBiznesu.

 

Pracowity jak… Polak, czyli jak postrzegamy pracę po godzinach?

Obraz Malachi Witt z Pixabay

Temat 35-godzinnego tygodnia pracy coraz częściej przebija się w mediach i wśród opinii publicznej. Natomiast dzisiaj o tym rozwiązaniu nadal możemy myśleć bardziej w kategoriach egzotyki. Dlaczego? Polacy pracują dużo, także po godzinach. Jak wynika z najnowszego raportu Aplikuj.pl „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy” 9 na 10 osób dopuszcza wykonywanie “nadliczbówek”. Ponad 60 proc. z nich rozważa taką opcję w szczególnych sytuacjach. Z kolei 1/3 badanych osób otwarcie przyznaje, że zgadza się na wykonywanie zadań służbowych poza przyjętymi godzinami1. A czy podejście pracowników do nadgodzin zmienia się w zależności od wieku? I czy tak samo do pracy po godzinach podchodzą Zetki jak i Baby Boomersi?