Europejskie Forum Biznesu 2022

22 listopada br. w Katowicach odbyło się Europejskie Forum Biznesu 2022, podczas którego oprócz szeregu debat, paneli i rozmów z zaproszonymi ekspertami, poznaliśmy również Laureatów Programów Najwyższa Jakość QI 2022, Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2022 - Dobra Firma, Dobry Pracodawca i Eko Firma, a także Przyjazna Gmina 2022 i Turystyczny Produkt / Usługa Roku 2022. Wydarzenie było transmitowane online na stronie Facebook.com/ForumBiznesu.

 

Gospodarka w niepewnych czasach

- wyzwania, zagrożenia, szanse

Tematyka Europejskiego Forum Biznesu od kilku lat w dużej mierze odnosi się do problemów, z jakimi boryka się gospodarka. Hasłem tegorocznego EFB 2022 było: "Gospodarka w niepewnych czasach - wyzwania, zagrożenia, szanse".

 

Podobnie jak w latach poprzednich podczas debat i dyskusji rozmawialiśmy na ważne dla przedsiębiorców tematy. Poruszyliśmy m.in. zagadnienia dotyczące: cyberbezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, ekologii, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pracowników i konkurencyjności polskiej branży turystycznej.

 

W części inauguracyjnej wystąpili Anna Biszkowiecka, redaktor naczelna Forum Biznesu, Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Urząd Miasta Katowice, ktory odczytał list od prezydenta Katowic Marcina Krupy, Grażyna Żarlicka, AS-Qual, Członek Kapituły Programu Najwyższa Jakość Quality International oraz Ewa Zielińska, Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Natępnie rozpoczęliśmy cykl przygotowanych debat i dyskusji.

 

Potencjał polskiej branży turystycznej

Podczas pierwszego panelu pt."Konkurencyjność polskiej branży turystycznej" rozmawialiśmy o specyfice tej branży w wymiarze lokalnym i ogólnopolskim, o konkurencyjności rodzimych przedsiębiorstw i regionów turystycznych oraz o tym, jak wzmocnić ich turystyczny potencjał. Za nami już trzeci letni sezon wakacyjny naznaczony efektami kryzysów gospodarczych.

 

Sezony 2020-2021 były obarczone skutkami społecznymi i gospodarczymi covidowej pandemii, a w tym roku wyzwaniami jakie przyniosła fala obywateli Ukrainy w wyniku inwazji Rosji na ten kraj. Wraz z zaproszonymi ekspertami staraliśmy się uzyskać odpowiedzi na wiele trudnych pytań: na czym polegają obecne problemy związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem turystycznym, jaka jest turystyka w czasach wyzwań? Jak pomagają w tym nowe technologie i innowacyjne rozwiązania? Jakie jest miejsce samorządu terytorialnego i jego rola w gospodarce turystycznej? W czym upatrywać szans, a gdzie tkwią bariery związane z branżą?

 

W debacie, którą prowadził red. Jacek Kozioł z Forum Biznesu udział wzięli: Karolina Zieleń-Rak z Muzeum Polskiej Wódki, Iwona Mohl, Dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Wojciech Dziąbek, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego


Oglądaj rozmowę dot. branży turystycznej

 

Premiera Jeśli nie lean, to, co?

Podczas Europejskiego Forum Biznesu odbyła się także uroczysta premiera książki" Jeśli nie lean, to, co?". Mielismy również możliwość porozmawiania z Tomaszem Królem, jej autorem. Publikacja ukazała się pod patronatem ForumBiznesu.pl. 

Pozycja ta przedstawia podsumowanie ponad 20 lat pracy i doświadczeń autora, zebrane w zupełnie nową koncepcję zarządzania - Good Sense Management.

Ma ona na celu wsparcie polskich przedsiębiorców w rozsądnym zarządzaniu swoimi procesami, bez fiksacji na narzędziach, które przeniesione z amerykańskiego czy japońskiego rynku (lean management), nie spełniają swojej funkcji w krajowych realiach.↓

 

Czy nastały trudne czasy dla samorządów?

Podczas debaty "Ekonomika przedsiębiorstw i gmin. Polski Ład 2.0. Inflacja i jej wpływ na gospodarkę w biznesie i samorządzie" uczestnicy dyskutowali na temat konsekwencji wprowadzania rozwiązań Polskiego Ładu dla firm i samorządów w Polsce. Konfrontowali nowe przepisy z rzeczywistością, wyartykułowali postulaty i kierunki weryfikacji polityki podatkowej, jak stabilizacja, przewidywalność i poszanowanie prawa oraz ograniczenie fiskalizmu. Była też mowa o kryzysie zaufania do państwa. Opresyjności administracji, finansach publicznych i bezpieczeństwie budżetowym.

 

 

W rozmoweie tej udział wzięli: Mariusz Pakuza, manager Biura Relacji Społecznych w Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnego za Program Inwestycji Strategicznych Polski , dr inż. Józef Zakrzewski, ekspert w zakresie zarządzania zmianami i usprawnieniami organizacyjnymi oraz projektami unijnymi, Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy, Michał Pierończyk, Prezydent Miasta Ruda Śląska i Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia.


Ochrona zdrowia

Kolejny panel dyskusyjny EFB 2022 dotyczył Ekonomiki ochrony zdrowia. Odbył się on z udziałem: mec. Jarosława Jaroszewicza-Bortnowskiego, Moniki Jaroszewicz-Bortnowskiej i Katarzyny Piechówki z Kancelarii Odszkodowawczej MERITUM sp. j., Marcina Połowniaka, Dyrektora Przychodni Medycznych, Prezesa Zarządu NEUCA MED Sp. z o.o., Justyny Mieszalskiej, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o. Online połączyły się Marzena Mrozek, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o., Jolanta Sobierańska-Grenda, Prezes Zarządu Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. i Grażyna Stachowicz, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Prabutach Sp. z o.o.. Panel moderowała dr Katarzyna Strzała-Osuch, profesor Powiślańskiej Szkoły Wyższej Prorektor Uczelni.
 

 

W tym przypadku uczestnicy debatowali nad bieżącymi problemami ekonomicznymi placówek ochrony zdrowia w Polsce, próbowali odpowiedzieć na pytanie czym jest skuteczne finansowanie oraz zarządzanie w ochronie zdrowia?

 

Była mowa o roli analiz ekonomicznych, bezpiecznym dla statusu zdrowotnego poziomu wydatków i jakie pozycje w budżetach szpitali i innych placówek ochrony zdrowia dotyczą zabezpieczeń przed błędami medycznymi, roszczeniami, odszkodowaniami w kontekście naruszeń praw pacjenta i zakresu odpowiedzialności placówki medycznej.

 

Cyberbezpieczeństwo - jak chronić nasze dane?

W kolejnej części forum rozmawialiśmy z Andrzejem Cieślakiem, Prezesem Zarządy Dynacon Sp. z o.o., ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa, pn. Znaczenie bezpieczeństwa cyfrowego w Infrastrukturze Krytycznej.

Szukaliśmy odpowiedzi na pytania:
Jakie są zagrożenia dla administracji i biznesu?

Jakie są filary i strategie bezpieczeństwa cyfrowego?

Jak kształtuje się relacja pomiędzy rosnącym poziomem cyfryzacji a kompetencjami użytkowników?

 

 

 

Jak zapewnić komfort pracownikowi i pracodawcy?

Uczestnicy debaty "Bezpieczna firma jako przestrzeń rozwoju organizacji i pracowników" rozmawiali o tym, jakie warunki musi spełnić rozwijająca się firma aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikowi. W jaki sposób wpływa to na organizację? Jakie działania warto prowadzić w obecnych czasach w zakresie employer brandingu oraz jak pozyskiwać talenty i sprawić, żeby pracownicy chcieli zostać w firmie na lata.

 

W tej rozmowie udział wzięli: Julita Mazurkiewicz, Prezes Zarządu Phillips Poland, Krystian Fiedziuszko, właściciel marki Jumper Polska i Prezes Fundacji Jumper, Tomasz Król, założyciel Instytutu Doskonalenia Produkcji, autora książek z zakresu zarządzania organizacją. Debatę prowadził dr inż. Józef Zakrzewski, członek rad nadzorczych w spółkach kapitałowych, wykładowca akademicki, ekspert w zakresie zarządzania zmianami i usprawnieniami organizacyjnymi oraz projektami unijnymi.

 

Ekologia i kryzys energetyczny

Uczestnicy ostatniej dyskusji poruszyli bardzo ważne tematy związane z ekologią, zieloną transformacją, rolą państwa i UE w realizacji „Fit for 55” i ESG. Panel rozpoczął się wstępem prowadzącego dr. Mariusza Szeiba, Prezesa Zarządu Texet Poland Sp. z o.o. oraz rozmową z Jadwigą Wiśniewską, Poseł do Parlamentu Europejskiego, z którą połączyliśmy się zdalnie ze studia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Pani poseł poruszyła temat realizowanej polityki klimatycznej UE i kryzusu energetycznego.


Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na pytania kto jest odpowiedzialny za realizację „zielonej transformacji”- przedsiębiorcy czy obywatele? Odpowiedzialna transformacja czy „greenwashing”?


W dalszej części dyskusji "Zrównoważony rozwój – ekologia, energetyka, rewitalizacja. Eko-firma i eko-gmina – europejskie dążenia a polskie możliwości w dobie aktualnego kryzysu energetycznego. Zrównoważony rozwój – frazes czy konieczność?" udział wzięli dr Mariusz Szeib, Prezes Zarządu Texet Poland Sp. z o.o., Piotr Żarczyński, Dyrektor Postępu z ArcelorMittal, Jacek Szczepiński, Dyrektor “POLTEGOR-INSTYTUT” Instytut Górnictwa Odkrywkowego,  Jarosław Grobelny, Prezes Zarządu Intereko Energia, Mariusz Ciesiun, Dyrektor 4ECO Sp. z o.o., Paweł Ozga, Burmistrz Świebodzic oraz Marzena Komar, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Sp. z o.o.

 

Normalizacja a zrównoważony rozwój

Na zakończenie rozmowy z uczestnikami połączyła się również Marta Krejpowicz, Kierownik Sektora Zagadnień Podstawowych i Systemów Zarządzania, Polski Komitet Normalizacyjny, która przedstawiła zagadnienia dot. roli normalizacji w aspekcie zrównoważonego rozwoju.

 

Gala Finałowa Programu Najwyższa Jakość QI
Europejskie Forum Biznesu to również ceremonia wręczenia nagród Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2022 oraz Najwyższa Jakość Quality International 2022, która zakończyła wydarzenie.

 

Gratulujemy wszystkim Laureatom i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy się w równie szerokim gronie!


 

 Europejskie Forum Biznesu 2022

Organizator:   Partner:
Forum Biznesu logo stronagp ForumBiznesu pl logo AQUAL logo

 

Patronat Honorowy:

Parlament Europejski 2logo MRiT logo PATRONAT Chelstowski4png
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Katowice2 NCBR logo PL Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Katedra Zarządzania Procesowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Polski Komitet Normalizacyjny

 

Partnerzy Wspierający:

CSL Sp. z o.o. 4ECO Sp. z o.o. TU ZDROWIE logo2 Dynacon logo lekam logo
Instytut Doskonalenia Produkcji Grupa VERBIS Meritum CO logo Wodki Raciborskie Jumper Polska logo strunobet logo
Muszynianka logo Pasieka Ambrozego logo Intereko Energia Sp. z o.o. DPIN logo HOTEL BRYZA
Logo Meisel logo wersal logo PRS logo Invest Komfort  

 

 Partronat Medialny:

dgp logo dziennik pl Forsal pl gazetaprawnapl logo3
SpolOdpo logo Biznes trendy logo TVP3 Katowice podst tvs logo

 

 

 

Zobacz również

4ECO – dynamiczna marka na rynku OZE

4ECO – dynamiczna marka na rynku OZE

Firmy działające w branży odnawialnych źródeł energii dłuższego czasu przeżywają prawdziwy boom. Stale wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania, poprawiając jakość swoich usług i stosowanych technologii. Jedną z takich firm jest kielecka spółka 4ECO.

Jak się ma polska stal? Czy problemy branży hutniczej minęły?

polska stal

Po długich zmaganiach z kryzysem na rynku, sytuacja branży hutniczej ulega stabilizacji. Polska stal musi jednak poradzić sobie z kolejnymi wyzwaniami związanymi przede wszystkim z transformacją ekologiczną i ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Istotnym działaniem w dążeniu do zeroemisyjności hutnictwa jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, opartych na nowoczesnych technologiach.