22 listopada br. w Katowicach odbyło się Europejskie Forum Biznesu 2022, podczas którego oprócz szeregu debat, paneli i rozmów z zaproszonymi ekspertami, poznaliśmy również Laureatów Programów Najwyższa Jakość QI 2022, Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2022 - Dobra Firma, Dobry Pracodawca i Eko Firma, a także Przyjazna Gmina 2022 i Turystyczny Produkt / Usługa Roku 2022. Wydarzenie było transmitowane online na stronie Facebook.com/ForumBiznesu.
Gospodarka w niepewnych czasach
- wyzwania, zagrożenia, szanse
Tematyka Europejskiego Forum Biznesu od kilku lat w dużej mierze odnosi się do problemów, z jakimi boryka się gospodarka. Hasłem tegorocznego EFB 2022 było: "Gospodarka w niepewnych czasach - wyzwania, zagrożenia, szanse".
Podobnie jak w latach poprzednich podczas debat i dyskusji rozmawialiśmy na ważne dla przedsiębiorców tematy. Poruszyliśmy m.in. zagadnienia dotyczące: cyberbezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, ekologii, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pracowników i konkurencyjności polskiej branży turystycznej.
W części inauguracyjnej wystąpili Anna Biszkowiecka, redaktor naczelna Forum Biznesu, Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Urząd Miasta Katowice, ktory odczytał list od prezydenta Katowic Marcina Krupy, Grażyna Żarlicka, AS-Qual, Członek Kapituły Programu Najwyższa Jakość Quality International oraz Ewa Zielińska, Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Natępnie rozpoczęliśmy cykl przygotowanych debat i dyskusji.
Potencjał polskiej branży turystycznej
Podczas pierwszego panelu pt."Konkurencyjność polskiej branży turystycznej" rozmawialiśmy o specyfice tej branży w wymiarze lokalnym i ogólnopolskim, o konkurencyjności rodzimych przedsiębiorstw i regionów turystycznych oraz o tym, jak wzmocnić ich turystyczny potencjał. Za nami już trzeci letni sezon wakacyjny naznaczony efektami kryzysów gospodarczych.
Sezony 2020-2021 były obarczone skutkami społecznymi i gospodarczymi covidowej pandemii, a w tym roku wyzwaniami jakie przyniosła fala obywateli Ukrainy w wyniku inwazji Rosji na ten kraj. Wraz z zaproszonymi ekspertami staraliśmy się uzyskać odpowiedzi na wiele trudnych pytań: na czym polegają obecne problemy związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem turystycznym, jaka jest turystyka w czasach wyzwań? Jak pomagają w tym nowe technologie i innowacyjne rozwiązania? Jakie jest miejsce samorządu terytorialnego i jego rola w gospodarce turystycznej? W czym upatrywać szans, a gdzie tkwią bariery związane z branżą?
W debacie, którą prowadził red. Jacek Kozioł z Forum Biznesu udział wzięli: Karolina Zieleń-Rak z Muzeum Polskiej Wódki, Iwona Mohl, Dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Wojciech Dziąbek, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Oglądaj rozmowę dot. branży turystycznej↓
Premiera Jeśli nie lean, to, co?
Podczas Europejskiego Forum Biznesu odbyła się także uroczysta premiera książki" Jeśli nie lean, to, co?". Mielismy również możliwość porozmawiania z Tomaszem Królem, jej autorem. Publikacja ukazała się pod patronatem ForumBiznesu.pl.
Pozycja ta przedstawia podsumowanie ponad 20 lat pracy i doświadczeń autora, zebrane w zupełnie nową koncepcję zarządzania - Good Sense Management.
Ma ona na celu wsparcie polskich przedsiębiorców w rozsądnym zarządzaniu swoimi procesami, bez fiksacji na narzędziach, które przeniesione z amerykańskiego czy japońskiego rynku (lean management), nie spełniają swojej funkcji w krajowych realiach.↓
Czy nastały trudne czasy dla samorządów?
Podczas debaty "Ekonomika przedsiębiorstw i gmin. Polski Ład 2.0. Inflacja i jej wpływ na gospodarkę w biznesie i samorządzie" uczestnicy dyskutowali na temat konsekwencji wprowadzania rozwiązań Polskiego Ładu dla firm i samorządów w Polsce. Konfrontowali nowe przepisy z rzeczywistością, wyartykułowali postulaty i kierunki weryfikacji polityki podatkowej, jak stabilizacja, przewidywalność i poszanowanie prawa oraz ograniczenie fiskalizmu. Była też mowa o kryzysie zaufania do państwa. Opresyjności administracji, finansach publicznych i bezpieczeństwie budżetowym.
W rozmoweie tej udział wzięli: Mariusz Pakuza, manager Biura Relacji Społecznych w Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnego za Program Inwestycji Strategicznych Polski , dr inż. Józef Zakrzewski, ekspert w zakresie zarządzania zmianami i usprawnieniami organizacyjnymi oraz projektami unijnymi, Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy, Michał Pierończyk, Prezydent Miasta Ruda Śląska i Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia.
Ochrona zdrowia
Kolejny panel dyskusyjny EFB 2022 dotyczył Ekonomiki ochrony zdrowia. Odbył się on z udziałem: mec. Jarosława Jaroszewicza-Bortnowskiego, Moniki Jaroszewicz-Bortnowskiej i Katarzyny Piechówki z Kancelarii Odszkodowawczej MERITUM sp. j., Marcina Połowniaka, Dyrektora Przychodni Medycznych, Prezesa Zarządu NEUCA MED Sp. z o.o., Justyny Mieszalskiej, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o. Online połączyły się Marzena Mrozek, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o., Jolanta Sobierańska-Grenda, Prezes Zarządu Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. i Grażyna Stachowicz, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Prabutach Sp. z o.o.. Panel moderowała dr Katarzyna Strzała-Osuch, profesor Powiślańskiej Szkoły Wyższej Prorektor Uczelni.
W tym przypadku uczestnicy debatowali nad bieżącymi problemami ekonomicznymi placówek ochrony zdrowia w Polsce, próbowali odpowiedzieć na pytanie czym jest skuteczne finansowanie oraz zarządzanie w ochronie zdrowia?
Była mowa o roli analiz ekonomicznych, bezpiecznym dla statusu zdrowotnego poziomu wydatków i jakie pozycje w budżetach szpitali i innych placówek ochrony zdrowia dotyczą zabezpieczeń przed błędami medycznymi, roszczeniami, odszkodowaniami w kontekście naruszeń praw pacjenta i zakresu odpowiedzialności placówki medycznej.
Cyberbezpieczeństwo - jak chronić nasze dane?
W kolejnej części forum rozmawialiśmy z Andrzejem Cieślakiem, Prezesem Zarządy Dynacon Sp. z o.o., ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa, pn. Znaczenie bezpieczeństwa cyfrowego w Infrastrukturze Krytycznej.
Szukaliśmy odpowiedzi na pytania:
Jakie są zagrożenia dla administracji i biznesu?Jakie są filary i strategie bezpieczeństwa cyfrowego?
Jak kształtuje się relacja pomiędzy rosnącym poziomem cyfryzacji a kompetencjami użytkowników?
Jak zapewnić komfort pracownikowi i pracodawcy?
Uczestnicy debaty "Bezpieczna firma jako przestrzeń rozwoju organizacji i pracowników" rozmawiali o tym, jakie warunki musi spełnić rozwijająca się firma aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikowi. W jaki sposób wpływa to na organizację? Jakie działania warto prowadzić w obecnych czasach w zakresie employer brandingu oraz jak pozyskiwać talenty i sprawić, żeby pracownicy chcieli zostać w firmie na lata.
W tej rozmowie udział wzięli: Julita Mazurkiewicz, Prezes Zarządu Phillips Poland, Krystian Fiedziuszko, właściciel marki Jumper Polska i Prezes Fundacji Jumper, Tomasz Król, założyciel Instytutu Doskonalenia Produkcji, autora książek z zakresu zarządzania organizacją. Debatę prowadził dr inż. Józef Zakrzewski, członek rad nadzorczych w spółkach kapitałowych, wykładowca akademicki, ekspert w zakresie zarządzania zmianami i usprawnieniami organizacyjnymi oraz projektami unijnymi.
Ekologia i kryzys energetyczny
Uczestnicy ostatniej dyskusji poruszyli bardzo ważne tematy związane z ekologią, zieloną transformacją, rolą państwa i UE w realizacji „Fit for 55” i ESG. Panel rozpoczął się wstępem prowadzącego dr. Mariusza Szeiba, Prezesa Zarządu Texet Poland Sp. z o.o. oraz rozmową z Jadwigą Wiśniewską, Poseł do Parlamentu Europejskiego, z którą połączyliśmy się zdalnie ze studia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Pani poseł poruszyła temat realizowanej polityki klimatycznej UE i kryzusu energetycznego.
Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na pytania kto jest odpowiedzialny za realizację „zielonej transformacji”- przedsiębiorcy czy obywatele? Odpowiedzialna transformacja czy „greenwashing”?
W dalszej części dyskusji "Zrównoważony rozwój – ekologia, energetyka, rewitalizacja. Eko-firma i eko-gmina – europejskie dążenia a polskie możliwości w dobie aktualnego kryzysu energetycznego. Zrównoważony rozwój – frazes czy konieczność?" udział wzięli dr Mariusz Szeib, Prezes Zarządu Texet Poland Sp. z o.o., Piotr Żarczyński, Dyrektor Postępu z ArcelorMittal, Jacek Szczepiński, Dyrektor “POLTEGOR-INSTYTUT” Instytut Górnictwa Odkrywkowego, Jarosław Grobelny, Prezes Zarządu Intereko Energia, Mariusz Ciesiun, Dyrektor 4ECO Sp. z o.o., Paweł Ozga, Burmistrz Świebodzic oraz Marzena Komar, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Sp. z o.o.
Normalizacja a zrównoważony rozwój
Na zakończenie rozmowy z uczestnikami połączyła się również Marta Krejpowicz, Kierownik Sektora Zagadnień Podstawowych i Systemów Zarządzania, Polski Komitet Normalizacyjny, która przedstawiła zagadnienia dot. roli normalizacji w aspekcie zrównoważonego rozwoju.
Gala Finałowa Programu Najwyższa Jakość QI
Europejskie Forum Biznesu to również ceremonia wręczenia nagród Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2022 oraz Najwyższa Jakość Quality International 2022, która zakończyła wydarzenie.↓
Gratulujemy wszystkim Laureatom i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy się w równie szerokim gronie!
Europejskie Forum Biznesu 2022
Organizator: | Partner: |
|
Patronat Honorowy:
Partnerzy Wspierający:
Partronat Medialny: