Poligrafia przyszłości

Sektor produkcji opakowań systematycznie rośnie. Duża w tym rola zdobywającego coraz większy udział w rynku handlu internetowego. Wyprodukowanie dobrze zaprojektowanego i funkcjonalnego opakowania to praca poligraficzna wielu fachowców różnych dziedzin.

 

– Zawód drukarza nadal ma się dobrze, zmieniły się jednak jego narzędzia, a jego pracę, np. w sektorze packagingu, wykonuje sztab specjalistów – projektantów, grafików, technologów materiałoznawstwa, copywriterów, operatorów maszyn cyfrowych, logistyków, czy introligatorów. To zawody należące do profesji przyszłości – mówi Maciej Sierpiński, Prezes Zarządu MDM-Druk Sp. z o. o. Sp. k., jeden z trzech założycieli tej poznańskiej firmy, która od ponad 26 lat zajmuje się drukiem offsetowym, obejmującym kompleksową obsługę poligraficzną, wraz z wykończeniem introligatorskim, co-pakingiem, po ekspedycję.

 

Początkowe, 20-metrowe biuro poligraficzne, dziś jest firmą posiadającą dwa zakłady produkcyjne o łącznej powierzchni 8 tys. m2, zatrudniającą ponad 150 osób. Jest jedyną drukarnią w Polsce, będącą członkiem Polskiej Izby Zaawansowanych Technologii. – Od kilku lat specjalizujemy się w druku opakowań dla firm produkcyjnych wielu sektorów gospodarki, na rynku polskim i zagranicznym – dodaje M. Sierpiński.

 

MDM-Druk to Laboratorium Doskonałej Poligrafii, z drukarnią, introligatornią, nowoczesnym studiem technologii CTP oraz zintegrowanym systemem Prinect, który pozwala na zwiększenie produktywności, zapewnia najwyższą jakość procesów oraz eliminuje błędy. Nowoczesny park maszynowy stanowią urządzenia marki Heidelberg.

 

Produkcja odbywa się w oparciu o Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP, systemy szyfrowania, HACCP oraz Kontroli Pochodzenia Produktu FSC. 2 lata temu firma wdrożyła własną, innowacyjną technologię pierwszych na świecie opakowań z pełnym zabezpieczeniem przed fałszerstwem HQSM. – To ważne rozwiązanie, gwarantujące, że zawartość, znajdująca się w takim opakowaniu jest oryginalna. System ten jest jednocześnie  niskoodpadowy i ekologiczny – zużywa o 18 proc. mniej farby drukarskiej oraz mniejszą ilość makulatury, surowca pochodzącego z recyklingu, a więc obniża ślad węglowy – zaznacza szef MDM-Druk.

 

Zuzanna Pawełczyk

 

Zobacz również

Innowacyjna koncepcja poprawy elastyczności węglowych bloków energetycznych

 Innowacyjna koncepcja poprawy elastyczności węglowych bloków energetycznych

Sytuacja na polskim rynku mocy staje się coraz bardziej dramatyczna, wraz z planowanym odstawieniem bloków węglowych, które ze względu na obciążenia wysokimi kosztami uprawnień do emisji CO2 oraz unijne ograniczenia udzielania wsparcia ze środków publicznych, są sukcesywnie wycofywane przez głównych graczy, właścicieli jednostek wytwórczych – największych producentów i operatorów elektroenergetycznych. Skutkiem tych działań, już w 2025 r. może brakować mocy dla produkcji energii elektrycznej jako stabilnej podstawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Błędy medyczne – wsparcia potrzebują nie tylko pacjenci, ale także lekarze

Błędy medyczne – wsparcia potrzebują nie tylko pacjenci, ale także lekarze

W sytuacji, gdy dochodzi do szkody u pacjenta, np. w wyniku błędu medycznego podczas operacji, a ubezpieczyciel nie zaspokaja roszczeń poszkodowanego na satysfakcjonującym poziomie, do gry wkracza arbiter. Idealnie, kiedy jest to wielospecjalistyczna kancelaria, która podejmuje się negocjacji, w wyniku których warunki odpowiadają wszystkim stronom.