Europejskie Forum Biznesu 2023

1 grudnia w Krynicy-Zdroju odbyło się Europejskie Forum Biznesu 2023, wydarzenie to podsumowało  XVII edycję Programu Najwyższa Jakość QI 2023.

 

Gospodarka w obliczu zmian. Realia, strategie, perspektywy

EFB to cykl spotkań i debat, przygotowanych z potrzeby dyskusji przedsiębiorców, samorządowców, naukowców i mediów, a dotyczących spraw istotnych dla różnych obszarów gospodarki. Od lat w czasie forum jego uczestnicy mogą wymieniać swoje poglądy, doświadczenia, dzielić się wiedzą i nawiązywać relacje biznesowe.

 

Co roku Europejskie Forum Biznesu odbywa się pod wspólnym, innym hasłem przewodnim, w 2023 roku mottem wydarzenia było: „Gospodarka w obliczu zmian. Realia, strategie, perspektywy”. W części konferencyjnej EFB 2023 poruszone zostały tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, ekologią, bezpieczeństwem cyfrowym, AI w normalizacji, arbitrażem w dochodzeniu roszczeń za szkody oraz polityką pracowniczą i skuteczną rekrutacją.

 

 

 

Zrównoważony rozwój

Dyskusja otwierająca EFB 2023 została poświęcona wyzwaniom gospodarki w realizacji globalnych założeń na rzecz ekologii. Tytuł panelu „Gospodarka zrównoważonego rozwoju. W odpowiedzialności o lepsze jutro” odzwierciedla obecne troski związane z koniecznością wypracowania wspólnych wartości i regulacji związanych z ochroną przyrody. Uczestnicy debaty rozmawiali na temat bezpieczeństwa energetycznego, zielonej energii, elektromobilności i przyszłości motoryzacji w kontekście celów 2035 r. oraz tendencji zmierzających do dekarbonizacji transportu. Poruszono również temat unijnych i polskich normom w tym zakresie. W debacie, którą moderowała Ewa Sánchez, Prezes Zarządu Eleport Sp. z o.o., uczestniczyli: Jarosław Grobelny, Prezes Zarządu Intereko Energia Sp. z o.o., Jacek Boruciński, Prezes Zarządu Fabryki Kotłów „SEFAKO” S.A. oraz Marta Krejpowicz, Kierownik Sektora Zdrowia, Środowiska i Medycyny oraz Sektora Zagadnień Podstawowych i Systemów Zarządzania w Wydziale Prac Normalizacyjnych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Europejskie Forum Biznesu 2023

Bezpieczeństwo cyfrowe oraz sztuczna inteligencja

Następnie mieliśmy możliwość wysłuchania dwóch bardzo ciekawych wystąpień poświęconych nowoczesnym technologiom i tym jak bronić się przed cyberatakami.

Andrzej Cieślak, prezes zarządu Dynacon sp. z o.o. oraz ekspert od cyberbezpieczeństwa radził na co zwrócić uwagę w kontekście finansów i cyberodporności w przemyśle. Starał się również odpowiedzieć na pytanie co Polska ma do powiedzenia w tej dziedzinie.

Natomiast o normach w odniesieniu do nowych technologii opartych o sztuczną inteligencję opowiedziała Joanna Skwarek, Pełnomocnik Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania, która przedstawiła aktualny stan i perspektywy normalizacji w odniesieniu do sztucznej inteligencji. Warto dodać, że w PKN został powołany Komitet Techniczny zajmujący się tym zagadnieniem.

 

Arbitraż w dochodzeniu roszczeń za szkody

Ciekawy temat został również przedstawiony w panelu dyskusyjnym pt.: Skuteczny arbitraż / mediacje / w dochodzeniu roszczeń za szkody w polskiej praktyce prawnej. Na czym polega to zagadnienie opowiedzieli uczestnicy spotkania tj. Katarzyna Piechówka, Współwłaścicielka Kancelarii Odszkodowawczej MERITUM Sp.j., Monika Jaroszewicz-Bortnowska, prawnik z zakresu prawa medycznego i ubezpieczeń, Julia Osuch, Pełnomocnik Senatu ds. Współpracy Instytucjonalnej z Powiślańskiej Szkoły Wyższej oraz Jarosław Jaroszewicz-Bortnowski, adwokat.

 

Jakie są największe trudności w zakresie dochodzenia roszczeń, jak się przed nimi chronić i w jaki sposób podnosić swoje kompetencje prawne mogą przykładowo pracownicy systemu ochrony zdrowia, pacjenci, konsumenci? To tylko niektóre zagadnienia, jakie zostały poruszone podczas rozmowy. Szczególną uwagę uczestnicy panelu zwrócili na konieczność szkoleń pracowników systemu ochrony zdrowia. I właśnie dlatego przez Meritum i PSW został w tym roku zainicjowany projekt szkoleniowy skierowany do szpitali w Polsce.

 

Profilaktyka zdrowotna a rola świadomej suplementacji

Zdrowiu i zdrowemu stylowi życia poświęcony był z kolei panel „Wizja zdrowia przyszłości. Rola profilaktyki, doskonalenia jakości produktów oraz innowacyjnych rozwiązań”. Dr n. med. Daniel Śliż, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, dr Joanna Uchańska, członkini zarządu Krajowej Rady Suplementów i Odżywek, prof. Piotr Senkus, Współzałożyciel Centrum Kompetencyjnego BPM z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Dorota Hernik, Koordynator ds. Kontroli Jakości, Nutropharma, Magdalena Kaczmarek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowi Mazowieckiej oraz Tadeusz Sowiński, dyplomowany dietetyk, poruszyli takie zagadnienia, jak profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia, jakość produktów w kontekście skutecznej profilaktyki zdrowotnej oraz rola świadomej suplementacji jako elementu kompleksowej strategii zdrowego stylu życia.

Europejskie Forum Biznesu 2023_4

Rynek pracy i skuteczna rekrutacja

Jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy w przemyśle? Już zaczynają się pojawiać nowe zawody związane z rozwojem technologii, liczyć się będzie skracanie łańcuchów dostaw, większe zaangażowanie w działania ESG, rekrutacja na tzw. stanowiska green jobs, na których kluczowe są kompetencje zarządzania miejscem pracy oraz wpływem firmy na środowisko. W Polsce obecnie jest niewielu specjalistów posiadających wiedzę oraz odpowiednie umiejętności w tym zakresie.
Czy robotyka i automatyzacja  przyniesie zmniejszone zapotrzebowanie na pracowników fizycznych? Jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i rzeczywistość wirtualna będą wspierać pracowników? Nowoczesnemu zarządzaniu zespołem pracowników w przedsiębiorstwie przemysłowym poświęcone było case study tegorocznego EFB 2023 z udziałem przedstawicieli Hendrickson Poland Sp. z o.o.: Grzegorza Klechy, Prezesa Zarządu, Anety Fidos, Dyrektor ds. Łańcuchów Dostaw oraz Elżbiety Klębowskiej, Dyrektor ds. Jakości.

 

Kolejnemu zagadnieniu z obszaru HR była poświęcona ostatnia debata Europejskiego Forum Biznesu 2023. Była ona poświęcona zmianom, jakie zachodzą na rynku pracy.  W Polsce brakuje pracowników wykwalifikowanych, posiadających unikalne umiejętności i określone wykształcenie. Jako przykład mogą posłużyć specjaliści zawodów medycznych, kierowcy pojazdów specjalnych czy nauczyciele. Jak efektywnie pozyskać takich pracowników? Jakie są kierunki rozwoju narzędzi rekrutacji? I może najważniejsze, jak utrzymać nowych pracowników w organizacji? Te zagadnienia poruszyli uczestnicy panelu poświęconego trendom i tendencjom efektywnej rekrutacji specjalistów. Dyskusję poprowadził dr inż. Józef Zakrzewski, ekspert w zakresie zarządzania zmianami i usprawnieniami organizacyjnymi, a jego gośćmi byli dr Adrianna Frączek, Prorektor ds. nauki i jakości kształcenia z Powiślańskiej Szkoły Wyższej, dr Małgorzata Karpińska-Karwowska, doktor nauk ekonomicznych, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Piszu, wykładowca akademicki w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży oraz Mikołaj Akerman, Prezes Zarządu MPS Sp. z o.o., specjalizujący się w rekrutacjach dla branży medycznej.

 

Wszystkie wystąpienia i debaty EFB 2023 były transmitowane na żywo za pośrednictwem strony Facebook.com/ForumBiznesu i są nadal dostępne na profilu.

 

Gala Finałowa Programu Najwyższa Jakość QI 2023

Europejskie Forum Biznesu 2023 - laureaci

EFB, to nie tylko debaty i rozmowy, ale przede wszystkim święto Laureatów konkursu Najwyższa Jakość Quality International. Podczas ceremonii wręczenia nagród, którą prowadził Przemysław Skowron, podmioty wyróżnione w programie odebrały Medale QI 2023 oraz dyplomy sygnowane przez patronów konkursu: PARP, PKN oraz Katedrę Zarządzania Procesowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Dodatkowo wielokrotni Laureaci otrzymali nagrody specjalne statuetki Pereł, Złotych Pereł i Diamentów QI. Ceremonie wręczenia nagród były poprzedzone wystąpieniami członków Kapituły Programu prof. Tadeusza Sikory, przedstawiciela Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grażyny Żarlickiej, doświadczonej audytorki jakości oraz włascicielki firmy konsultingowo-doradczej AS-QUAL.

EFB 2023 - laureaci

Wśród podmiotów nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu znaleźli się m.in.: ANWIL, ArcelorMittal, Bank Pekao, Towarzystwo Ubezpieczeń InterRisk, DHL Pracel, Warbud, Powiślańska Szkoła Wyższa, Muszynianka, Przedsiębiorstwo Produkcyjne OknoPlus, Phillips Poland, Kanlux, eService, Nutropharma, Rafineria Gdańska i wielu innych.
Wszytkim Laureatom serdecznie gratulujemy!


Fotorelację z EFB 2023 można zobaczyć tutaj:Program Najwyższa Jakość QI jest organizowany przez redakcję Forum Biznesu od 17 lat. Jego celem jest promowanie w firmach, instytucjach i samorządach skutecznych metod zarządzania jakością. Drugim założeniem projektu jest wskazanie i wyróżnienie tych firm i instytucji, które reprezentują najwyższe standardy, gwarantujące klientom i konsumentom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie.

 


 

Europejskie Forum Biznesu 2023

Organizator:

ForumBiznesu pl logo Forum Biznesu logo stronagp

 

Partnerzy:

AQUAL logo Uzdrowisko 2018 Kryniczanka Asterix TV Krynica logo

 

Patronat Honorowy:

Parlement europejski

MRIT logo1 Malopolska patronat Krynicy Zdroju patronat burmistrza Krynica Zdrój logo
PKN logo 2 KatedraZarzProc UEK PARP logo NCBR logo PL

 

Partnerzy Wspierający:

Nutropharma logo Dynacon Logo Phantone 269 c tahoma bold CD Muszynianka logo Meritum CO logo Hendrickson Red large Partner Center logo
Eleport logo Apartamenty logo Hotel Prezydent logo Intereko logo Wodki Raciborskie logo  

 

Patroni Medialni:

DGP logo 2023 TVP3 Krakow podstawowy kolor SpolOdpo logo Biznes trendy logo
       

Zobacz również

Opakowania ekologiczne

Pulpa papierowa, zwana także masą papierową lub celulozową, jest najbardziej ekologicznym materiałem do wytwarzania opakowań. Łódzkie przedsiębiorstwo Pulp-Tec Sp. z o.o. jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych producentów wyrobów z tego surowca w Europie.

Skuteczna izolacja poddasza

Skuteczna izolacja poddasza

Wysokie rachunki za ogrzewanie, przeciągi, zimne ściany – to domowe „zmory”, których można uniknąć, stosując izolację z piany poliuretanowej firmy ULTRAPUR, Laureata Perły Jakości QI 2023.