Hutniczy jubileusz, czyli 20 lat ArcelorMittal w Polsce

W tym roku ArcelorMittal obchodzi 20-lecie działalności w naszym kraju. Przez dwie dekady firma zainwestowała w swoje zakłady zlokalizowane w sześciu miastach w Polsce już ponad 10,5 mld zł, unowocześniając procesy produkcyjne, inwestując w nowe technologie i innowacyjne produkty pożądane na rynku: w kraju i za granicą. Od początku działalności w Polsce ArcelorMittal Poland angażuje się również we wsparcie lokalnych społeczności - na różne projekty i inicjatywy społeczne przeznaczył już ponad 24 mln zł.

 

ArcelorMittal jest największym i najnowocześniejszym producentem stali w Polsce skupiającym prawie 50 proc. krajowego potencjału tej branży oraz największym producentem koksu w Europie. Zalicza się również do kluczowych eksporterów na rodzimym rynku. W 6 oddziałach na terenie woj. śląskiego, małopolskiego i opolskiego  zatrudnia blisko 10 tys. osób.

Arcelor Mittal Portfolio

Portfolio dąbrowskiej huty ArcelorMittal Poland poszerzyło się o szynę z utwardzoną główką


Koncern produkuje cenione na rynku wyroby długie, takie jak kształtowniki (w tym grodzice), szyny (w tym szynę o długości 120 metrów, także w wersji z utwardzoną główką), akcesoria kolejowe oraz obudowy górnicze wykorzystywane w budownictwie, transporcie szynowym i przemyśle wydobywczym. W portfolio ma także szeroką gamę wyrobów płaskich, które świetnie wpisują się w potrzeby w przemysłu motoryzacyjnego, AGD i budowlanego.

1,5 mld zł na najnowsze inwestycje

Od początku swojej działalności w Polsce, ArcelorMittal Poland zainwestował w swoje zakłady już 10,5 mld zł, a strategiczne projekty nie tylko modernizacyjne, ale i badawczo-rozwojowe realizowane są w we wszystkich oddziałach firmy. Tylko w ubiegłym roku, pomimo trudnych uwarunkowań ekonomicznych ArcelorMittal Poland realizował inwestycje o wartości blisko 1,5 mld zł. Podniosą one jakość oferowanych produktów oraz poprawią efektywność energetyczną i wydajność instalacji.

 

Dla przykładu w dąbrowskiej hucie firma zainwestowała w minionym roku ponad 720 mln zł w kompleksowy remont wielkiego pieca nr 2, który pozwoli na pracę tej instalacji przez kolejne 15 lat. Modernizacja nie ominęła także zagłębiowskiej wapnialni (ponad 40 mln zł), oraz linii ciągłego odlewania stali w stalowni (przeszło 180 mln zł). Poza tym spółka realizowała  także projekt badawczo-rozwojowy dotyczący nowego gatunku szyny z utwardzoną główką, co pozwoliło poszerzyć  asortyment dla klientów w kraju i za granicą. Inicjatywa prowadzona dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to koszt ponad 210 mln zł.  

Arcelor Mittal dąbrowskiej huty ArcelorMittal Poland poszerzyło się o szynę z utwardzoną główką 2

Portfolio dąbrowskiej huty ArcelorMittal Poland poszerzyło się o szynę z utwardzoną główką


Z kolei w walcowni zimnej krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland zmodernizowana została wytrawialnia. Obecnie trwają prace w wyżarzalni. Firma buduje tam nowe piece wodorowe, które zastąpią dawne instalacje. Koszt wszystkich prac w Krakowie to przeszło 135 mln zł. Także zdzieszowicka koksownia realizuje inwestycje w elektrociepłowni i buduje instalację redukcji tlenków azotu w spalinach. Ważne projekty środowiskowe pochłonęły w tym oddziale ponad 165 mln zł.

 

– Olbrzymie nakłady finansowe, to nie tylko efekt konieczności wymiany niektórych technologii na nowe, czy spełnienia rygorystycznych wymogów unijnych dyrektyw. To przede wszystkim silna chęć podnoszenia jakości i wdrażania innowacji produktowych w naszych procesach hutniczych w Polsce, pomimo wyzwań, jakie pojawiają się przed producentami stali w całej Europie – zaznacza Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland, i dodaje: – Hutnictwo jest kluczową siłą napędową polskiej gospodarki. My chcemy je tu rozwijać, a przy tym mamy ambicję stać się pionierami w trudnym i kosztownym, ale koniecznym procesie dekarbonizacji.

 

Stalowy transport pod napięciem

Inwestycje w modernizacje instalacji to nie wszystko. Firma zdaje sobie sprawę z tego, że zmieniać musi się także logistyka. Stal z hut ArcelorMittal Poland w ub. roku trafiała do klientów… elektryczną ciężarówką. Pojazd testowo kursował ze Śląska do Krakowa i z powrotem przez 5 dni pokonując łącznie trasę ponad 1 tys. km. Pilotaż pozwolił na redukcję emisji CO2 generowanego przez transport lądowy firmy o ponad 1,5 tony w skali tygodnia. To pierwszy tego typu test w ArcelorMittal w Europie.

ArcelorMittal Poland testował transport stali elektryczną ciężarówką

ArcelorMittal Poland testował transport stali elektryczną ciężarówką


Grupa ArcelorMittal stawia sobie za cel zmniejszenie swojej emisji dwutlenku węgla o 35 proc. do 2030 r., a do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną. We wrześniu ub. roku wypożyczona do testów ciężarówka kursowała między oddziałem firmy w Krakowie, skąd przewoziła kręgi stali do ArcelorMittal Distribution Solution (AMDS) w Bytomiu, oddziału zajmującego się przetwarzaniem i dystrybucją wyrobów do klientów, a oddziałem w Świętochłowicach, skąd zabierała produkty przeznaczone do dalszego przetworzenia w krakowskim AMDS. Elektryczna ciężarówka przewiozła przeszło 200 ton stalowych wyrobów gotowych, które następnie trafiły do klientów zewnętrznych. Trasa została zaplanowana w taki sposób, by zoptymalizować zużycie akumulatorów i czas pracy kierowcy. Firma planuje kolejne pilotaże, także w trudniejszych warunkach pogodowych i przy użyciu pojazdów różnych marek oraz innej konfiguracji baterii. Jednak transport ciężarowy wyłącznie elektrycznymi pojazdami, to wciąż odległa przyszłość. Nowe rozwiązanie jest obecnie bardzo kosztowne, a do ładowania ciężarówek trzeba wykorzystywać ogólnodostępną infrastrukturę dla samochodów osobowych.

 

W zgodzie ze standardami Zintegrowanego Systemu Zarządzania
We wszystkich zakładach ArcelorMittal Poland obowiązują standardy wdrożonego Zintegrowanego Systemu Zarządzania, który spełnia normy m.in: ISO 9001:2015 (jakość), 14001:2015 (środowisko), 50001:2018 (energia), 45001:2018 (BHP), Specyfikację Techniczną IATF16949:2016, czy ISO/IEC 17025. Jego zgodność potwierdzają pozytywne oceny zewnętrznych audytów, które przeprowadza akredytowana jednostka certyfikująca we wszystkich obszarach działalności.

 

Latem 2022 roku jako pierwsza firma w Polsce, ArcelorMittal Poland uzyskał także certyfikację według standardu ResponsibleSteelTM, opracowanego przez organizację zrzeszającą największych producentów stali, ich dostawców, jednostki naukowe, branżowe stowarzyszenia oraz organizacje środowiskowe i społeczne. Audyt weryfikował działania pod kątem rygorystycznych wymogów, których realizacja jest sprawdzana przez audytorów nie tylko na podstawie otrzymanych dokumentów, ale również podczas rozmów z interesariuszami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

 

Doceniani na różnych frontach

ArcelorMittal Poland co roku otrzymuje szereg nagród i wyróżnień. Tylko w ub. roku zdobył m.in.: główny laur w rankingu Złota Setka Śląskiego Biznesu, tytuł Oficera Compliance 2022, który otrzymała Magdalena Soboń-Stasiak, Senior Legal Counsel, Compliance Officer ArcelorMittal Poland (officer ds. zgodności), czy Srebrny Listek CSR wyróżniający liderów w obszarze zrównoważonego rozwoju, a przyznawany przez tygodnik Polityka. ArcelorMittal zdobył także swój trzeci złoty medal Najwyższa Jakość Quality International oraz Perłę QI 2023.  

 

oprac. Magdalena Tułecka

Arcelor MittalLogo

Zobacz również

Jak skuteczny system zarządzania wpływa na jakość produkowanych ciężarówek?

 Jak skuteczny system zarządzania wpływa na jakość produkowanych ciężarówek?

Spółka MAN Trucks w Niepołomicach działa w branży motoryzacyjnej w sektorze samochodów ciężarowych. W  zakładzie, oprócz produkcji ciężarówek działa osobna hala do montażu i wyposażania kabin. Obecnie z linii montażowej może zjeżdżać 300 pojazdów i kabin w trzyzmianowym trybie pracy każdego dnia. Samochody z fabryki w Krakowie można spotkać na drogach całego świata (nawet na Bliskim Wschodzie, w Azji czy w Afryce).

Klaster wielu możliwości

Klaster wielu możliwości

W 2003 r. unijni eksperci dostrzegli, że w Polsce funkcjonują gałęzie gospodarki, które pozwalają na utworzenie klastrów gospodarczych. Oprócz sektora spożywczego, drzewnego i turystycznego, do tej grupy należy również przemysł metalowo-maszynowy, którą dumnie reprezentuje Klaster Obróbki Metali z siedzibą w Białymstoku.