Niska pensja to dopiero czwarty powód nadmiernej rotacji

Czynniki pozafinansowe w znacznym stopniu zwiększają zaangażowanie pracowników. Jednym z nich jest docenianie ich starań, które według danych Enpulse jest ważne dla nieco ponad połowy badanych. Tego typu gesty nie są jednak powszechne, co według wspieranego przez Sodexo Polska badania “Bliżej Siebie – zdrowie psychiczne i empatia w pracy” pogarsza dobrostan blisko co trzeciego pracownika i co czwartego pracodawcy. Eksperci wskazują także, że docenianie starań może zmniejszyć rotację i zmniejszyć problem braku kadr, który według danych ManPower Group ma blisko 60 proc. polskich organizacji.  


    
Wynagrodzenie znacząco przekłada się na satysfakcję z pracy, nie jest ono jednak najczęstszą przyczyną odejść. Według najnowszego badania “Monitor Rynku Pracy” firmy Randstadt, pracownicy najczęściej składają wypowiedzenie z powodu niezadowolenia z pracodawcy (42 proc.), chęci rozwoju (38 proc.) oraz otrzymania szansy na korzystniejszą formę zatrudnienia (34 proc.). Pensja to dopiero czwarty w kolejności czynnik motywujący do zmiany firmy.

 

"Dla pracowników niezwykle ważne są pozafinansowe formy docenienia. Pieniądze są istotne, ale nie zrekompensują kiepskiej atmosfery, ignorowania osiągnięć czy też braku wsparcia. Warto więc zwrócić uwagę, czy zaangażowanie podwładnych jest zauważane i nagradzane. Proste gesty, takie jak szczere “dziękuję” czy autentyczne uznanie za dobrze wykonaną pracę, mogą znacząco poprawić zaangażowanie i zachęcić do pozostania w organizacji. Ma to szczególne znaczenie dla zatrudnionych w hotelarstwie i gastronomii. Są to sektory, z których według danych Randstad pracownicy odchodzą najczęściej, a odnotowana przez minione pół roku rotacja wyniosła aż 35 proc. Jest to sygnał, że pracodawcy w tych branżach powinni szczególnie zadbać o tworzenie wspierającego środowiska pracy – mówi Magdalena Rutkowska, HR Dyrektor, Sodexo Polska.

 

Eksperci Sodexo Polska przypominają także, że według raportu “Bliżej Siebie” brak docenienia ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne blisko co trzeciego pracownika (30 proc.), ale też co czwartego pracodawcy (24 proc.). Rekomendują więc, by członkowie organizacji praktykowali regularny feedback, który będzie zawierał elementy konstruktywnej krytyki, ale też komentarze na temat mocnych stron i zaangażowania. Tego typu inicjatywy mogą być szczególnie budujące dla kadry zarządzającej, która na co dzień mierzy się z dużą presją, a z racji na zajmowane miejsce w hierarchii rzadziej otrzymuje wsparcie i informację zwrotną.

 

Ilu pracowników, tyle form uznania

 

Przypominanie o pozafinansowych motywatorach nie w pełni przekłada się na sytuację pracowników. Z raportu „Zaangażowanie 2024” autorstwa Enpulse wynika, że bycie docenionym zwiększa zaangażowanie ponad połowy badanych (55 proc.), a niemal trzech na czterech (73 proc.) respondentów przyznało, że uznanie przełożonego jest dla nich istotne. Mimo to jednak co trzeci zatrudniony (36 proc.) uważa, że otrzymuje taką formę wsparcia.

 

– Poczucie docenienia jest bardzo subiektywne – dla jednych będzie to zauważenie mocnej strony, dla innych wyjście na zespołową integrację, a jeszcze inni ucieszą się z regularnego feedbacku. Kluczowe jest więc, by sposób wyrażania uznania był dopasowany do potrzeb danego pracownika. Takie podejście bywa wyzwaniem, szczególnie jeśli organizacja do tej pory nie stawiała na tego typu działania. Ważne jednak, by firmy zmieniły swoje podejście w trosce o dobrostan, ale też z myślą o wyzwaniach rekrutacyjnych. Jednym z nich jest niedobór kadr, który według ManPower Group dotyczy aż 60 proc. polskich organizacji. Problem ten można jednak częściowo zniwelować poprzez budowanie zaangażowania poprzez dialog i otwartość na potrzeby pracowników – w tym także te związane z docenianiem – mówi Magdalena Rutkowska.


O Sodexo
Założona w 1966 roku w Marsylii przez Pierre'a Bellona, firma Sodexo jest światowym liderem w dziedzinie dostarczania zrównoważonych usług żywieniowych i cennych doświadczeń w każdym momencie życia: pracy, leczenia, nauki i zabawy.  
 
Grupa Sodexo charakteryzuję się niezależnością i wciąż pozostaje w rękach rodziny, która dała początek całemu przedsiębiorstwu. Firmę wyróżnia zrównoważony model biznesowy i portfolio serwisów. Oferuje przede wszystkim usługi gastronomiczne oraz usługi zarządzania nieruchomościami kierując się dwoma celami: poprawą jakości życia pracowników oraz wywieranie pozytywnego wpływu gospodarczego, społecznego i środowiskowego w krajach, w których działa spółka. Firma uważa, że rozwój i zaangażowanie społeczne idą w parze. Celem Sodexo jest tworzenie lepszej codzienności dla każdego, aby budować lepsze życie dla wszystkich.
 
Firma Sodexo jest notowana w indeksach: CAC Next 20, CAC 40 ESG, CAC SBT 1.5, FTSE 4 Good i DJSI.
 
Więcej informacji na: www.sodexo.com

W Polsce Sodexo od 30 lat jest liderem w dziedzinie kompleksowej obsługi nieruchomości i największą firmą FM o zasięgu ogólnopolskim. Usługi Integrated Facility Management (IFM) świadczy w ponad 200 obiektach. Prowadzi 45 restauracji pracowniczych. Wspiera firmy w zarządzaniu miejscem pracy i tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla pracowników w obiekcie klienta. W portfolio stałych klientów ma wiele ikonicznych brandów z branż m.in.: przemysłowej, FMCG, farmaceutycznej i technologicznej.

Więcej informacji na: www.pl.sodexo.com

Zobacz również

Automotive stawia czoła wyzwaniom naszej ery

Automotive stawia czoła wyzwaniom naszej ery

W niemal każdej produkowanej na świecie ciężarówce i naczepie znajdują się złącza elektryczne i pneumatyczne produkowane przez koncern Phillips. Komponenty te powstają także w polskiej fabryce – Phillips Poland Sp. z o.o., która aktywnie odpowiada na zmiany zachodzące na rynku motoryzacyjnym.

Specjalistyczne Centrum Medyczne im. Św. Jana Pawła II S.A. w Polanicy Zdroju uhonorowane nagrodą Victory Biznesu 2024

Specjalistyczne Centrum Medyczne im. Św. Jana Pawła II S.A. w Polanicy Zdroju 5 grudnia br. zostanie uhonorowane nagrodą specjalną - Victory Biznesu 2024

Specjalistyczne Centrum Medyczne im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju to szpital, który oferuje zakres usług medycznych świadczonych w ramach umowy z NFZ oraz świadczący usługi prywatne na Oddziale Wieloprofilowym Zabiegowym. Szpital znajduje się w Polanicy-Zdroju, mieście uzdrowiskowym na Dolnym Śląsku.

Specjalistyczne Centrum Medyczne im. Św. Jana Pawła II S.A. w Polanicy-Zdroju 5 grudnia br. podczas uroczystej Gali w Hotelu Monopol***** w Katowicach odbierze nagrodę specjalną - Victory Biznesu 2024.