- Uczelnie wyższe w dobie pandemii – kryzys, nowe wyzwania, szanse?
- Uczelnie wyższe a rynek pracy – oczekiwania a rzeczywistość.
- Kooperacja nauki i biznesu.
- Wiedza jako kompetencja na rynku pracy.

 

  • dr hab. prof. WSH Michał Kaczmarczyk, Rektor Wyższej Szkoły Humanistas
  • Ewa Zielińska, Zastępca Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
  • Tomasz Hoffmann, ekspert Pracodawcy RP, Instytut Innowacyjności Polska

 

Nauczanie zdalne to szansa dla uczelni? Jakie są ewentualnie zagrożenia? Czy pandemia obnażyła słabości funkcjonowania uczelni i ich nieprzystosowanie do współczesności, czy raczej pokazała, że są one niezbędnym i niezwykle ważnym elementem systemu społeczno-gospodarczego? Czy uczelnie niepubliczne lepiej kształcą dla rynku pracy niż duże uczelnie publiczne, bo same są zarządzane rynkowo? Wiedza to ważna kompetencja na rynku pracy, zwłaszcza wiedza o normalizacji - dla inżynierów i menedżerów. Jakie są korzyści ze stosowania norm? Jaka jest rola Polskiego Komitetu Normalizacyjnego jako miejsca spotkań nauki i biznesu. Normalizacja w nowych obszarach w dużej mierze odnosi się do innowacyjnych rozwiązań. Innowacje są kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarczego i konkurowania. Wpływa to na modyfikację funkcjonowania firm, w tym na konieczność przemodelowania sposobu zarządzania, także w kontekście kształcenia zawodowego, nabywania zdolności do samodzielnego tworzenia innowacji. Czy przedsiębiorstwa są gotowe na samodzielność i innowacyjną inicjatywę absolwentów, którzy powinni uczestniczyć w usprawnieniach przedsiębiorstwa. jaka jest ich rola w zespole dziś, a jak powinien wyglądać model idealny?

 

Zobacz również

100 - lecie PKN - patrona programu Najwyższa Jakość!

100 - lecie PKN - patrona programu Najwyższa Jakość QI!

Polski Komitet Normalizacyjny obchodzi stulecie istnienia, a jego historia wypełniona jest niezwykłymi osiągnięciami na polu normalizacji i standaryzacji. Od chwili powstania w 1924 roku stał się nieodłącznym elementem rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki i innowacyjności. Tym bardziej jest nam niezwykle miło poinformować, że instytucja ta kolejny raz objęła patronatem program Najwyższa Jakość QI. I w osiemnastej edycji tego przedsięwzięcia możemy ponownie wspólnie wyłaniać liderów jakości.

To ostatni moment, aby zadbać o pracowników

To ostatni moment, aby zadbać o pracowników

Aż 2/3 Polaków może odczuwać symptomy wypalenia zawodowego, a 75% wskazuje na wzrost stresu w życiu codziennym1. Dużą rolę w narastaniu problemów psychicznych związanych z pracą odegrała zmiana jej modelu i czasu trwania, a w konsekwencji zaburzenie równowagi pomiędzy obowiązkami zawodowymi, a życiem prywatnym. Te niepokojące statystyki wskazują na konieczność działania, w szczególności ze strony pracodawców.