MUP Kielce dla firm

Zgodnie z diagnozami, rozwój europejskich firm utrudniony jest m.in. przez brak wystarczającej liczby dobrze przygotowanych kandydatów. Pracodawcy nie chcą jednak zatrudniać reprezentantów kategorii NEET (osoby do 30 roku życia, które nie uczą się, nie szkolą i nie pracują) ze względu na niewielkie w ich ocenie doświadczenie zawodowe jej przedstawicieli i kwalifikacje niepasujące do współczesnych wymagań. Projekt pilotażowy ZiP – Zatrudnienie i Przeszkolenie jest odpowiedzią na oba te wyzwania.

 

Polska odpowiedź

W pilotażu testowane jest unikatowe połączenie instrumentów rynku pracy. Składa się na nie subsydiowanie zatrudnienia i dofinansowanie do rozwoju zawodowego młodego pracownika. Umowa z pracodawcą zawierana jest na pół roku. Przez pierwszy kwartał MUP pokrywa koszt wynagrodzenia nowo zatrudnionej osoby w wysokości do poziomu płacy minimalnej. Przez kolejne trzy miesiące całkowity koszt utrzymania pracownika ponosi firma. Pracodawca otrzymuje także dofinansowanie do rozwoju zawodowego nowo zatrudnionego w wysokości dwukrotnej płacy minimalnej. – Takie rozwiązanie pozwala na wyszkolenie pracownika i dostosowanie tym samym poziomu jego kompetencji do potrzeb firmy. Dzięki pokryciu kosztów zatrudnienia niweluje też ryzyko finansowe, które musiałby ponieść zatrudniający – zauważa Artur Kudzia, dyrektor kieleckiego MUP, i dodaje: – Warto nadmienić, że pracodawca może otrzymać premię w wysokości równowartości płacy minimalnej, jeśli umowa kontynuowana jest po pół roku. Ponadto, możemy w ten sposób ograniczyć migrację zarobkową młodych ludzi. Mamy nadzieję, że po okresie pilotażu rozwiązania te zostaną uwzględnione w ustawie i będą mogły być stosowane powszechnie.

 

Dobrze wydane fundusze

Projekt ZiP – Zatrudnienie i Przeszkolenie realizowany jest przez Miejski Urząd Pracy w Kielcach od 1 lutego ub. roku. MUP pozyskał na ten cel ponad milion zł z rezerwy Funduszu Pracy dzięki programowi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pt. „Stabilna praca – silna rodzina”.

 

Karolina Cygan

MUP Kielce Logotyp UMKIELCE MUP

Zobacz również

Polski partner światowych marek pojazdów ciężarowych

Grzegorz Klecha, Prezes Zarządu Hendrickson Poland Sp. z o.o.

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych podwozia ciężarówki są strzemiona do resorów. W każdej jest ich co najmniej 12. W co drugim ciężkim pojeździe produkowanym na świecie znajdują się strzemiona, które powstają w toruńskiej fabryce Hendrickson Poland Sp. z o.o.  To firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w produkcji elementów złącznych. Jest częścią amerykańskiej grupy posiadającej zakłady na całym świecie.

Jakość na pierwszym miejscu

Strunobet-Migacz - Jakość na pierwszym miejscu

Szeroka gama produktów i ciągły rozwój – atuty Strunobet Migacz Sp. z o.o.

33 lata na rynku, nieustanny progres oraz dbałość o jakość wyrobów pozwoliła osiągnąć firmie Strunobet-Migacz Sp. z o.o. pozycję strategicznego dostawcy nasłupowych i kontenerowych stacji dla energetyki zawodowej i przemysłu oraz prefabrykatów z betonu.