Drogi wojewódzkie w Polsce stanowią własność samorządów terytorialnych. Ich zarządcą są Zarządy Województw, które mogą ustawowe obowiązki powierzać jednostkom organizacyjnym. I tak, Sejmik Województwa Śląskiego Uchwałą z 23 marca 1999 roku powołał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który działalność rozpoczął 1 lipca tego samego roku. Właśnie minęło 25 lat od tego wydarzenia.
Katowicki ZDW był jedynym w Polsce, który nie został stworzony z przekształcenia ówczesnej Wojewódzkiej Dyrekcji Dróg Miejskich, tylko powstał jako całkowicie nowa jednostka. – Było to oczywiście o wiele trudniejsze zadanie, niż reforma istniejącego urzędu, ale jednocześnie dawało mnóstwo satysfakcji przy budowaniu instytucji od podstaw – wraz ze znalezieniem siedziby, załatwieniem wszelkich spraw formalnych i zatrudnieniem kadry – wspomina Zbigniew Tabor, Dyrektor katowickiego ZDW, który 25 lat temu tworzył jego strukturę i kieruje tą jednostką od początku jej funkcjonowania. – Kolejnym krokiem było przejęcie sieci dróg krajowych, tych o trzycyfrowej numeracji, które na mocy ustawy stały się drogami wojewódzkimi. Następnie należało dokonać ich inwentaryzacji, ocenić stan techniczny i przedstawić wstępną wizję modernizacji i rozbudowy. Ten proces od 25 lat jest systematycznie uaktualniany i realizowany. Przybywają kolejne kilometry tras i inne obiekty infrastrukturalne, poprawiamy jakość i żywotność tych istniejących – dodaje Zbigniew Tabor.
Katowicki ZDW od początku działa jako jednostka inżynierska, a jej wdrożenia innowacyjnych technologii budowy i remontów dróg są inspiracją dla całego sektora w Polsce. Obecnie zatrudnia blisko 100 wysoko wykwalifikowanych pracowników, z których ponad 30 posiada specjalistyczne uprawnienia. Pod zarządem instytucji jest sieć 1,26 tys. km dróg na terenie całego województwa oraz 339 obiektów jak mosty, wiadukty i kładki o łącznej długości blisko 8,5 km, jak również 1 przeprawa promowa oraz ponad 1 tys. innych obiektów infrastrukturalnych.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach jest krajowym liderem pod względem nakładów na inwestycje oraz stosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Efektywne zarządzanie, najwyższa jakość prac, wysoka trwałość nawierzchni, bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania sprawiają, że województwo śląskie szczyci się najlepszą siecią drogową w Polsce.
W ostatnich latach Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach przygotował projekty, na które pozyskuje dofinansowanie z UE. W 2013 r. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął pierwszą wersję Listy Rankingowej budowy lub przebudowy dróg w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Lista zawierała 44 przedsięwzięcia, z czego 30 było do zrealizowania przez ZDW. W pierwszej kolejności przeprowadzono 15 z nich osiągając planowane wskaźniki na poziomie 100 proc. wybudowanych dróg (26,3 km) i 60 proc. dróg przebudowanych (195,1 km). Kolejnych 8 inwestycji jest obecnie w trakcie realizacji, a na następne 3 zapewniono środki finansowe w tegorocznym budżecie. Zostały one ujęte w Regionalnym Planie Transportowym dla Województwa Śląskiego.
Wszystkie nawierzchnie dróg powstają wg najnowszych światowych technologii, zapewniających co najmniej ich 50-letnią trwałość. Parametry dróg przekraczają aktualne unijne wymagania osiągając poziom, który UE planuje wprowadzić w przyszłości.
Jednym z przedmiotów działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach jest realizacja zadań w dziedzinie inżynierii ruchu, stąd też ZDW od wielu lat współdziała z policją w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach, za co dyrektor Zbigniew Tabor w lipcu br. został odznaczony Medalem za Zasługi dla Policji. Nadawany jest on przez ministra spraw wewnętrznych z własnej inicjatywy lub na wniosek Komendanta Głównego Policji i przyznawany osobom cywilnym.
Maria Leżucha, Jacek Majewski
Jubileusz 25-lecia Zarządu Dróg Wojewódzkich był ważną częścią X Śląskiego Forum Drogownictwa, które odbyło się w Szczyrku 12-14 czerwca br. To uznana branżowa konferencja techniczna, gromadząca specjalistów z Polski i Europy. W tym roku podczas kilku sesji rozmawiano o zmianach klimatycznych i dekarbonizacji w inżynierii drogowej, projektach badawczych w Polsce i Niemczech, technologiach w budowie i utrzymaniu dróg oraz obiektach inżynierskich, czy zarządzaniu ruchem.
Organizatorami Śląskiego Forum Drogownictwa byli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach oraz Polski Kongres Drogowy. Forum Biznesu objęło patronatem medialnym to wydarzenie. Redakcja Forum Biznesu przyznała Zbigniewowi Taborowi, Dyrektorowi Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach statuetkę TOP Manager 2024, która wręczona została za 25-letnie konsekwentne zarządzanie tą instytucją, strategiczne myślenie, kreatywność, dobrą organizację pracy oraz podejmowanie coraz większych wyzwań zawodowych.