Kompozyt NCT

Innowacyjne technologie kompozytowe


Niesłabnąca koniunktura na realizację inwestycji budownictwa drogowego, kolejowego czy energetycznego w Polsce wymaga intensywnej współpracy wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, stawiających na innowacyjne, przyszłościowe rozwiązania. Są nimi na przykład technologie kompozytowe, doskonale sprawdzające się w zastosowaniu w infrastrukturze towarzyszącej, jak słupy oświetleniowe, słupy teletechniczne, żerdzie. W kraju ich czołowym producentem jest przedsiębiorstwo NCT S.A. z Wodzisławia Śląskiego.

 

To firma działająca do niedawna pod nazwą Alumast, jest obecna na rynku od ponad 20 lat. Zaczynała jako kilkuosobowy zespół zajmujący się głównie produkcją masztów z aluminium. Teraz otwiera nowy etap w swoim dynamicznym rozwoju. – Zmiana nazwy marki podyktowana jest pozyskaniem nowego partnera biznesowego, Międzynarodowego Funduszu Inwestycyjnego, który postanowił zaangażować się w technologie kompozytowe. Obecna nazwa firmy NCT, to skrót od New Composite Technologies i na zastosowaniu kompozytów w budownictwie infrastrukturalnym chcemy się teraz skupiać. To kluczowy element naszej dalszej intensywnej ekspansji na rynku – mówi Rafał Bednarczyk, Prezes Zarządu NCT S.A.

 

Kompozytowe produkty NCT są przyjazne dla środowiska, bezpieczne dla użytkowników, trwałe, tanie w eksploatacji i nadające się do recyklingu. Do flagowych produktów NCT należą: słupy oświetleniowe, teletechniczne, stacje ładowania samochodów elektrycznych (zabudowane w kompozytowym słupie oświetleniowym), żerdzie energetyczne, maszty flagowe i odgromowe, aktywne przejścia dla pieszych. – Spełniają one rygorystyczne kryteria wytrzymałościowe, są odporne na trudne warunki obciążeniowe i atmosferyczne. Nasz kompozyt jest odporny na uderzenia, sól drogową, zanieczyszczenia odzwierzęce, nie koroduje. Znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w inwestycjach drogowych, ale też w sektorze kolejowym, energetycznym, rolniczym (kompozytowe konstrukcje dla chmielników) , a nawet wojskowym – wymienia prezes R. Bednarczyk. Produkty NCT trafiają dziś do ponad 20 krajów na całym świecie.

 

Konstrukcja i właściwości poszczególnych modeli słupów dostosowane są do warunków otoczenia i roli, jaką mają spełniać. Na przykład NCT oferuje słupy oświetleniowe, które dają światło na całej swojej długości, od samej podstawy. Zastosowany kompozyt nie przewodzi prądu, więc jest bezpieczny dla otoczenia i nie wymaga stosowania specjalnych izolacji czy montowania bednarki w słupie, które są konieczne w konstrukcjach ze stali czy aluminium,. Tego typu elementy świetnie nadają się do zastosowania na drogach osiedlowych, alejach parkowych czy placach zabaw. Innym ciekawym rozwiązaniem są konstrukcje, które „wtapiają się” w otoczenie, ich powierzchnia może posiadać np. strukturę drzewa.

 

Własne zaplecze badawczo-rozwojowe firmy wraz ze strefą testów, umożliwia praktyczną kontrolę produktów, zarówno w fazie prototypowej, jak i produkcyjnej. NCT ściśle współpracuje z placówkami naukowymi w zakresie badań nad materiałami kompozytowymi dla przemysłu.

 

Produkty posiadają regularnie odnawiane certyfikaty i dopuszczenia, m.in. normy europejskie dla materiałów z kompozytów polimerowych, certyfikat śladu węglowego, czy biernego bezpieczeństwa konstrukcji drogowych. – Priorytetem są przede wszystkim cechy, dzięki którym mają wyjątkowe zastosowanie w drogownictwie. Oprócz nadrzędnej funkcji, jaką jest efektywne oświetlenie pasa jezdni, niemniej istotne są właściwości słupów w przypadku zderzenia z nimi samochodu (firma może poszczycić się najwyższymi klasami bezpieczeństwa w tym certyfikatem dla NE3). Nie pochłaniają one energii podczas zderzenia, co zostało potwierdzone w testach zderzeniowych  – podkreśla prezes spółki NCT. Z uwagi na strategiczne znaczenie rozwiązań kompozytowych firma pozyskała również stosowny kod NATO. Posiada również pozytywne opinie Instytutu Kolejnictwa w Warszawie, dotyczące odporności konstrukcji na przewodnictwo prądu, ponieważ są dielektrykiem.

Firma posiada duże doświadczenie we współpracy z instytucjami publicznymi, aktywnie wspiera samorządy i zarządców dróg poprzez cykliczne szkolenia w zakresie możliwości kompozytu czy zastosowaniu w nim technologii cyfrowych, np. w systemach inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym, przejściami dla pieszych, poprzez zastosowanie nadajników dźwiękowych, systemów ostrzegawczych, detektorów ruchu, itp. Takie „aktywne” słupy poprawiają bezpieczeństwo, a także upłynniają ruch, tworząc przyjazną przestrzeń publiczną.

 

– Aktualnie duży nacisk kładziemy na ścisłą współpracę z projektantami, zarówno w zakresie technologii, jak i designu produktów. Ponieważ kompozyt jest stosunkowo nowym materiałem stosowanym w produkcji rozwiązań dla infrastruktury drogowej, kolejowej, nieustannie badamy jego zachowanie i właściwości, a co za tym idzie poznajemy kolejne możliwości zastosowania, które wydają się być nieograniczone – zaznacza Rafał Bednarczyk. To ważne, gdyż kompozyt firmy NCT można dowolnie modyfikować, zmieniać parametry, dostosowując je do wymogów technicznych czy obowiązujących przepisów. – Niewątpliwie technologie kompozytowe są przyszłościowe i cieszy nas, że udaje  nam się nimi zainteresować znaczących partnerów biznesowych, czego najświeższym dowodem jest podpisana wieloletnia umowa na współpracę między innymi z firmą Budimex - podsumowuje R. Bednarczyk.

 

Joanna Chrustek, Jacek Majewski

NCT LogoZobacz również

Wózek używany? Tak. Ale materac wyłącznie nowy

Nawet połowa użytkowanych wózków dziecięcych została zakupiona na rynku wtórnym. Specjaliści rekomendują, by dziecko spało na nieużywanym materacyku, nie tylko ze względów higienicznych, ale także jako profilaktykę SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej). Żaden jednak producent nie był zainteresowany, by wprowadzić odpowiednią ofertę na rynek ze względu na zbyt dużą różnorodność kształtów wózków dziecięcych. W praktyce dostępne propozycje były bardzo ograniczone. Aż do momentu, kiedy na rynku pojawiła się Manufaktura Materacy.

 

Poligrafia przyszłości

Poligrafia przyszłości

Sektor produkcji opakowań systematycznie rośnie. Duża w tym rola zdobywającego coraz większy udział w rynku handlu internetowego. Wyprodukowanie dobrze zaprojektowanego i funkcjonalnego opakowania to praca poligraficzna wielu fachowców różnych dziedzin.