Dążenie do doskonałości

WUTKOWSKI - Złote Godło QI 2023

 

Piotr Wutkowski swoją firmę założył w 1997 r. Na przestrzeni ponad 25 lat działalności jego nazwisko stało się marką rozpoznawalną w branży dystrybucji i przetwórstwa szkła, głównie budowlanego. Dziś WUTOWSKI Sp. z o.o. pozostaje polskim, rodzinnym przedsiębiorstwem, o imponującej dynamice rozwoju, zatrudniającym ponad 200 osób i dysponującym nowoczesnym zakładem produkcyjnym z zapleczem logistycznym, nowoczesnym parkiem maszynowym i innowacyjnymi systemami magazynowania szkła. Firma właśnie zdobyła Złote Godło QI 2023 w programie Najwyższa Jakość Quality International.

 

WUTKOWSKI Sp. z o.o. to wiodący w kraju dystrybutor oraz przetwórcą szkła płaskiego i giętego. Firma działa nie tylko na rynku krajowym, ale i z powodzeniem za granicą. Dzięki doświadczeniom a przestrzeni ponad 25 lat działalności, jest postrzegana dziś jako silna i charakteryzująca się stabilną pozycją rynkową. Oferuje blisko trzysta rodzajów szkła: budowlanego (float, float ekstra biały i barwiony, refleksyjne, antyrefleksyjne, niskoemisyjne, zbrojone oraz laminowane z folią EVA i PVB), dekoracyjnego (satynowe, lakierowane, piaskowe i ornamenty) oraz lustra srebrne i szkło żaroodporne. Stosowane innowacyjne rozwiązania pozwalają na produkcję wyjątkowo dużych tafli szkła hartowanego i laminowanego o powierzchni ponad 22 m2.

 
 wutkowski foto 2

 

Przedsiębiorstwo dysponuje kompleksową możliwością obróbki szkła, jak szlifowanie, polerowanie, fazowanie, obróbka CNC, malowanie, klejenie, hartowanie, gięcie, laminacja metodą próżniową, autoklawizacja oraz zastosowanie poliwęglanu, dzięki któremu szkło zyskuje zwiększone parametry akustyczne, wytrzymałościowe przy zmniejszonej masie panelu. Rozwiązanie to znajduje szczególne zastosowanie przy budowie balustrad, elewacji i fasad budynków, zadaszeń, ścianek działowych, schodów i innych konstrukcji szklanych. Przedsiębiorstwo oferuje gotowe elementy wykończenia wnętrz ze szkła połączonego z innymi materiałami, np. drewnem, czy stalą. Jest wiodącym w Polsce dostawcą szkła do drzwi wewnętrznych wykonanych w całości ze szkła lub w połączeniu z drewnem i materiałami drewnopodobnymi. Dla branży AGD firma produkuje szkło barwione, bezpieczne, które wykorzystywane jest do okapów kuchennych oraz przemysłowych. Dla producentów mebli WUTKOWSKI proponuje fronty i półki szklane oraz lustra dekoracyjne, kabiny prysznicowe oraz szkło łazienkowe.

 

wutkowski foto 1
 

Rozmowa z Karolem Kowalskim,
Dyrektorem ds. Produkcji w firmie WUTKOWSKI Sp. z o.o.

 

Spółka otrzymała właśnie Złote Godło i tytuł Laureata w Programie Najwyższa Jakość QI 2023. Jak przedsiębiorstwo definiuje pojęcie jakości i na czym opiera się polityka jej zapewnienia w firmie?

Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy nagrodzeni Złotym Godłem Najwyższa Jakość QI 2023. Jest to nasza druga nagroda z rzędu. W ubiegłym roku zdobyliśmy Srebrne Godło QI, co świadczy, że odnotowujemy progres i zmierzamy w dobrym kierunku. Rozpiera nas duma, że Kapituła programu oceniła tak wysoko nasze działania.


Dążenie do doskonałości jest bardzo głęboko zakorzenione w naszym zespole oraz organizacji. Jakość rozumiemy jako tworzenie produktu doskonałego, pozbawionego jakichkolwiek wad. Błędy są wadami procesu, które należy eliminować, bowiem koszty złej jakości są niewymierne. Oprócz drenowania budżetu generują także stratę czasu i negatywnie wpływają na wizerunek naszej organizacji. Dlatego każdy z pracowników jest odpowiedzialny za efekty procesu produkcyjnego i budowanie samokontroli na każdym jego etapie. Jest to bezwzględnym obowiązkiem w celu zapewnienia określonych standardów naszych wyrobów. Świadomy i odpowiedzialny zespół jest jednym z głównych filarów zapewnienia jakości.  
W codziennej działalności kierujemy się zasadami opartymi o kilka kluczowych filarów, jak otwartość, współpraca, szacunek i rozwój. Budujemy relacje zawodowe i koleżeńskie w oparciu o szczerość i wzajemne zaufanie. Odważnie dzielimy się swoimi pomysłami i umiejętnościami w drodze do osiągnięcia jasno zdefiniowanego celu. Potrafimy słuchać i krytycznie oceniać nasze działania, ale również je uznawać i doceniać. Szanujemy nasze stanowiska i ze zrozumieniem podchodzimy do różnic w poglądach. Pozyskujemy wiedzę i jesteśmy gotowi na zmianę oraz nową perspektywę. Podnosimy swoje umiejętności, rozwijamy kompetencje. Obserwujemy otoczenie i reagujemy na jego zmienność.

 

Jakie elementy są najistotniejsze, aby efektywnie spełniać oczekiwania rynku?

Wymagania zarówno producentów, jak i konsumentów – użytkowników, systematycznie rosną, a my musimy nie tyle za nimi podążać, co starać się je przewidywać i wyprzedzać, tak, aby być maksymalnie szybko przygotowanym na ich zaspokojenie. Produkty są kastomizowane i dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowego, wykwalifikowanym i zaangażowanym pracownikom oraz własnej flocie specjalistycznych pojazdów jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom rynku. Zadaniem naszej organizacji jest zapewnienie najwyższego serwisu, jakim jest jakość, terminowość i elastyczność. Ciągłe doskonalenie zespołu, szkolenia i uświadamianie jak ogromny wpływ na wizerunek i ekonomikę przedsiębiorstwa ma każde podejmowane działanie, leżą u podstaw sukcesu rynkowego naszej firmy. Chcemy nieprzerwanie się rozwijać, by dążyć do zwiększania rozpoznawalności marki na kolejnych rynkach na świecie. Dzięki pozyskiwaniu szeregu certyfikacji i realizacji udoskonaleń procesowych, jesteśmy w stanie dostarczyć nasze produkty w każdy zakątek globu.

 

Przy jakich największych realizacjach inwestycyjnych współpracowała firma WUTKOWSKI w ostatnim czasie? Gdzie Państwa produkty znalazły szczególne zastosowanie?

Inwestycje poczynione w ostatnich 4 latach umożliwiły nam realizację projektów produkcji na indywidualne zamówienia paneli szkła sięgających aż 7 m długości. To nasz prawdziwy hit produkcyjny, który zyskał duże uznanie wielu inwestorów budowlanych. Szkło marki WUTKOWSKI zostało wykorzystane m.in. w takich realizacjach, jak: Apartamenty Ogrodowa w Warszawie, Apartamenty Okrzei w Sopocie, osiedle Nowe Orłowo w Gdyni, czy hotel Almond Business & SPA w Gdańsku. Aktualnie dostarczamy szkło do takich powstających inwestycji, jak apartamentowiec Towarowa Towers w Warszawie, osiedle Botanica w Gdańsku-Jelitkowie, apartamenty w zabytkowej fabryce samolotów w Mielnie, hotel Linea Mare w Pobierowie, biurowiec Studio w Warszawie czy dworzec kolejowy w Gdyni-Orłowie.

 

Jak oceniłby Pan obecną sytuację firmy na rynku w kontekście dynamiki wzrostu?
I w jakich kierunkach planowany jest jej rozwój, jakie są najważniejsze cele?

Nasze nowe inwestycje i wdrażane innowacyjne technologie dają szersze możliwości w pozyskaniu nowych grup odbiorców i rynków sprzedaży. Dynamika przychodów osiąga systematyczne, rokrocznie poziom 25 proc. Jesteśmy atrakcyjnym i pożądanym pracodawcą, dlatego cieszy nas stabilne zatrudnienie. Nasi pracownicy lubią wiązać się z nami na wiele lat. Stawiamy na dalszy rozwój kultury organizacji, rozszerzanie sieci dystrybucji, rozwój eksportu, dalszą penetrację rynku budowlanego, wdrażanie rozwiązań ograniczających zużycie energii i minimalizowanie odpadów surowców.

 

Rozmawiała Magdalena Tułecka

Zobacz również

Bezkonkurencyjny partner technologiczny

Budowa stopnia beztlenowego oczyszczalni ścieków na terenie Cukrowni Glinojeck

Przedsiębiorstwo Techbud-Toruń renomę zyskało dzięki stosowaniu zasad uczciwej konkurencji i utrzymywaniu dobrych relacji z inwestorami i podwykonawcami. Firma, specjalizując się w robotach budowlano-montażowych i remontowych konstrukcji stalowych oraz instalacji technologicznych dla wielu branż, znana jest z wyjątkowej terminowości, stosowania nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań oraz spełniania oczekiwań klientów. Największym atutem przedsiębiorstwa jest doświadczony zespół.

Profilaktyka prozdrowotna

Profilaktyka prozdrowotna oparta na nauce

Suplementy diety oraz nutraceutyki stanowią dziś już nie tylko ważne składniki ogólnego uzupełnienia niedoborów diety w witaminy, składniki mineralne i inne ważne dla prawidłowego funkcjonowania substancje biologicznie aktywne. Są również nieodzowną częścią codziennej, spersonalizowanej diety i mogą być ściśle dopasowane do aktualnych, realnych potrzeb człowieka, w zależności od aktywności fizycznej, kondycji organizmu, konieczności wzmocnienia poszczególnych organów oraz procesów biochemicznych, w okresie rozwoju, dorastania czy w okresie ciąży.