Rozmowa z Anetą Karkosz, Prezes Zarządu Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (SFPK)


SFPK foto

 

SFPK jest dziś w czołówce funduszy poręczeniowych w Polsce. Jaka jest Państwa recepta na sukces ?

Myślę, że systematyczność, dokładność, konsekwencja w połączeniu z wiedzą, doświadczeniem oraz pasją, a także chęć wspierania innowacyjnych pomysłów przedsiębiorców pozwoliły nam na osiągnięcie sukcesu na rynku poręczeniowym w Polsce. Jednakże nie byłby on możliwy gdyby nie 16-letnia, wielopłaszczyznowa współpraca z samorządami z Wielkopolski, instytucjami finansowymi, a także otoczeniem biznesu oraz lokalnymi mikro-, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Nasze wspólne działania przełożyły się na pozyskanie ponad 255 mln złotych środków unijnych przeznaczonych na wsparcie dla przedsiębiorców, które wygenerowały poręczenia na poziomie ponad 635 mln zł.

 

Czym się charakteryzuje zgłoszona w Programie Najwyższa Jakość QI 2019 „Odnawialna Linia Poręczeń Wadialnych”?

Jest to usługa bezgotówkowego wnoszenia wadium przetargowego dla MŚP. Przedsiębiorca, współpracując z SFPK, zwiększa swoje możliwości przetargowe. Maksymalna kwota rocznej linii to 1 mln zł, w ramach której beneficjent może korzystać wielokrotnie z poręczeń wadialnych. Produkt, dzięki krótkim okresom związania z ofertą, charakteryzuje się szybką rotacją środków i wypracowaniem niezwykle dużej dźwigni kapitałowej korzystnej dla przedsiębiorców. Fundusz zapewnia usługę na najwyższym poziomie, a zainteresowanie przedsiębiorców chcących korzystać z odnawialnej linii poręczeń wadialnych z każdym rokiem wzrasta o ponad 40 proc.

 

Rozmawiała Magdalena Klimek

Zobacz również

Generalne wykonawstwo hal przemysłowych

Poddawana nieustannym wahaniom rynkowym branża konstrukcji stalowych wymaga od firm stałej, innowacyjnej aktywności w zakresie zarządzania projektami i inwestycjami. Pozyskanie sprawdzonego wykonawcy, który od lat kompleksowo i efektywnie realizuje się na tym polu jest nieodzowną gwarancją sukcesu. Partnerem takim jest bez wątpienia POL-MET Sp. z o.o. Sp. k., który projektuje i produkuje funkcjonalne, wielkokubaturowe hale przemysłowe w oparciu o konstrukcje stalowe i żelbetowe prefabrykowane.

 

Sunday Polska ze Złotym Godłem QI

Sunday Polska ze Złotym Godłem QI

Sunday Polska jest jednym z liderów rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Firma oferuje pełną paletę produktów OZE – panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, klimatyzację, magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych. Spółka kompleksowo obsługuje klientów indywidualnych, rolników i firmy – oferując realizacje od A do Z „pod klucz”, od bezpłatnego audytu, poprzez pomoc w uzyskaniu atrakcyjnego finansowania, dotacji i ulg aż po profesjonalny montaż, przyłączenie instalacji do sieci oraz opiekę posprzedażową.