Rozwój gospodarki na przestrzeni ostatnich dwóch dekad przyniósł polskim przedsiębiorstwom nowe metody zarządzania, także w zakresie zasobów niematerialnych, np. wiedzy pracowników. Tymczasem kapitał intelektualny, dotąd często zaniedbywany lub całkowicie pomijany, wpływa wprost na zwiększanie zyskowności firm.

Jak wykorzystać potencjał intelektualny polskich firm i zwiększyć tym samym ich przewagę konkurencyjną? O tym w rozmowie z Arkadiuszem Zalewskim, Prezesem Zarządu Kapitału Intelektualnego Sp. z o.o.

 

Co sprawiło, że postanowili Państwo powołać firmę Kapitał Intelektualny?

W świecie biznesu od zawsze poszukiwano metod, które pozwalają przewidzieć zmiany zachodzące na rynku finansowym, ale też tych czynników, które mogą zagrażać przedsiębiorstwom w zakresie ich pozycji, siły i kondycji. Odpowiedzi na te pytania zaczęliśmy poszukiwać 11 lat temu zakładając pierwszą spółkę Business Services, która do dziś zajmuje się doradztwem personalnym i finansowym. Prowadzone przez nas badania oraz nieustanne dążenie do znalezienia odpowiedzi doprowadziły nas do założenia firmy specjalizującej się w wydobywaniu z podmiotów gospodarczych korzyści zwiększających ich przewagę konkurencyjną, tak właśnie powstał Kapitał Intelektualny Sp. z o.o.

 

W czym zatem specjalizuje się firma?

Nasza wizja dotyczy przede wszystkim poszukiwania korelacji pomiędzy dwoma, naszym zdaniem, najważniejszymi czynnikami, czyli potencjałem kapitału intelektualnego wraz z wynikami ekonomiczno-finansowymi spółki, a wyceną przedsiębiorstwa na rynku giełdowym na bazie cyklicznie prowadzonych pomiarów – jako systemu wspierającego decyzje inwestycyjne, oparte o skuteczne dyskontowanie przyszłej wyceny zachowań rynku.

 

Jak to zatem wygląda w praktyce? Jaki wydobywa się kapitał intelektualny firmy?

Odbywa się to na podstawie naszej autorskiej metodyki. Powstała ona na bazie naszej wiedzy i zdobytego, wieloletniego doświadczenia. Naszej, to znaczy mojej oraz mecenasa Jarosława Kulikowskiego, współzałożyciela obu spółek, który specjalizuje się w obszarze ochrony własności intelektualnej. Ta unikalna metodyka pomiaru kapitału intelektualnego, wsparta jest aplikacją informatyczną pozwalającą na pozyskiwanie danych pozafinansowych, ich agregację i analizę oraz obliczanie i wizualizację wskaźników oceniających kapitał intelektualny przedsiębiorstw. Jako Kapitał Intelektualny Sp. z o. o. wskazujemy swoim klientom mocne i słabe strony, nad którymi trzeba jeszcze pracować. Wskazanie tych kierunków w przejrzysty sposób jest możliwe dzięki wykorzystaniu różnych narzędzi, wizualizacji, diagramów, wykresów i opinii. W naszych działaniach korzystamy z ogólnodostępnych danych, dodatkowo prowadzimy również konsultacje z zarządem oraz pracownikami spółek.

 

Proponujecie Państwo przedsiębiorstwom również ochronę wydobytego i zdefiniowanego kapitału intelektualnego.

Tak, jest to możliwe dzięki współpracy z renomowaną kancelarią Kulikowska & Kulikowski Sp. J., która specjalizuje się w ochronie własności intelektualnej, dlatego możemy zagwarantować firmom ochronę tego, co najcenniejsze. Przygotowywane przez nas raporty zawierające informacje pozafinansowe zachowują standardy odpowiadające Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 2014/95/UE.

 

Zostaliście Państwo partnerem Europejskiego Forum Jakości, w czasie którego poprowadzi Pan panel inauguracyjny poświęcony kapitałowi intelektualnemu w kontekście zarządzania jakością. Czego będą mogli dowiedzieć się jego uczestnicy?

Na swoim koncie mamy wiele konferencji, prelekcji, warsztatów i publikacji naukowych na temat efektywnego zarządzania i skutecznej ochrony kapitału intelektualnego. W tym roku zostaliśmy partnerem merytorycznym tego ważnego w świecie biznesu wydarzenia, bo naszym założeniem jest przekazać uczestnikom to, jak ważną rolę w podnoszeniu jakości każdego przedsiębiorstwa odgrywa właśnie kapitał intelektualny. Zapraszam Państwa serdecznie do udziału w sesji inauguracyjnej Europejskiego Forum Jakości – 29 września do Hotelu Marriott w Warszawie.

 

Michał Gryt

Zobacz również

Nutropharma: ponad trzy dekady zaangażowania w zdrowie i innowacje

Nutropharma fot

Suplementy diety? Na polskim rynku są ich tysiące, a z reklam produktów leczniczych dobiegają nas sformułowania „to lek nie suplement”, które rodzą w nas wątpliwości co do jakości produktów z tej kategorii, jak i potrzeby ich stosowania. Tymczasem zarówno leki, jak i suplementy diety, mają swoje miejsce w systemie ochrony zdrowia. Te pierwsze rozwiązują zawiłe problemy związane ze stanem patologicznym w organizmie, rola tych drugich z kolei polega na utrzymaniu fizjologicznej równowagi. Kluczem takiego działania jest skuteczność produktu, za którą kryją się wiedza, doświadczenie, wysoka jakość i bezpieczeństwo.

Efektywne zarządzanie systemowe

Efektywne zarządzanie systemowe

Firma FINAL S.A. cieszy się uznaniem szerokiego grona klientów, nie tylko rynku krajowego, ale również innych państw Europy, świadoma jest tego, że podstawę zaufania i dobrych relacji z klientami i kontrahentami stanowi przede wszystkim wysoka jakość oferowanych produktów i usług. Osiąga się to dzięki wdrożonym standardom zarządzania produkcją i komunikacją oraz licznym narzędziom systemowym.