Główny Instytut Górnictwa – Instytut Badawczy opracował technologię umożliwiającą wytworzenie granulatu nawozowego w oparciu o ustabilizowane osady ściekowe i substraty mineralne, w tym górnicze odpady powydobywcze.

 

Precyzyjnie wymieszane komponenty doprowadzone są do formy trwałego granulatu o uziarnieniu 1-6 mm, który można użyć do produkcji:
•    nawozu organicznego,
•    nawozu mineralno-organicznego,
•    środka wspomagającego uprawę roślin
•    materiału glebotwórczego.

 

GIG 1
Główne elementy funkcjonującej instalacji pilotażowej

 

GIG 2

Granulat nawozowy

 
Proces technologiczny jest dwustopniowy.
I stopień obejmuje odwadnianie osadu w wirówkach (wydajność ok. 22% suchej masy) i przygotowanie wsadu w mieszalniku oraz przekierowanie go taśmowo do granulatora. W procesie granulacji, uzyskuje się granule o zawartości suchej masy ok. 40-45%, które kierowane są podajnikiem na II stopnień linii technologicznej. Tam, w suszarce taśmowej, w temp. 80-110 ºC, zawartość suchej masy osiąga ok. 75% (+/-5%). Tak wysuszony granulat jest tymczasowo gromadzony w silosie, w celu schłodzenia go przed konfekcjonowaniem do worków foliowych lub big-bagów.

 

Otrzymany w ten sposób produkt posiada dobre właściwości nawozowe i glebotwórcze. Wysoka zawartość materii organicznej pozytywnie wpływa na procesy powstawania próchnicy w glebie, granulat charakteryzuje się również właściwościami odkwaszającymi i tzw. mikro-retencją wody w glebie. Prezentowana technologia  wyróżnia się znacznym potencjałem w kategorii „ekologia”, wpisuje się w ideę gospodarki cyrkularnej, umożliwiając uzyskanie wysokiej jakości produktu
z odpadów i stanowi dobry przykład rozwiązywania problemów z odpadami komunalnymi.

 

Wyprodukowane nawozy przetestowano pod kątem oceny wpływu na wzrost roślin, uprawy testowe na poletkach badawczych o wymiarach 5mx5m .
Technologia objęta jest ochroną patentową, a pierwsze prace wdrożeniowe są obecnie realizowane w jednej z oczyszczalni ścieków.

 

 

GIG logo

GŁÓWNY INSTYTUT GÓRNICTWA
Plac Gwarków 1
40-166 Katowice
tel.  32 258 16 31 do 9
fax. 32 259 65 33:
e- mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gig.eu

 

Zobacz również

Tarczyn – jakość i nieustanny rozwój

Tarczyn – jakość i nieustanny rozwój

Każda z gmin podejmuje wysiłki, aby być przestrzenią aktywnie zarządzaną i przyjazną dla życia lokalnej społeczności. Jest to dość duże wyzwanie, ponieważ na barkach samorządów spoczywa cały konglomerat zadań jej przypisanych.

Profilaktyka prozdrowotna

Profilaktyka prozdrowotna oparta na nauce

Suplementy diety oraz nutraceutyki stanowią dziś już nie tylko ważne składniki ogólnego uzupełnienia niedoborów diety w witaminy, składniki mineralne i inne ważne dla prawidłowego funkcjonowania substancje biologicznie aktywne. Są również nieodzowną częścią codziennej, spersonalizowanej diety i mogą być ściśle dopasowane do aktualnych, realnych potrzeb człowieka, w zależności od aktywności fizycznej, kondycji organizmu, konieczności wzmocnienia poszczególnych organów oraz procesów biochemicznych, w okresie rozwoju, dorastania czy w okresie ciąży.