Malborskie Zakłady Chemiczne „Organika” S.A. to grupa firm o polskim kapitale, działająca na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie w jej skład wchodzi dziesięć zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie Polski (Malbork – centrala firmy, Pogalewo Wielkie, Częstochowa), Czech, Rosji, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie oraz na Białorusi.

 

    Spółka działa na rynku od przeszło 55 lat, jako jedna z nielicznych polskich firm zdobyła i utrzymuje pozycję lidera, wśród producentów elastycznej pianki poliuretanowej. Produkty Organiki znajdują zastosowanie i są niezbędne w wielu branżach. W sektorze meblarskim są to pianki tapicerskie oraz pianki termoelastyczne VISCOR wykorzystywane do produkcji ekskluzywnych mebli i materacy, a także produktów zdrowotnych. Przemysł motoryzacyjny korzysta z wielu gatunków pianek poliestrowych i polieterowych, w tym Easylam (produkowane w czeskiej spółce Molitan). Spółka działa także w sektorze remontowo-budowlanym, zaopatruje rynek w podkłady Pianomat - do stosowania pod podłogi twarde (panele i podłogi drewniane), wykładziny dywanowe i podłogi sportowe. Produkty Organiki mają zastosowanie także w innych branżach m.in. tekstylnej, obuwniczej, opakowań, AGD.

 

Organika

 

 

- Za naszym sukcesem niewątpliwe stoi szeroko rozumiana jakość i indywidualne podejście do klienta. Nasi klienci decydując się na współpracę z nami otrzymują nie tylko produkt najwyższej jakości, ale również poczucie pewności, że zostanie on właściwie zaprojektowany, wykonany i będzie dostarczony w ustalonym terminie. Cały proces produkcji jest bezpieczny dla człowieka oraz środowiska. Nasze wyroby wytwarzamy z myślą o naszych klientach i ich wymaganiach. Aby im sprostać stale doskonalimy nasze procesy i wykorzystywane technologie. Możemy pochwalić się obecnością naszych pianek w produktach takich klientów jak IKEA, BRW czy Hilding – mówi Dariusz Kwieciński, Prezes Zarządu Malborskich Zakładów Chemicznych „Organika” S.A.

 

    Strategia rozwoju firmy opiera się na kilku filarach: utrzymaniu silnej pozycji rynkowej, polityce proekologicznej, wzroście wartości Grupy Kapitałowej Organika, rozwoju pracowników i firmy, a także maksymalizacji satysfakcji klienta. Aby skutecznie realizować te cele, zarząd zdecydował się na wdrożenie własnego systemu opartego na zasadach Lean. Jak mówi D. Kwieciński: - Lean Enterprise Organika, znany wśród naszych pracowników jako LEO, został opracowany w oparciu o zasady tzw. „szczupłego zarządzania”, stworzone przez japońską Toyotę. W ramach LEO nasze wysiłki kierowane są na identyfikację i usuwanie strat (marnotrawstwa) w procesach oraz ciągłe doskonalenie wyrobów.

 

    Najwyższą jakość oraz potwierdzenie spełnianych wymogów zdrowotnych, użytkowych i tych, które dotyczą emisji substancji szkodliwych, potwierdzają posiadane przez firmę certyfikaty m.in. STANDARD 100 by OEKO-TEX ®, Atesty Higieniczne Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Świadectwo Jakości Zdrowotnej Państwowego Zakładu Higieny, certyfikaty TÜV Rheinland, Institutet för Kemisk Analys Norden AB, Intertek UK, a także Aprobata Techniczna.

 

    Przywiązywanie dużej wagi do kwestii ochrony środowiska znajduje swoje odzwierciedlenie w doskonaleniu procesów produkcyjnych z tzw. zamkniętym obiegiem materiałów. Organika jako jedna z pierwszych firm w Polsce uzyskała certyfikat PN EN ISO 45001:2018 i wdrożoną normę z sukcesem zintegrowała z wymaganiami już wcześniej wdrożonej normy PN EN ISO 9001:2015. - Aktualnie jesteśmy na etapie uzyskania certyfikatu Sustainable Textile Production (STeP), który potwierdzi wysoką efektywność wdrożonych systemów jakości, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, higieny pracy oraz odpowiedzialność społeczną naszego przedsiębiorstwa - podsumowuje D. Kwieciński.

 

Joanna Chrustek, Magdalena Klimek

Zobacz również

Skuteczna izolacja poddasza

Skuteczna izolacja poddasza

Wysokie rachunki za ogrzewanie, przeciągi, zimne ściany – to domowe „zmory”, których można uniknąć, stosując izolację z piany poliuretanowej firmy ULTRAPUR, Laureata Perły Jakości QI 2023.

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki

Nierówne zasady odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki

Czy to nie dyskryminacja, że jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE wystąpił niedawno polski sąd.