Malborskie Zakłady Chemiczne „Organika” S.A. to grupa firm o polskim kapitale, działająca na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie w jej skład wchodzi dziesięć zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie Polski (Malbork – centrala firmy, Pogalewo Wielkie, Częstochowa), Czech, Rosji, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie oraz na Białorusi.

 

    Spółka działa na rynku od przeszło 55 lat, jako jedna z nielicznych polskich firm zdobyła i utrzymuje pozycję lidera, wśród producentów elastycznej pianki poliuretanowej. Produkty Organiki znajdują zastosowanie i są niezbędne w wielu branżach. W sektorze meblarskim są to pianki tapicerskie oraz pianki termoelastyczne VISCOR wykorzystywane do produkcji ekskluzywnych mebli i materacy, a także produktów zdrowotnych. Przemysł motoryzacyjny korzysta z wielu gatunków pianek poliestrowych i polieterowych, w tym Easylam (produkowane w czeskiej spółce Molitan). Spółka działa także w sektorze remontowo-budowlanym, zaopatruje rynek w podkłady Pianomat - do stosowania pod podłogi twarde (panele i podłogi drewniane), wykładziny dywanowe i podłogi sportowe. Produkty Organiki mają zastosowanie także w innych branżach m.in. tekstylnej, obuwniczej, opakowań, AGD.

 

Organika

 

 

- Za naszym sukcesem niewątpliwe stoi szeroko rozumiana jakość i indywidualne podejście do klienta. Nasi klienci decydując się na współpracę z nami otrzymują nie tylko produkt najwyższej jakości, ale również poczucie pewności, że zostanie on właściwie zaprojektowany, wykonany i będzie dostarczony w ustalonym terminie. Cały proces produkcji jest bezpieczny dla człowieka oraz środowiska. Nasze wyroby wytwarzamy z myślą o naszych klientach i ich wymaganiach. Aby im sprostać stale doskonalimy nasze procesy i wykorzystywane technologie. Możemy pochwalić się obecnością naszych pianek w produktach takich klientów jak IKEA, BRW czy Hilding – mówi Dariusz Kwieciński, Prezes Zarządu Malborskich Zakładów Chemicznych „Organika” S.A.

 

    Strategia rozwoju firmy opiera się na kilku filarach: utrzymaniu silnej pozycji rynkowej, polityce proekologicznej, wzroście wartości Grupy Kapitałowej Organika, rozwoju pracowników i firmy, a także maksymalizacji satysfakcji klienta. Aby skutecznie realizować te cele, zarząd zdecydował się na wdrożenie własnego systemu opartego na zasadach Lean. Jak mówi D. Kwieciński: - Lean Enterprise Organika, znany wśród naszych pracowników jako LEO, został opracowany w oparciu o zasady tzw. „szczupłego zarządzania”, stworzone przez japońską Toyotę. W ramach LEO nasze wysiłki kierowane są na identyfikację i usuwanie strat (marnotrawstwa) w procesach oraz ciągłe doskonalenie wyrobów.

 

    Najwyższą jakość oraz potwierdzenie spełnianych wymogów zdrowotnych, użytkowych i tych, które dotyczą emisji substancji szkodliwych, potwierdzają posiadane przez firmę certyfikaty m.in. STANDARD 100 by OEKO-TEX ®, Atesty Higieniczne Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Świadectwo Jakości Zdrowotnej Państwowego Zakładu Higieny, certyfikaty TÜV Rheinland, Institutet för Kemisk Analys Norden AB, Intertek UK, a także Aprobata Techniczna.

 

    Przywiązywanie dużej wagi do kwestii ochrony środowiska znajduje swoje odzwierciedlenie w doskonaleniu procesów produkcyjnych z tzw. zamkniętym obiegiem materiałów. Organika jako jedna z pierwszych firm w Polsce uzyskała certyfikat PN EN ISO 45001:2018 i wdrożoną normę z sukcesem zintegrowała z wymaganiami już wcześniej wdrożonej normy PN EN ISO 9001:2015. - Aktualnie jesteśmy na etapie uzyskania certyfikatu Sustainable Textile Production (STeP), który potwierdzi wysoką efektywność wdrożonych systemów jakości, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, higieny pracy oraz odpowiedzialność społeczną naszego przedsiębiorstwa - podsumowuje D. Kwieciński.

 

Joanna Chrustek, Magdalena Klimek

Zobacz również

Powiślańska Szkoła Wyższa – nieustanny rozwój skuteczną metodą walki z kryzysem

 Powiślańska Szkoła Wyższa – nieustanny rozwój skuteczną metodą walki z kryzysem

Uczelnie wyższe były jednymi z pierwszych podmiotów w Polsce, które zerwały współpracę ze swoimi rosyjskimi i białoruskimi partnerami w akcie sprzeciwu wobec inwazji Rosji na Ukrainę.

 

Spółdzielnia z Diamentem Najwyższa Jakość QI! 

Spółdzielnia z Diamentem Najwyższa Jakość QI!

Strzelecką Spółdzielnię Producentów Mleka (Strzelce Krajeńskie, woj. lubuskie) stanowi 540 producentów mleka z województw: lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego.