W sierpniu br. minęło dokładnie 10 lat, kiedy trzech naukowców Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej – prof. Piotr Kula, Antoni Rzepkowski i Robert Pietrasik – w oparciu o swój dorobek naukowy, powołali do życia spółkę Hart-Tech, specjalizującą się w zaawansowanych i innowacyjnych technologiach obróbki cieplno-chemicznej metali.

 

Założyciele firmy nie porzucili środowiska akademickiego, pozostając czynnymi wykładowcami, co jest doskonałym przykładem skutecznej i popartej sukcesami rynkowymi, współpracy nauki z biznesem. Działania te wspiera Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej, zajmujące się komercjalizacją technologii opracowanych na uczelni, które jest jednym z udziałowców Hart-Tech. Doświadczona kadra inżynierów i zaplecze dydaktyczne uczelni są największą siłą tej firmy.

 HART TECH wwwfoto

 

Dziś Hart-Tech Sp. z o.o. zatrudnia ponad 40 osób i jest polskim liderem nowoczesnych technologii obróbki cieplno-chemicznej metali w piecach próżniowych. – Zaczynaliśmy z jednym urządzeniem, dziś mamy ich jedenaście, co wskazuje na tempo rozwoju naszej firmy. Jesteśmy współautorami wszystkich innowacyjnych technologii, w oparciu, o które realizujemy nasze usługi, co z kolei stanowi o naszej największej przewadze konkurencyjnej – zaznacza Robert Pietrasik, Prezes Zarządu Hart-Tech Sp. z o.o.

 

Firma specjalizuje się w takich procesach, jak hartowanie, nawęglanie, azotowanie, azotonasiarczanie, odpuszczanie stali, przesycanie i starzenie, wyżarzanie oraz lutowanie próżniowe - generalnie utwardzanie warstw wierzchnich maszyn i narzędzi. Wszystko to odbywa się przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń i na bazie technologii chronionych polskimi i zagranicznymi patentami. Mają one znaczną przewagę nad nadal powszechnymi w przemyśle technikami tradycyjnymi, pozwalają na uzyskanie lepszych właściwości wytrzymałościowych produktów i są bardziej ekologiczne. Nie bez znaczenia pozostaje zachowanie optymalnej relacji ceny do jakości. Na straży utrzymania tych celów stoją wdrożone Systemy Zarządzania Jakością wg ISO 9001oraz IATF 16949 (wymagania w przemyśle motoryzacyjnym). Ponadto utrzymywany jest standard CQI9 (AIAG) dla procesów obróbki cieplnej.

 

Kontrahentami Hart-Tech jest blisko tysiąc przedsiębiorstw z całej Polski, a także z Niemiec, USA, a pośrednio z wielu innych krajów. Są to zarówno duże korporacje o zasięgu globalnym, jak i przedsiębiorstwa średnie oraz mikrofirmy. – Naszym nadrzędnym celem jest utrzymać aktualną dynamikę wzrostu i wejść na kolejny poziom realizacji trudnych zleceń np. dla wymagającego sektora lotniczego. W oparciu o nasze doświadczenia i zaplecze naukowo-produkcyjne jesteśmy do tego przygotowani – zapewnia prezes R. Pietrasik, i dodaje: – W naszej branży mamy opinię specjalisty od zadań niemożliwych, z którymi inni nie byli sobie w stanie poradzić. O ile często nie możemy konkurować z globalnymi koncernami w zakresie ilości realizowanych kontraktów wielkoseryjnych, o tyle jesteśmy liderem w realizacji dedykowanych zleceń, o mocno spersonalizowanych wymaganiach.

 

Zuzanna Pawełczyk

HART TECH logo www

Zobacz również

Technik druku 3D – zawód przyszłości czy hobby inżynierów?

Zajęcia z drukiem 3D w szkole podstawowej

Jak technologia zmienia kompetencje i angażuje uczniów?

Nowoczesne technologie wpływają na nasze życie. Współczesny świat pełen jest narzędzi oraz usług, które jeszcze kilkanaście lat temu można było znaleźć jedynie na kartach powieści fantastyczno-naukowych. Komputery osobiste, tablety, czytniki e-booków, smartfony, drony, drukarki i skanery 3D, szerokopasmowy internet − to narzędzia oraz usługi, które z powodzeniem wykorzystuje się w szkolnictwie na wszystkich etapach nauczania.

Sukcesja w rodzinnej firmie. Od czego zacząć?

Sukcesja w rodzinnej firmie. Od czego zacząć?

Nova Praxis dostarcza klientom narzędzia i wiedzę jak usprawniać procesy, podnosić ich efektywność, skracać czas obsługi, automatyzować czynności, eliminować marnotrawstwa. Wszystko to z wykorzystaniem autorskich rozwiązań firmy Nova Praxis: monitorowanie postępów we wdrażaniu zmian, modelowaniem procesów TOBE, opracowaniem strategii Business Change w zmieniającym się otoczeniu, analiza finansowa przedsiębiorstwa, analiza dojrzałości organizacji i ocena gotowości do przeprowadzenia sukcesji w firmach rodzinnych.