SPOTKANIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W CAŁEJ POLSCE

 

Miliardy złotych dla przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową czekają. Jak sięgnąć po pieniądze, którymi dysponuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju? Zapraszamy do udziału w specjalnych spotkaniach „NCBR dla firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR”.  

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju kontynuuje cykl spotkań NCBR dla Firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój), podczas których przedsiębiorcy i przedstawiciele jednostek naukowych mogą zdobyć wiedzę i umiejętności przydatne w aplikowaniu o środki na realizację innowacyjnych projektów. W trakcie warsztatów eksperci NCBR prezentują możliwości uzyskania dofinansowania dla projektów, które pozwolą na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań lub udoskonalenie już istniejących produktów czy usług.

 

W 2019 roku środki przeznaczone na wsparcie innowacyjnych projektów w ramach tylko jednego z konkursów - „Szybka Ścieżka” - wyniosą ponad 2 miliardy złotych. To flagowy program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wspierający działalność badawczo-rozwojową polskich firm, zarówno mikro, małych i średnich, jak również tych największych.

 

- Rozwój polskich przedsiębiorstw generuje przyspieszenie wzrostu całej krajowej gospodarki. Dzięki miliardom złotych, które kierujemy na wspieranie innowacji, polskie firmy mają szanse na długofalowy, dynamiczny wzrost -  podkreśla Jarosław Gowin wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Jednocześnie administracja staje się coraz bardziej przyjazna i otwarta na potrzeby przedsiębiorców. Działalność NCBR i jego inicjatywa to właśnie przykład takiego podejścia - dodaje.

Podczas spotkań NCBR dla Firm przedstawiane są m.in. ogólne zasady udziału w konkursach NCBR finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, omawiane są także szczegółowe warunki i kryteria oceny projektów. Eksperci NCBR przybliżają poruszaną tematykę, pokazując konkretne przykłady beneficjentów, którzy już realizują, bądź zrealizowali swoje innowacyjne projekty dofinansowane z POIR. Również sami beneficjenci NCBR przedstawiają swoje projekty oraz własne doświadczenia ze współpracy z NCBR. Nowością w stosunku do ubiegłorocznego cyklu, jest możliwość odbycia indywidualnych spotkań z ekspertami, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli przeanalizować założenia swojego pomysłu i uzyskać porady nt. dobrych praktyk w zakresie przygotowania projektu B+R.

 

- Wielu przedsiębiorców nie podejmuje działalności innowacyjnej, czy to z obawy przed ryzykiem, czy z braku wiedzy o możliwościach uzyskania wsparcia na realizację projektów. Tym samym ograniczają własne możliwości rozwoju i zwiększania konkurencyjności oferowanych produktów i usług. Naszym działaniem wychodzimy naprzeciw potrzebom takich firm - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Dzięki spotkaniom NCBR dla Firm każdy przedsiębiorca ma możliwość uzyskać wiedzę jak dobrze zaplanować projekt B+R,  na co można przeznaczyć uzyskane z NCBR dofinansowanie, jak wdrażać rezultaty projektu czy jakie są zasady przekazywania dofinansowania i jego rozliczania. Przedstawiciele jednostek naukowych, które od tego roku mogą być konsorcjantami w projektach, uzyskają także niezbędną wiedzę nt. zasad prowadzenia i rozliczania projektów.

Szczegółowy program i daty spotkań NCBR dla Firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR można znaleźć na stronie www.NCBRdlaFirm.pl. Spotkania są bezpłatne, obowiązuje rejestracja uczestnictwa.

Zobacz również

Innowacyjna koncepcja poprawy elastyczności węglowych bloków energetycznych

 Innowacyjna koncepcja poprawy elastyczności węglowych bloków energetycznych

Sytuacja na polskim rynku mocy staje się coraz bardziej dramatyczna, wraz z planowanym odstawieniem bloków węglowych, które ze względu na obciążenia wysokimi kosztami uprawnień do emisji CO2 oraz unijne ograniczenia udzielania wsparcia ze środków publicznych, są sukcesywnie wycofywane przez głównych graczy, właścicieli jednostek wytwórczych – największych producentów i operatorów elektroenergetycznych. Skutkiem tych działań, już w 2025 r. może brakować mocy dla produkcji energii elektrycznej jako stabilnej podstawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

ZUS coraz częściej kontroluje czasową niezdolność do pracy

ZUS coraz częściej kontroluje czasową niezdolność do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego. W 2023 roku kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych podskoczyła rok do roku o ponad 33%. Znawcy tematu zauważają, że ciągle istnieje przyzwolenie społeczne na oszukiwanie ZUS-u, a zachętą do tego bywa telemedycyna. Ostrzegają również, że należy spodziewać się wykorzystania sztucznej inteligencji do typowania kontroli i zwiększenia jej skuteczności.