SPOTKANIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W CAŁEJ POLSCE

 

Miliardy złotych dla przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową czekają. Jak sięgnąć po pieniądze, którymi dysponuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju? Zapraszamy do udziału w specjalnych spotkaniach „NCBR dla firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR”.  

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju kontynuuje cykl spotkań NCBR dla Firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój), podczas których przedsiębiorcy i przedstawiciele jednostek naukowych mogą zdobyć wiedzę i umiejętności przydatne w aplikowaniu o środki na realizację innowacyjnych projektów. W trakcie warsztatów eksperci NCBR prezentują możliwości uzyskania dofinansowania dla projektów, które pozwolą na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań lub udoskonalenie już istniejących produktów czy usług.

 

W 2019 roku środki przeznaczone na wsparcie innowacyjnych projektów w ramach tylko jednego z konkursów - „Szybka Ścieżka” - wyniosą ponad 2 miliardy złotych. To flagowy program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wspierający działalność badawczo-rozwojową polskich firm, zarówno mikro, małych i średnich, jak również tych największych.

 

- Rozwój polskich przedsiębiorstw generuje przyspieszenie wzrostu całej krajowej gospodarki. Dzięki miliardom złotych, które kierujemy na wspieranie innowacji, polskie firmy mają szanse na długofalowy, dynamiczny wzrost -  podkreśla Jarosław Gowin wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Jednocześnie administracja staje się coraz bardziej przyjazna i otwarta na potrzeby przedsiębiorców. Działalność NCBR i jego inicjatywa to właśnie przykład takiego podejścia - dodaje.

Podczas spotkań NCBR dla Firm przedstawiane są m.in. ogólne zasady udziału w konkursach NCBR finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, omawiane są także szczegółowe warunki i kryteria oceny projektów. Eksperci NCBR przybliżają poruszaną tematykę, pokazując konkretne przykłady beneficjentów, którzy już realizują, bądź zrealizowali swoje innowacyjne projekty dofinansowane z POIR. Również sami beneficjenci NCBR przedstawiają swoje projekty oraz własne doświadczenia ze współpracy z NCBR. Nowością w stosunku do ubiegłorocznego cyklu, jest możliwość odbycia indywidualnych spotkań z ekspertami, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli przeanalizować założenia swojego pomysłu i uzyskać porady nt. dobrych praktyk w zakresie przygotowania projektu B+R.

 

- Wielu przedsiębiorców nie podejmuje działalności innowacyjnej, czy to z obawy przed ryzykiem, czy z braku wiedzy o możliwościach uzyskania wsparcia na realizację projektów. Tym samym ograniczają własne możliwości rozwoju i zwiększania konkurencyjności oferowanych produktów i usług. Naszym działaniem wychodzimy naprzeciw potrzebom takich firm - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Dzięki spotkaniom NCBR dla Firm każdy przedsiębiorca ma możliwość uzyskać wiedzę jak dobrze zaplanować projekt B+R,  na co można przeznaczyć uzyskane z NCBR dofinansowanie, jak wdrażać rezultaty projektu czy jakie są zasady przekazywania dofinansowania i jego rozliczania. Przedstawiciele jednostek naukowych, które od tego roku mogą być konsorcjantami w projektach, uzyskają także niezbędną wiedzę nt. zasad prowadzenia i rozliczania projektów.

Szczegółowy program i daty spotkań NCBR dla Firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR można znaleźć na stronie www.NCBRdlaFirm.pl. Spotkania są bezpłatne, obowiązuje rejestracja uczestnictwa.

Zobacz również

50 lat bytomskiego PEC-u

50 lat bytomskiego PEC-u

W maju 2023 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu obchodzi pięćdziesiąt lat swojej działalności. Wśród firm ciepłowniczych PEC zalicza się do grona liderów w wykorzystaniu środków unijnych, dzięki którym stał się jednym z najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw dostarczających ciepło systemowe. Aktualnie w Spółce trwają prace nad strategią działań opartych o wytyczne dyrektyw wchodzących w pakiet Fit for 55 oraz aktualizowanej polityki energetycznej Polski.

Jak się ma polska stal? Czy problemy branży hutniczej minęły?

polska stal

Po długich zmaganiach z kryzysem na rynku, sytuacja branży hutniczej ulega stabilizacji. Polska stal musi jednak poradzić sobie z kolejnymi wyzwaniami związanymi przede wszystkim z transformacją ekologiczną i ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Istotnym działaniem w dążeniu do zeroemisyjności hutnictwa jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, opartych na nowoczesnych technologiach.