Rosnące ceny surowców – co robić, gdy koszty działalności wzrastają, a rentowność spada?

Prowadzenie firmy w dobie kryzysu jest dużym wyzwaniem. W ostatnim czasie głównym problemem wielu przedsiębiorców są, oprócz coraz większych kosztów energii, rosnące ceny surowców. Firmy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na przetrwanie mimo podwyżek i wyjście z sytuacji obronną ręką. Okazuje się, że o sukcesie tych dążeń przesądzić może współpraca z profesjonalnym doradcą technologicznym, który znajdzie rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb i możliwości danego biznesu. Jak to wygląda w praktyce?

 

Utrzymujący się intensywny wzrost cen surowców, materiałów i półproduktów, najbardziej odczuwają duże przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej, budowalnej, naukowej i przetwórczej, zwłaszcza te zatrudniające wiele osób. Dla części z nich to wręcz bariera dla dalszego prowadzenia działalności.

 

Skuteczna działalność

ośrodków badawczych

Odpowiedzią na poszukiwanie optymalizacji procesów produkcji może być działalność ośrodków badawczych. Jako zewnętrzny dział R&D, dostarczają one przedsiębiorstwom innowacyjne rozwiązania, które znacząco zwiększają ich wydajność oraz przewagę konkurencyjną. Przynoszą oszczędności w konkretnych obszarach i tym samym niejednokrotnie stają się antidotum na szeroko rozumiany kryzys. Takie jednostki dysponują specjalistycznymi kompetencjami, wiedzą oraz zapleczem technologicznym, które są niezbędne do stworzenia innowacji i umożliwiają przygotowanie patentów szytych na miarę.

 

Jednym z takich podmiotów jest Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, które z sukcesem wprowadziło już wiele przełomowych rozwiązań na rynek nie tylko polski, ale i światowy – m.in. w zakresie przemysłów maszynowego, ceramicznego, technologii i kompozytowego, a także energetyki, budownictwa, hutnictwa czy motoryzacji.

 

CBRTP intensywnie pracuje nad kolejnymi projektami, a w ostatnim czasie opracowało i wdrożyło przełomowe rozwiązanie dla jednego za swoich klientów, borykającego się właśnie z problemem wzrostu cen surowców. Innowacja wsparła procesy produkcyjne przedsiębiorstwa i przyniosła mu wymierne oszczędności.

 

Setki tysięcy złotych oszczędności

rocznie dzięki innowacji

–  Wspomniany klient jest głównym dostawcą jednego z największych światowych producentów urządzeń elektronicznych. Wyposaża go w elementy wykonawcze systemów chłodniczych (rurki kapilarne i ssące). W ostatnim czasie przedsiębiorstwo mierzyło się ze skutkami rosnących cen surowców wykorzystywanych do produkcji. To znacznie ograniczało rentowność jego działalności. Naszym zadaniem było znalezienie rozwiązania, które zaradziłoby temu problemowi – wyjaśnia Damian Rybczyński z CBRTP.

 

Po dokonaniu szczegółowego audytu, ośrodek opracował alternatywną względem dotychczas stosowanych spoin lutowniczych technologię spajania laserowego i spajania stykowego za pomocą splotu foliowego. Dzięki temu udało się zwiększyć sprawność układu chłodniczego klienta o ponad 20%, jednocześnie zmniejszając jego zużycie energii. – Zastosowanie technologii zwiększyło rentowność działań firmy o 1%, co przekłada się na oszczędność w procesie produkcyjnym o wartości 0,45 mln zł rocznie – dodaje Paweł Witczak z CBRTP.

 

Dodatkowym walorem wdrożeniowym jest fakt, że problem był znany światowej marce, dla której firma jest dostawcą komponentów – przez trzy lata prowadziła ona szeroko zakrojony projekt badawczy w tym zakresie, a ostatecznie porzuciła go z powodu braku rezultatów. Polska jednostka, pracująca dla jej podwykonawcy, poradziła sobie z tym wyzwaniem.

 

Jak widać, współpraca przedsiębiorstw z ośrodkami badawczymi może przenieść działalność firmy na zupełnie nowy poziom, zapewniając jej silną pozycję na rynku.

Zobacz również

50 lat bytomskiego PEC-u

50 lat bytomskiego PEC-u

W maju 2023 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu obchodzi pięćdziesiąt lat swojej działalności. Wśród firm ciepłowniczych PEC zalicza się do grona liderów w wykorzystaniu środków unijnych, dzięki którym stał się jednym z najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw dostarczających ciepło systemowe. Aktualnie w Spółce trwają prace nad strategią działań opartych o wytyczne dyrektyw wchodzących w pakiet Fit for 55 oraz aktualizowanej polityki energetycznej Polski.

5 palących problemów pracodawców – z czym muszą się mierzyć?

presja płacowa – z czym muszą się mierzyć?

Presja płacowa, zmiany społeczne czy niestabilna polityka migracyjna to tylko część przeszkód, z którymi w najbliższym czasie będą mierzyć się pracodawcy. Są one złożone i wymagają strategii oraz rozwiązań dostosowanych do aktualnej rzeczywistości. Jakie są zatem kluczowe problemy, które trawią firmy na polskim rynku pracy?  Odpowiada Job Impulse, wiodąca agencja pracy tymczasowej w Polsce oraz członek Polskiego Forum HR.