Producenci działający w wielu branżach przemysłu stalowego zaczynają nadrabiać zaległości spowodowane wprowadzonymi obostrzeniami w gospodarce. –  Na szczęście, po ubiegłorocznym lockdownie, kiedy nasza branża w zasadzie zatrzymała się w miejscu, od pewnego czasu mamy znów bardzo dużo pracy. Nasi kontrahenci pracują już pełną parą, a w ślad za nimi i my. Równolegle, do zamówień, które „utknęły” w ub. roku, dochodzą jeszcze bieżące realizacje, na które napływają zlecenia. Wśród nich jest sporo komponentów innowacyjnych do rozwiązań, które nasi klienci wdrażają – mówi Karol Dylus, Prezes Zarządu przedsiębiorstwa Protech Sp. z o.o. (Paniówki, woj. śląskie).

 

Protech jest jednym z czołowych krajowych poddostawców stalowych części i komponentów dla motoryzacji, kolei, transportu morskiego czy lotniczego. Firma jest również aktywna na rynku niemieckim, gdzie trafia znaczna część jego produktów. Przedsiębiorstwa produkcyjne wielu branż przemysłu ciężkiego od kilku miesięcy odbudowują swoją pozycję, a Protech jest tego bezpośrednim beneficjentem. Pierwszy kwartał tego roku przyniósł kontynuację pozytywnych trendów u producentów części i komponentów, co dobrze wróży na kolejne miesiące, a komentatorzy rynku zgodnie przewidują, że ten rok pod względem produkcji i sprzedaży będzie zdecydowanie lepszy niż poprzedni. Zwłaszcza, że producenci nie tylko nadrabiają zaległości, ale realizują sporo prac badawczych, poszukują coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, co zawsze pozytywnie stymuluje rynek. Pozytywnym tendencjom sprzyjają poprawiające się nastroje wśród konsumentów.

 

Ty też masz do czynienia z produktami Protech

Nie każdy zapewne zdaje sobie sprawę, jak bardzo komponenty Protech są powszechnie stosowane i, że niemal każdy konsument ma na co dzień, nieświadomie, z nimi styczność, na przykład eksploatując samochód którejś z popularnych w Polsce marek. Przedsiębiorstwo świadczy kompleksowe usługi w zakresie produkcji części toczonych, frezowanych oraz montażu podzespołów. Specjalizuje się w średnio- oraz wielkoseryjnej produkcji detali, ale wykonuje również pojedyncze elementy i małe serie dla wielu firm branży motoryzacyjnej, lotniczej, kolejowej, morskiej, spedycyjnej, czy automatyzacji przemysłowej. – Przeciętny konsument nawet nie znając naszej firmy, może doceniać jakość naszych produktów, poprzez codzienne użytkowanie niezliczonej rzeszy technologii, w których nasze elementy mają zastosowanie – podkreśla prezes Karol Dylus.

 

Głównymi odbiorcami usług i produktów Protech są zarówno duże koncerny zagraniczne, jak i przedsiębiorstwa polskie. Z uwagi na szeroki zakres działania oraz znaczących globalnych odbiorców, firma jest dziś poważnym graczem na rynku w branży obróbki metali dla przemysłu. Spektrum wszystkich działań firmy, jej usług i produktów jest szerokie, co związane jest ze strategią przedsiębiorstwa maksymalnej dywersyfikacji oferty, co pozwala na gotowość do pokonania różnorodnych zawirowań rynkowych, których nie brakuje, a które systematycznie zmieniają tendencje we wszystkich sektorach przemysłu.

 

Ćwierć wieku na rynku

Firmę założył blisko 25 lat temu ojciec Karola Dylusa – Marek Dylus. Pierwsze zlecenia na sprowadzonych z Niemiec automatach tokarskich realizował w przydomowym garażu przebudowanym na potrzeby produkcji. Firma od początku działalności mocno ukierunkowała się na rynek niemiecki, który do dziś stanowi największy udział w exporcie.

 

Firma nieustannie prężnie się rozwija. Systematycznie, co kilka lat okazuje się, że zaplecze produkcyjne szybko staje się niewystarczające. 20 lat temu firma przeprowadziła się do nowej lokalizacji ze znacznie większą halą produkcyjną, a następną halę wybudowano po zaledwie kolejnych kilku latach w 2016 r. Aktualnie Protech czeka kolejna rozbudowa.

 

Park maszynowy Protech stanowią nowoczesne i precyzyjne obrabiarki europejskich marek, m.in. automaty tokarskie CNC, umożliwiające obróbkę elementów o większym stopniu złożoności, centra tokarskie CNC do toczenia krótkiego, centra obróbcze CNC, wykorzystywane do dalszej obróbki detali toczonych, konwencjonalne automaty tokarskie sterowane krzywkowo i wiele innych maszyn i urządzeń. Centra obróbcze są w stanie zrealizować zadania zarówno wielkogabarytowych elementów (maksymalny wymiar to 600 x 400 x 400 mm), jak i bardzo małych, precyzyjnych detali  mierzących zaledwie kilka mm.

 

Najwyższa jakość to ich standard

W celu zapewnienia najwyższej jakości produkowanych elementów Protech kładzie duży nacisk na system kontroli wyrobów. Firmowe laboratorium jest wyposażone w niezbędne przyrządy pomiarowe, m.in. automatyczny projektor, optyczne urządzenie do pomiarów bezdotykowych, okrągłościomierz, chropowatościomierz, konturograf, maszyna współrzędnościowa, śruby mikrometryczne, passametry oraz inne przyrządy, pozwalające na wykonywanie dokładnych i wiarygodnych pomiarów.

 

Na straży wysokiej jakości produktów stoi wdrożony system zarządzania jakością ISO 9001:2015 oraz systematyczne audyty kontrahentów. – Jakość stanowi podstawę naszych wszelkich działań w zakresie spełnienia kryteriów technicznych i formalnych, ale przede wszystkim oczekiwań i wymagań naszych kontrahentów i klientów – zaznacza K. Dylus, i dodaje: – Jednak naszym największym kapitałem jest doświadczony zespół pracowników, który stale doskonali swoje umiejętności. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrealizować nawet najtrudniejsze projekty, w tym detale o dużym stopniu złożoności i dokładności. To nasza kadra stanowi podstawę wszystkich sukcesów Protech i pozwala spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Zuzanna Pawełczyk

 

Zobacz również

Polskie technologie na rzecz bezpieczeństwa narodowego

Polskie technologie na rzecz bezpieczeństwa narodowego

Rozmowa z Adamem Jabłońskim, Prezesem Zarządu ZURAD Sp. z o.o. (Ostrów Mazowiecka) - polskiej firmy, która od 1963 r. specjalizuje się w produkcji sprzętu radiolokacyjnego, urządzeń do pomiaru prędkości oraz specjalistycznych urządzeń dla służb mundurowych i sektora bezpieczeństwa.

Meble tworzone z pasją

Meble tworzone z pasją

Fabryka Mebli WERSAL zapoczątkowała działalność ponad 30 lat temu, w małej miejscowości Jankowy w woj. wielkopolskim. Pasja tworzenia i determinacja założyciela firmy Zbigniewa Kaczorowskiego, pozwoliły rozwinąć ówczesny warsztat w jedną z największych w Polsce fabryk produkujących meble tapicerowane, łóżka oraz materace.