Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego to ponad 100 lat tradycji spółdzielczości. Obecnie to piąta mleczarnia w Polsce pod względem przychodów, słynąca przede wszystkim z produkcji żółtego sera.
Mleczarnia Spomlek znana jest z produkcji serów wysokiej jakości oraz wprowadzania na polski rynek nowości serowych. Jako pierwszy producent w Polsce zaoferowała m.in. ser z oczkami (Radamer) oraz długodojrzewający (Bursztyn). W 2010 r. podjąła kolejny krok i wprowadziła markę serów żółtych Serenada. Do dziś wyróżnia się ona nie tylko bardzo dobrą jakością, szeroką ofertą, ale również charakterystycznym i rozpoznawalnym opakowaniem w kolorze żółtym z czarnymi „dziurami”. W marce Serenada znajdują się popularne typy serów holenderskich, szwajcarskich, holendersko-szwajcarskich oraz ich odmiany z różnymi przyprawami, a także sery wędzone.
Nowością w portfolio Serenady jest podpuszczkowy, dojrzewający, tłusty ser Królewiecki Szwajcar, który w tegorocznej edycji programu Najwyższa Jakość Quality International zdobył Złote Godło w kategorii Produkt.
Drugim filarem mleczarni Spomlek są sery premium – Skarby Serowara: Bursztyn, Rubin, Szafir. Należą do gatunków serów długodojrzewających i wytwarzane są tradycyjnymi metodami. Ich wykwintny smak zawdzięczany jest mleku najlepszej jakości, długiemu okresowi dojrzewania i unikalnej recepturze, wypracowanej przez serowarów z Radzynia Podlaskiego.
Do partnerów biznesowych Spomleku trafiają wyroby proszkowane: koncentrat białek serwatkowych WPC 80, permeat serwatki w proszku oraz najnowszy produkt – izolat białek serwatkowych WPI 95 (mleczarnia z Radzynia jest pierwszym w Polsce producentem tak unikatowego produktu stosowanego do produkcji odżywek dla kulturystów i rekonwalescentów).
Należy wspomnieć, że Spomlek to nie tylko zakłady produkcyjne w Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Chojnicach i Młynarach, ale to również firma, która inicjuje i wspiera wiele działań charytatywnych. Funduje stypendia, edukuje najmłodszych, sponsoruje wiele klubów sportowych oraz aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnych.
Joanna Chrustek, Joanna Jakoweńko