Dlaczego warto stawiać na kompleksowe rozwiązania?
Zakłady przemysłowe coraz częściej korzystają z usług wykonawców, świadczących usługi inwestycyjne „pod klucz”. Usprawnia to komunikację i realizację zlecenia. ELGRA Engineering Sp. z o.o. Sp. k. (Inowrocław) jest przykładem takiej firmy branży automatyki przemysłowej, oferującej innowacyjne rozwiązania, dostosowane do oczekiwań klientów. Wysoka jakość świadczonych usług została nagrodzona Godłem QI Services w prestiżowym programie Najwyższa Jakość Quality International 2017.
Rozmowa z Waldemarem Smolińskim, Prezesem Zarządu ELGRA Engineering Sp. z o.o. Sp. k.
Czym zajmuje się ELGRA?
Od ponad 18 lat oferujemy innowacyjne rozwiązania inżynierskie, zapewniając naszym klientom kompleksową obsługę inwestycji przemysłowych. Zajmujemy się doradztwem, projektowaniem, uruchamianiem instalacji procesowych i linii produkcyjnych, począwszy od etapu przygotowania koncepcji, poprzez montaż układów automatyki, testy i badania, montaż obiektowy instalacji u odbiorcy i jej rozruch, aż po szkolenia i serwis. Dążymy do tego, aby nasze wdrożenia były nie tylko gwarancją jakości świadczonych usług, ale także satysfakcją ekonomiczną.
Historia naszej firmy jest potwierdzeniem jej stabilności i pewności działania na rynku. Udało nam się zyskać opinię solidnego partnera, który gwarantuje realizację podjętych zobowiązań wobec naszych kontrahentów, zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Waldemar Smoliński, Prezesem Zarządu ELGRA Engineering z certyfikatem godła Najwyższa Jakość QI 2017
Kto zatem jest odbiorcą Państwa usług?
To bardzo szerokie grono klientów, do których należą zarówno niewielkie zakłady produkcyjne, jak również międzynarodowe koncerny. Nasze kierunki działania obejmują swoim zasięgiem ponad 10 krajów, głównie za naszą wschodnią granicą, ale też Skandynawię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię i Francję. Dotychczas wdrożyliśmy blisko tysiąc rozwiązań technologicznych, co pozwoliło nam na rozwinięcie się w wielu sektorach, m.in. w spożywczym. To właśnie w tej branży, dla lidera produkcji soli, wykonaliśmy bardzo złożoną inwestycję, przyczyniając się do stworzenia jednego z najnowocześniejszych obiektów produkcyjnych w Polsce. W procesie ofertowania brało udział wiele firm, które zaproponowały swoje rozwiązania, znacznie różniące się od siebie. O wyborze firmy ELGRA zdecydowała przede wszystkim nasza koncepcja techniczna, oparta na nowoczesnych technologiach, będąca gwarancją realizacji postawionych założeń, a także szczegółowo opracowany proces wsparcia serwisowego, który zapewnił stały i niezakłócony przebieg produkcji.
Na czym polegały Państwa prace przy realizacji tego projektu?
Pierwszym krokiem było wykonanie całej infrastruktury budynku dla nowych maszyn i urządzeń. Halę wyposażyliśmy w potężną ilości kabli zasilających i sterowniczych, instalacji elektrycznych, oświetleniowych, teletechnicznych, przeciwpożarowych, siły, sterowania, uziemienia, odgromowej, światłowodowej wraz z okablowaniem sieci przemysłowych Profibus PA, DP, pozwalających na zarządzenie dziesiątkami urządzeń i maszyn zlokalizowanych w dziewięciopiętrowym budynku hali produkcyjnej. Nawiązaliśmy współpracę z czołowymi producentami maszyn, m.in. z Haver&Bocker, Astor, Robopac, Intrex. Linie zostały wyposażone w specjalistyczne urządzenia, tj. pakowaczki, aplikatory etykiet, paletyzatory, magazynki palet, owijarki oraz roboty przemysłowe. Zadanie polegało na spięciu wszystkich maszyn w spójny ciąg technologiczny. Ostatnią, najważniejszą fazą projektu, było przygotowanie oraz wdrożenie systemu sterowania PCS7, odpowiedzialnego za nadzór, monitoring i zarządzanie całym układem.
Czy działalność przemysłowa w miejscowości o charakterze uzdrowiskowym, jakim jest Inowrocław, niesie jakieś ograniczenia?
W naszym przypadku absolutnie nie, ponieważ z jednej strony miasto ma doskonale wydzieloną strefę uzdrowiskową, a z drugiej – nasza działalność nie jest w żaden sposób uciążliwa dla otoczenia. W Inowrocławiu posiadamy jedynie biura projektowe i warsztaty konstrukcyjne, a zasadnicze prace montażowe odbywają się w halach produkcyjnych klientów. Niemniej jednak nasza obecna siedziba stała się już zbyt mała. Aby zapewnić realizację usług na oczekiwanym przez rynek poziomie zainwestujemy w budowę nowej siedziby w strefie gospodarczej. To nasz główny plan na najbliższe 2 lata.
Pragniemy także poszerzyć naszą ofertę o uniwersalne rozwiązania, które poprzez niewielkie modyfikacje wynikające z określonych potrzeb Inwestora, staną się gotową ofertą technologiczną. Przykładem jest tutaj wielozadaniowy chwytak, który z łatwością można dopasować do paletyzowanego produktu. Wykonaliśmy już taką inwestycję dla klienta zagranicznego. To chwytak paletyzujący nawozy pakowane w karton i w worki o dwóch rozmiarach. Rozwiązanie przyniosło oszczędności, wynikające z braku potrzeby inwestowania w dodatkowe stanowiska zrobotyzowane wyposażone w chwytaki do różnych opakowań. Znacznie zwiększyła się też wydajność linii, dzięki możliwości szybkiego przezbrojenia produkcji w stosunku do opakowania.
Nasi konstruktorzy budują i wdrażają kolejne elementy sygnowane naszą marką, które będą wspierały i optymalizowały newralgiczne procesy produkcyjne. Chcemy, aby nasza firma była świadomym i pewnym wyborem naszych klientów, umożliwiającą osiąganie ponadprzeciętnych wyników. Nieustannie się rozwijamy i dywersyfikujemy ofertę. Tylko takie podejście pozwala nam na podnoszenie jakości i wydajności, przyczyniając się do uzyskiwania lepszych wyników naszych partnerów, jak również dla nas samych.
Rozmawiał Jacek Majewski