Precyzyjne techniki pomiarowe

 Zoller geniusfb
Od 8 lat działa w Polsce lokalna spółka światowej marki Zoller, wyznaczającej trendy w dziedzinie innowacyjnych technologii pomiarowych, stosowanych w wielu gałęziach przemysłu.  
Zoller Polska Sp. z o.o. właśnie odebrała godło QI 2021 w Programie Najwyższa Jakość Quality International za pięciosoosiową, sterowaną numerycznie maszynę pomiarową »genius«.


Przedsiębiorstwo zostało założone w Niemczech w 1945 r. przez Alfreda Zollera i od samego początku skoncentrowało się na urządzeniach skrawających (pierwszym produktem były oprawki narzędziowe do tokarek). W połowie lat 60. firma zaprojektowała i wyprodukowała pierwszy na świecie przyrząd do pomiaru i kontroli narzędzi skrawających, co wytyczyło kierunek jej dalszej działalności i rozwoju – produkcję przyrządów ustawczo-pomiarowych i kontrolnych oraz oprogramowania do zarządzania gospodarką narzędziową w zakładach różnych gałęzi przemysłu – motoryzacyjnego, energetycznego, aparatury medycznej, stolarki okiennej i drzwiowej, czy produkcji narzędzi skrawających. Dziś firmą kieruje już trzecie pokolenie rodziny Zoller, które intensywnie ją rozwija. Przedsiębiorstwo posiada swoje przedstawicielstwa w wielu państwa na świecie. – W Polsce działamy od 2013 r., gdzie oprócz dystrybucji urządzeń zajmujemy się także ich serwisem na terenie kraju – mówi dr inż. Michał Pawłowski, Dyrektor Zoller Polska Sp. z o.o.

 

Nagrodzona godłem QI 2021 maszyna pomiarowa »genius« to maszyna sterowana numerycznie z pięcioma osiami pomiarowymi i dwiema kamerami, która znajduje zastosowanie w zakładach produkujących narzędzia skrawające, jak i zakładach zajmujących się ostrzeniem i regeneracją narzędzi.

Wyposażona jest w dwie kamery służące do pomiarów w świetle przechodzącym i  odbitym z możliwością trójwymiarowego ogniskowania. Przyrząd ma również swoją odmianę mikro, wyposażoną w kamerę z obiektywem o pięćsetkrotnym powiększeniu, dzięki której można dokonywać pomiarów narzędzi o średnicy nawet 0,1 mm. Przy tak dużych powiększeniach istotnym elementem jest jakość oświetlenia w celu dokładnego uchwycenia detali ostrza. Dlatego urządzenie wyposażone jest w 8-segmentowe, automatycznie dostrajające się źródło światła LED.

 

Maszyna »genius« wyposażona jest w specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, dzięki któremu wybór opcji pomiarowych jest bardzo przejrzysty i szybki. Dodatkową zaletą jest możliwość dokonywania skanowania przestrzeni wiórowej narzędzia i możliwość wyznaczenia w dowolnym miejscu wartości kąta natarcia ostrza narzędzia skrawającego. Urządzenie posiada też możliwość współpracy ze szlifierkami oraz przesyłanie danych korekcyjnych.

 

Ten model aparatury pomiarowej z dualną kamerą i oprogramowaniem »pilot 4.0«, to absolutna nowość marki Zoller. Urządzenie pojawiło się na rynku w tym roku i jest to już jego kolejna generacja. Pierwsze powstało w 2001 r., co było kamieniem milowym w zakresie kontroli narzędzi skrawających. Z czasem pojawiły się również odmiany przyrządu do pomiaru i ustawiania pił oraz frezów do wałów korbowych. W 2005 r. maszyna została wyposażona w innowacyjne oprogramowanie do dokonywania pomiarów i skaningu krawędzi ostrza skrawającego. W 2007 r. wprowadzono na rynek nową generację obróbki obrazu, a w 2013 – przyrząd do kontroli zaokrąglenia krawędzi skrawającej. Wówczas też wkroczyła robotyzacja pomiarów, w wyniku czego nastąpiło wiele rozwinięć »geniusa«, w tym o przyrząd specjalizowany do gwintowników, do inżynierii odwrotnej, system obróbki obrazu oraz pierwsza na świecie maszyna pomiarowa klasy high-end »titan«, służąca do automatycznego pomiaru zaokrąglenia krawędzi oraz geometrii narzędzia skrawającego.

 

Zoller nieprzerwanie i systematycznie wprowadza na rynek kolejne, nowe generacje swoich przyrządów, a także takie produkty jak systemy do zarządzania gospodarką narzędziową, szafy do przechowywania narzędzi, czy zrobotyzowane stanowiska kontrolno-pomiarowe, a nawet wózki samojezdne.

 

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski

Zobacz również

Innowacyjna koncepcja poprawy elastyczności węglowych bloków energetycznych

 Innowacyjna koncepcja poprawy elastyczności węglowych bloków energetycznych

Sytuacja na polskim rynku mocy staje się coraz bardziej dramatyczna, wraz z planowanym odstawieniem bloków węglowych, które ze względu na obciążenia wysokimi kosztami uprawnień do emisji CO2 oraz unijne ograniczenia udzielania wsparcia ze środków publicznych, są sukcesywnie wycofywane przez głównych graczy, właścicieli jednostek wytwórczych – największych producentów i operatorów elektroenergetycznych. Skutkiem tych działań, już w 2025 r. może brakować mocy dla produkcji energii elektrycznej jako stabilnej podstawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W ub.r. fiskus wszczął 9 tys. kontroli celno-skarbowych

kontrola skarbowa

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w 2023 roku wszczęto o ponad 117% więcej kontroli celno-skarbowych niż w 2022 roku. Spośród takich działań zakończonych w ubiegłym roku blisko 93% było z ustaleniami. To wynik nieznacznie wyższy niż odnotowany rok wcześniej. Z kolei ustalenia kontroli celno-skarbowych zakończonych w 2023 roku wyniosły prawie 5 mld złotych, czyli o ponad 21% mniej niż w 2022 roku. W przypadku wpłat z kontroli widzimy wzrost rdr. o blisko 33%.