Laboratorium Genetyczne Gyncentrum, jako jedyne w Polsce, dysponuje najnowocześniejszym, najdokładniejszym i najczęściej wybieranym na świecie sprzętem do sekwencjonowania genomu ludzkiego – System Illumina. Pozwala on na wykrycie nieprawidłowości genetycznych z niespotykaną dotąd dokładnością i szybkością.

 

Większa skuteczność in vitro

 

Szacuje się, że 50-90 proc. zarodków we wczesnym stadium rozwoju jest genetycznie nieprawidłowych. Skutkiem tego są niepowodzenia rozrodu, nieudane procedury in vitro, poronienia. Wykonanie genetycznej diagnostyki preimplantacyjnej w ramach programu zapłodnienia pozaustrojowego może nawet dwukrotnie zwiększyć szansę na ciążę, a także prawidłowy jej rozwój i urodzenie zdrowego dziecka.

 

GynCentrum laboratorium andrologiczne gyncentrum
Labortaorium andrologiczne Gyncentrum

 

Preimplantacyjne badania genetyczne – nowe możliwości diagnostyczne

 

Preimplantacyjne badania genetyczne polegają na ocenie zarodka pod kątem zaburzeń genetycznych. Przeprowadzane są na komórkach pobranych z zarodków powstałych w trakcie procedury zapłodnienia in vitro, zanim jeszcze kobieta zajdzie w ciążę. Wczesne wykrycie zaburzeń genetycznych oraz transfer zdrowych zarodków ogranicza ryzyko niepowodzeń rozrodu i urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Dzięki preimplantacyjnym badaniom genetycznym możliwe jest zdiagnozowanie m.in. zespołu Turnera, Downa, Edwardsa, Patau, Klinefeltera, hemofilii, stwardnienia guzowatego, choroby Huntingtona, mukowiscydozy, rdzeniowego zaniku mięśni (SMA), dystrofii mięśniowych Duchenne’a i Beckera.

 

NGS – genetyczna rewolucja

 

NGS (ang. Next Generation Sequencing) to najbardziej innowacyjna metoda odczytywania sekwencji genetycznej, która umożliwia sprawdzenie za jednym razem prawidłowości wszystkich chromosomów. Równolegle przetwarzanych jest na dużą skalę nawet kilkaset tysięcy matryc DNA. Odczytanie ludzkiego genomu jest tu możliwe w zaledwie kilkanaście godzin. Badanie to powinni wykonać przede wszystkim ci pacjenci, u których dotychczasowa diagnostyka genetyczna nie zidentyfikowała defektu genetycznego odpowiedzialnego za problem w zajściu czy utrzymaniu ciąży.

 

GynCentrum laboratorium genetyczne gyncentrum

 Laboratorium genetyczne Gyncentrum

 

Gdzie wykonać badania?

 

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum, jest jedynym ośrodkiem w Polsce, dysponującym innowacyjną technologią sekwencjonowania genomu ludzkiego do badania zarodków. System Illumina, bo o nim mowa,  umożliwia wykrycie, na bardzo wczesnym etapie rozwoju zarodka, nieprawidłowości z niespotykaną dotąd dokładnością, w zaledwie kilka godzin. Laboratorium Gyncentrum oferuje trzy rodzaje testów preimplantacyjnych:

 

  • PGT-A (ang. Preimplantation Genetic Testing for Aneuploidy), znany jako PGS a(ang. Preimplantation Genetic Screening). Test polega na ocenie liczby wszystkich chromosomów obecnych w komórce pobranej z zarodka na wczesnym etapie jego rozwoju. Odchylenia od normy w liczbie pojedynczych chromosomów tzw. aneuploidie lub zmiana liczby wszystkich chromosomów (poliploidia) odpowiadają za większość poronień w pierwszym trymestrze ciąży oraz niepowodzenia w zapłodnienia in vitro.
  • PGT-M (ang. Preimplantation Genetic Testing for monogenic/single gene disorders), znany wcześniej jako PGD dla chorób monogenowych, to test genetyczny w kierunku zaburzeń w pojedynczych genach (choroby monogenowe). Celem PGT-M jest zmniejszenie ryzyka przeniesienia określonej choroby genetycznej na dziecko.
  • PGT-SR (Preimplantation Genetic Testing for Chromosomal Structural Rearrangements) to test genetyczny w kierunku strukturalnych rearanżacji chromosomów.  PTG-SR identyfikuje zarodki, które mają prawidłową ilość materiału genetycznego oraz te, które posiadają dodatkowy lub brakujący materiał genetyczny powstały w wyniku translokacji lub przegrupowania w chromosomach.

 

Gyncentrum – eksperci  i innowacje

 

Klinika Gyncentrum to uznany w Polsce i na świecie ośrodek leczenia niepłodności i diagnostyki prenatalnej. W prestiżowym rankingu Ministerstwa Zdrowia i Gazety Wyborczej Gyncentrum Clinic uznane zostało za najlepszą klinikę leczenia niepłodności na Śląsku.

 

GynCentrum laboratorium embriologiczne gyncentrum

 Laboratorium embriologiczne Gyncentrum

 

Gyncentrum to wysoko wykwalifikowany zespół lekarzy i personel medyczny specjalizujący się w szeroko pojętej medycynie rozrodu. Wśród nich znajdują się specjaliści z różnych dziedzin t.j.: medycyna rozrodu, ginekologia i położnictwo, ginekologia onkologiczna, perinatorlogia, endokrynologia, urologia, genetyka, andrologia i embriologia, diagnostyka laboratoryjna, farmacja. To dzięki swoim ekspertom, klinika może dziś poszczycić się wieloma sukcesami oraz jakością i skutecznością leczenia na najwyższym światowym poziomie.  

 

Klinika współpracuje także z prestiżowymi ośrodkami medycznymi oraz badawczo-rozwojowymi z całego świata. Dzięki temu dysponuje nie tylko specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem wielu specjalistów, ale czerpnie również z najnowszych dokonań medycyny rozrodu i nowoczesnych technologii stosowanych w tym zakresie na świecie.

 

GynCentrum klinika gyncentrum
Klinika Gyncentrum

 

Gyncentrum nieustannie poszerza zakres oferowanych procedur medycznych, dzięki którym diagnostyka niepłodności jest kompleksowa, a leczenie jeszcze skuteczniejsze. Klinika wdraża i wykorzystuje najnowocześniejsze techniki wspomaganego rozrodu oraz technologie zwiększające skuteczność in vitro m.in.: IMSI, witryfikację zarodków i oocytów, genetyczną diagnostykę preimplantacyjną, Priomo Vision, EmbryoGlue, EmbryoGen, system Oosight, Assisted Hatching, system SCI/CASA. Jako pierwsza klinika w Polsce Gyncentrum wdrożyło także najnowocześniejszy system kodów kreskowych Octax Ferti Proof™, zabezpieczający procedurę in vitro na każdym jej etapie.

 

Gyncentrum jest także pierwszą i jedyną w Polsce kliniką, która zastosowała innowacyjną metodę wspomaganego rozrodu – Anevivo. To nowość w leczeniu niepłodności w Polsce, która wymaga zastosowania specjalnego urządzenia, zaprojektowanego dedykowanie dla tej metody. To cylindryczna, silikonowa kapsułka o długości 1 cm długości i szerokości 1 mm, w której umieszcza się komórki jajowe oraz plemniki. Kapsułka ta wkładana jest do macicy pacjentki, gdzie w naturalny sposób dochodzi do zapłodnienia. Po 24 godzinach kapsułka jest wyjmowana. Następnie embriony w ciągu 2-4 dni są transferowane z powrotem do jamy macicy. Gyncentrum jest pierwszą kliniką na świecie, która potwierdziła w ostatnim czasie uzyskanie ciąży, dzięki metodzie AneVivo  z komórką dawczyni.  

 

GynCentrum szpital gyncentrum
Szpital Gyncentrum

 

W 2019 roku Gyncentrum otworzyło w Krakowie nowy oddział. To już czwarta placówka kliniki, gdzie pary starające się o dziecko, będą mogły skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów leczenia niepłodności. Na początku tego roku pracę rozpoczęło również Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum. Jest to jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu endometriozy oraz mięśniaków macicy. Tym, co wyróżnia Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum jest zespół doświadczonych specjalistów oraz nowatorskie, małoinwazyjne metody leczenia.  

 

Ważnym aspektem działalności Gyncentrum są prace badawcze i rozwojowe. Ośrodek posiada nowoczesne zaplecze laboratoryjno-technologiczne oraz zespół ekspertów, dzięki którym klinika może poszczycić się innowacyjnymi i skutecznymi rozwiązaniami w zakresie diagnozowania oraz leczenia niepłodności. Przykładem tego jest wyposażenie Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w unikatowy sprzęt do sekwencjonowania genomu ludzkiego – System Illumina.

Zobacz również

Dążenie do doskonałości

Dążenie do doskonałości

WUTKOWSKI - Złote Godło QI 2023

 

Piotr Wutkowski swoją firmę założył w 1997 r. Na przestrzeni ponad 25 lat działalności jego nazwisko stało się marką rozpoznawalną w branży dystrybucji i przetwórstwa szkła, głównie budowlanego. Dziś WUTOWSKI Sp. z o.o. pozostaje polskim, rodzinnym przedsiębiorstwem, o imponującej dynamice rozwoju, zatrudniającym ponad 200 osób i dysponującym nowoczesnym zakładem produkcyjnym z zapleczem logistycznym, nowoczesnym parkiem maszynowym i innowacyjnymi systemami magazynowania szkła. Firma właśnie zdobyła Złote Godło QI 2023 w programie Najwyższa Jakość Quality International.

Czy nadchodzi koniec ery work-life balance?

Work-life fit – o co chodzi?

Co jakiś czas w mediach i opinii publicznej pojawiają się nowe określenia zwiastujące trendy z obszaru łączenia pracy i życia osobistego. Dyskusje nad osiągnięciem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym były prowadzone jeszcze przed wybuchem pandemii, która tylko wzmocniła ten dyskurs i wymogła zastanowienie się nad tym, co jest dla nas ważne zarówno w życiu, jak i w pracy.  Firmy, które nie tylko obserwują trendy, ale też starają się patrzeć w przyszłość rynku pracy wiedzą, że znany wszystkim trend work-life balance staje się coraz mniej popularny. Jego miejsce zaczyna zastępować work-life fit, który może też go wzbogacić o dodatkowe możliwości, w zależności od potrzeb pracowników.