Nastał najwyższy czas na to, aby zacząć wreszcie wdrażać w skali całego kraju holistyczne podejście do prowadzonych procesów technologicznych w zakresie bezpieczeństwa ciągłości działania. Dotyczy to nie tylko sektorów strategicznych państwa, ale każdego biznesu z wielu sektorów gospodarki.

 

Dynacon fotoMa to szczególne znaczenie w odniesieniu do przemysłu procesowego, którego działania nie można zatrzymać, a jeśli już, to w taki sposób, aby nie wpłynęło to na przerwanie ciągłości funkcjonowania całego systemu, np. bloku energetycznego. Dotyczy to nie tylko produkcji i przesyłu energii elektrycznej, ale też wody, surowców chemicznych, infrastruktury cyfrowej, ochrony zdrowia i wielu innych sektorów strategicznych dla gospodarki kraju, w tym bezpieczeństwa narodowego. – To procesy ciągłe, o które należy odpowiednio dbać, monitorować i serwisować, tak, aby np. ciepło w domu było wtedy, kiedy chce tego użytkownik, a nie producent czy dystrybutor – mówi Andrzej Cieślak, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa przemysłowego z blisko 30-letnim doświadczeniem zawodowym, Prezes Zarządu firmy Dynacon Sp. z o.o., która zajmuje się zapewnieniem bezpieczeństwa ciągłości działania procesów technologicznych i cyberbezpieczeństwem infrastruktur przemysłowych.

 

Ujęcie holistyczne w tym zakresie zakłada jednoczesne monitorowanie całego systemu przemysłowego, a nie skupianie się wyłącznie na pojedynczych punktach krytycznych. Zupełnie jak w idealnym modelu diagnostyki w medycynie, gdzie nieliczni specjaliści posiadają umiejętność przeprowadzenia wielonarządowej oceny. – My zajmujemy się takimi badaniami różnicowymi, pracując w przemyśle na „żywym organizmie”. Jesteśmy jednym z elementów rozwiązań technologicznych stosowanych na całym świecie, podmiotem, który może wnieść coś cennego w zakresie cyberbezpieczeństwa. To jest faktyczna polska myśl technologiczna. Posiadamy wiedzę i umiejętności, obejmujące jednocześnie dziedziny z zakresu zarówno procesów przemysłowych, jak i IT – zaznacza Andrzej Cieślak, i dodaje: – Wykorzystujemy interdyscyplinarne podejście całego naszego zespołu. Jako lider tego rynku w Polsce tworzymy nową jakość zarządzania w wielu obszarach gospodarki. Jako kraj musimy szybko odrobić „pracę domową”, podnieść swoje kompetencje, wiedzę i wykonać olbrzymią inwentaryzację aż do poziomu sygnałów sterujących, które będąc częścią całego złożonego systemu, są na równi odpowiedzialne za to, że mamy np. prąd w gniazdku, czystą wodę w kranie, działające systemy medyczne, czy zapewnione bezpieczeństwo w ruchu lotniczym.

 

Jacek Majewski

Dynacon logo

Zobacz również

Ekologistyka morska

Ekologistyka morska

Na całym świecie systematycznie rośnie ruch statków o dużej wyporności. Polskie porty morskie co roku ustanawiają kolejne rekordy w tonażu przeładowanych towarów. Obecny rok również podtrzymuje tę tendencję. Wpływa to również na rozwój przedsiębiorstw działających na rzecz tego sektora.

Catalyst oazą spokoju?

Catalyst oazą spokoju?

Gdyby pominąć skutki przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, wskaźnik niewykupionych obligacji korporacyjnych na warszawskiej giełdzie znalazłby się poniżej 0,6 proc.