Innowacyjne rozwiązania medyczne stanowią cel i znak firmowy działalności Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Służą one zarówno pacjentom jak i lekarzom. Przykładem takich rozwiązań są m.in. operacje z zastosowaniem jedynego w Polsce robota chirurgicznego daVinci, za co Szpital został nagrodzony godłem QI 2016 czy zastosowanie miedzi w walce z drobnoustrojami.
Da Vinci do usług
Robot chirurgiczny da Vinci, to unikatowe, wysokospecjalistyczne narzędzie, wykorzystywane do przeprowadzania skomplikowanych operacji m.in. w ginekologii, urologii, chirurgii onkologicznej i naczyniowej, transplantologii, w operacjach bariatrycznych. Stanowi specjalistyczny system zbudowany z ergonomicznej konsoli sterowniczej, platformy z czterema interaktywnymi ramionami, systemu wizyjnego InSiteR oraz narzędzi chirurgicznych EndoWristR. Obecnie robot jest wykorzystywany, zgodnie z opinią Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w działalności naukowo-badawczej Szpitala. Przeprowadzane operacje mają na celu weryfikację efektywności klinicznej i ekonomicznej jego zastosowania. Dla pacjenta operacje robotowe to: mniejszy ból, mniejszy ubytek krwi i mniejsze blizny pooperacyjne, krótsza hospitalizacja, szybszy powrót do aktywności społecznej i zawodowej, mniejsza liczba powikłań pooperacyjnych oraz mniejsze ryzyko infekcji.
Dla lekarza operacje robotowe to: zręczność narzędzi przekraczająca możliwości ludzkich rąk, dziesięciokrotne powiększenie, zniesienie drżenia rąk, trójwymiarowa wizualizacja oddająca rzeczywiste warunki operacyjne, dokładność i precyzja, niezrównana ekspozycja pola operacyjnego, krótka krzywa nauki.
Szpital podejmuje wszechstronne działania w celu upowszechniania operacji w asyście robota da Vinci. Szpital stara się o umieszczenie procedur robotowych w koszyku świadczeń gwarantowanych, aby wybrane operacje przy użyciu robota da Vinci były dostępne dla ludzi.
Powszechne stosowanie procedur robotowych w innych krajach (w tym w Niemczech, Czechach, Rumunii) zobowiązuje do zapewnienia dostępu do technologii robotowych również pacjentom polskim.
Miedź przeciw drobnoustrojom
Wrocławski WSS jest pierwszym szpitalem w Polsce, który wprowadził elementy wyposażenia wykonane ze specjalnej miedzi przeciwdrobnoustrojowej, która doskonale sprawdza się w walce bakteriami, wirusami i grzybami. W ten sposób zapobiega się zakażeniom szpitalnym, które mogą stanowić duże zagrożenie dla pacjentów z obniżoną odpornością. Badania potwierdzają, że to jedyny znany materiał, który w tym zakresie działa w każdych warunkach, nieprzerwanie i nigdy się nie zużywa. Stopem miedzi pokrywane są elementy wyposażenia, np. poręcze, klamki, włączniki świateł, dozowniki na mydło, uchwyty dla niepełnosprawnych, deski sedesowe, stojaki i uchwyty do kroplówek oraz stoliki zabiegowe. Łącznie wymieniono już kilkaset różnego rodzaju elementów wyposażenia.
Nowa Stacja Dializ
Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu są przyjmowani we własnej, nowoczesnej Stacji Dializ. Stacja przyjmuje pacjentów przez całą dobę, we wszystkie dni w roku. Stację Dializ stanowią 24 stanowiska dializacyjne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, w tym dwa aparaty do hemodiafiltracji. Szpital posiadając Stację Dializ i Oddział Nefrologiczny z Pododdziałem Transplantacyjnym ma możliwość zapewnienia kompleksowej opieki pacjentom w zakresie ostrych i przewlekłych chorób nerek oraz przeprowadzania przeszczepów narządowych.
Zuzanna Pawełczyk
Jacek Majewski