W tym roku mija 40. rocznica działalności Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Z tego tytułu 6 czerwca odbędzie się uroczystość jubileuszowa tej ważnej instytucji naukowo-badawczej, wspierającej rozwój polskiego przemysłu kosmicznego.

 

CBKPAN integracja kolejnego instrumentu w clean room w CBK

 

Centrum Badań Kosmicznych PAN od 1977 r. nieprzerwanie wnosi niebagatelny wkład w polskie i światowe badania i misje kosmiczne. Jubileuszowy rok obfituje w ważne wydarzenia CBK. Centrum zostało właśnie uhonorowane godłem QI 2017 w prestiżowym Ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International za opracowane i produkowane zasilacze do zastosowań w aparaturze satelitarnej. Te, charakteryzujące się wysokim stopniem niezawodności urządzenia, od ponad 20 lat stanowią jedną z wizytówek CBK. W tym czasie powstało kilkadziesiąt typów zasilaczy, wyprodukowanych dla poszczególnych misji kosmicznych, m.in. Mars’96 Rosyjskiej Agencji Kosmicznej (1996), Integral, Mars Express i Venus Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA 2002, 2003, 2005), DEMETER Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES, 2004), misji Chandrayaan-1 Indyjskiej Agencji Kosmicznej (2008), misji Herschel (ESA, 2009) czy ExoMars (ESA, 2016). W ramach tej ostatniej CBK uczestniczyło w opracowaniu stereoskopowej kamery CaSSIS, stanowiącej jeden z istotnych elementów programu eksploracji Marsa.

 

40-lecie Centrum Badań Kosmicznych minęło dokładnie 1 lutego br., ale dopiero teraz – 6 czerwca na terenie CBK, odbędzie się spotkanie jubileuszowe, w którym weźmie udział ks. prof. Michał Heller, światowej sławy teolog i naukowiec, specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacjach pomiędzy naukami ścisłymi, filozofią a religią. Prof. Heller wygłosi wykład „Człowiek we Wszechświecie, Wszechświat w Człowieku”.

 

Dziś CBK PAN jest jedyną w Polsce jednostką prowadzącą eksperymenty w zakresie fizyki przestrzeni kosmicznej oraz badań ciał Układu Słonecznego, w tym samego Słońca i Ziemi. – Nasza działalność od 40 lat koncentruje się wokół geofizyki, geodezji, fizyki, astronomii oraz technologii kosmicznych – mówi dr inż. Piotr Orleański, Zastępca Dyrektora CBK ds. Rozwoju Technologii, i dodaje: – Kształtujemy wizerunek Polski, angażującej się w międzynarodowe misje kosmiczne, a także ukierunkowujemy nasze badania na praktyczne, gospodarcze zastosowanie, np. w satelitarnej nawigacji i telekomunikacji czy meteorologii. Bierzemy udział w międzynarodowych misjach i programach badawczych, konstruujemy instrumenty, systemy satelitarne i satelity (dwa pierwsze polskie satelity naukowe BRITE-PL Lem i Heweliusz), zasilacze, komputery pokładowe, wielkogabarytowe anteny, spektrometry rentgenowskie, sensory termiczne. Kształcimy kadrę naukową, wspierając rozwój całego polskiego przemysłu kosmicznego. Obecnie CBK uczestniczy w kilkudziesięciu kolejnych światowych i unijnych projektach i misjach kosmicznych.


Jacek Majewski

 

Zobacz również

Nowoczesne opakowania dla gastronomii

Opakowania Bittner

W maju br. w Polsce zaczęła obowiązywać Dyrektywa SUP (single-use-plastics), która znacznie ogranicza używanie jednorazowych opakowań i przedmiotów z tworzyw sztucznych. To ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla branży gastronomicznej, ale również firm innych sektorów, które musiały dostosować się do nowych przepisów. To oczywiście również szansa dla producentów opakowań.

Wózek używany? Tak. Ale materac wyłącznie nowy

Nawet połowa użytkowanych wózków dziecięcych została zakupiona na rynku wtórnym. Specjaliści rekomendują, by dziecko spało na nieużywanym materacyku, nie tylko ze względów higienicznych, ale także jako profilaktykę SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej). Żaden jednak producent nie był zainteresowany, by wprowadzić odpowiednią ofertę na rynek ze względu na zbyt dużą różnorodność kształtów wózków dziecięcych. W praktyce dostępne propozycje były bardzo ograniczone. Aż do momentu, kiedy na rynku pojawiła się Manufaktura Materacy.