W tym roku mija 40. rocznica działalności Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Z tego tytułu 6 czerwca odbędzie się uroczystość jubileuszowa tej ważnej instytucji naukowo-badawczej, wspierającej rozwój polskiego przemysłu kosmicznego.

 

CBKPAN integracja kolejnego instrumentu w clean room w CBK

 

Centrum Badań Kosmicznych PAN od 1977 r. nieprzerwanie wnosi niebagatelny wkład w polskie i światowe badania i misje kosmiczne. Jubileuszowy rok obfituje w ważne wydarzenia CBK. Centrum zostało właśnie uhonorowane godłem QI 2017 w prestiżowym Ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International za opracowane i produkowane zasilacze do zastosowań w aparaturze satelitarnej. Te, charakteryzujące się wysokim stopniem niezawodności urządzenia, od ponad 20 lat stanowią jedną z wizytówek CBK. W tym czasie powstało kilkadziesiąt typów zasilaczy, wyprodukowanych dla poszczególnych misji kosmicznych, m.in. Mars’96 Rosyjskiej Agencji Kosmicznej (1996), Integral, Mars Express i Venus Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA 2002, 2003, 2005), DEMETER Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES, 2004), misji Chandrayaan-1 Indyjskiej Agencji Kosmicznej (2008), misji Herschel (ESA, 2009) czy ExoMars (ESA, 2016). W ramach tej ostatniej CBK uczestniczyło w opracowaniu stereoskopowej kamery CaSSIS, stanowiącej jeden z istotnych elementów programu eksploracji Marsa.

 

40-lecie Centrum Badań Kosmicznych minęło dokładnie 1 lutego br., ale dopiero teraz – 6 czerwca na terenie CBK, odbędzie się spotkanie jubileuszowe, w którym weźmie udział ks. prof. Michał Heller, światowej sławy teolog i naukowiec, specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacjach pomiędzy naukami ścisłymi, filozofią a religią. Prof. Heller wygłosi wykład „Człowiek we Wszechświecie, Wszechświat w Człowieku”.

 

Dziś CBK PAN jest jedyną w Polsce jednostką prowadzącą eksperymenty w zakresie fizyki przestrzeni kosmicznej oraz badań ciał Układu Słonecznego, w tym samego Słońca i Ziemi. – Nasza działalność od 40 lat koncentruje się wokół geofizyki, geodezji, fizyki, astronomii oraz technologii kosmicznych – mówi dr inż. Piotr Orleański, Zastępca Dyrektora CBK ds. Rozwoju Technologii, i dodaje: – Kształtujemy wizerunek Polski, angażującej się w międzynarodowe misje kosmiczne, a także ukierunkowujemy nasze badania na praktyczne, gospodarcze zastosowanie, np. w satelitarnej nawigacji i telekomunikacji czy meteorologii. Bierzemy udział w międzynarodowych misjach i programach badawczych, konstruujemy instrumenty, systemy satelitarne i satelity (dwa pierwsze polskie satelity naukowe BRITE-PL Lem i Heweliusz), zasilacze, komputery pokładowe, wielkogabarytowe anteny, spektrometry rentgenowskie, sensory termiczne. Kształcimy kadrę naukową, wspierając rozwój całego polskiego przemysłu kosmicznego. Obecnie CBK uczestniczy w kilkudziesięciu kolejnych światowych i unijnych projektach i misjach kosmicznych.


Jacek Majewski

 

Zobacz również

Sukcesja w rodzinnej firmie. Od czego zacząć?

Sukcesja w rodzinnej firmie. Od czego zacząć?

Nova Praxis dostarcza klientom narzędzia i wiedzę jak usprawniać procesy, podnosić ich efektywność, skracać czas obsługi, automatyzować czynności, eliminować marnotrawstwa. Wszystko to z wykorzystaniem autorskich rozwiązań firmy Nova Praxis: monitorowanie postępów we wdrażaniu zmian, modelowaniem procesów TOBE, opracowaniem strategii Business Change w zmieniającym się otoczeniu, analiza finansowa przedsiębiorstwa, analiza dojrzałości organizacji i ocena gotowości do przeprowadzenia sukcesji w firmach rodzinnych.

ChatGPT: 5 faktów na temat sztucznej inteligencji

ChatGPT, Obraz Alexandra_Koch z Pixabay

ChatGPT z każdym miesiącem cieszy się coraz większą popularnością. Jednak narzędzie, z którego korzysta już ponad 100 milionów1  użytkowników na całym świecie, wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Chester Wisniewski, dyrektor ds. technologii w firmie Sophos, odpowiada na pięć trudnych i budzących niepokój pytań związanych ze sztuczną inteligencją opracowaną przez OpenAI.