Lekarze biją na alarm! W ostatnich latach mamy do czynienia z dramatycznym wzrostem zachorowań na nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani. Aż w 1/3 przypadków czynnikiem wywołującym chorobę jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten sam wirus odpowiada za niemal 99,7% przypadków raka szyjki macicy. W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 5 tys. przypadków zachorowań. Co druga Polka, chora na raka szyjki macicy, umiera. W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność w Polsce jest wyższa aż o 70 %.

 

Decyduje czas

Wczesna wykrywalność nowotworów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii onkologicznej. Rozpoznanie zmian nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju, daje znacznie większe szanse na wyleczenie.


Wysoki stopień umieralności na nowotwory wywołane wirusem HPV w Polsce wynika z faktu, iż większość przypadków rozpoznawanych jest dopiero w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rażąco niski poziom wykrywalności wirusa HPV. W czym więc tkwi problem?


Niekompletna diagnostyka

Znanych jest 100 genotypów wirusa HPV, z których 37 ma znaczenie onkologiczne i przyczynia się do rozwoju nowotworów. Pozostałe stanowią czynniki wywołujące łagodne zmiany śródnabłonkowe lub są związane z powstaniem zmian niskiego ryzyka np. kłykcin kończystych. Dla postawienia właściwej diagnozy konieczne jest oznaczenie odmiany genetycznej wirusa HPV (genotypowanie).


W Polsce niewiele jest laboratoriów, które oferują kompleksową identyfikację oraz ocenę 37 genotypów wirusa HPV z jednoczesną analizą onkogenności i ryzyka rozwoju nowotworów. Ponadto w powszechnie stosowanych procesach diagnostycznych pacjenci otrzymują informację jedynie o stwierdzeniu nosicielstwa wirusa HPV, bez znaczenia klinicznego. Brak jakiejkolwiek informacji o potencjalnym ryzyku wystąpienia zmian nowotworowych w standardowym badaniu nie daje żadnej odpowiedzi. Wiąże się to z koniecznością wykonania dodatkowych badań. Dlatego diagnoza, warunkująca podjęcie i sukces leczenia, jest często zbyt późno stawiana.

gyncentrum fot 2JPG

HPV –nie tylko ginekologiczny problem

Lekarze pracujący w Gyncentrum – klinice specjalizującej się w ginekologii oraz leczeniu niepłodności - zwracają szczególną uwagę na problem, jakim jest kwestia zakażenia wirusem HPV u swoich pacjentów oraz jego konsekwencje dla zdrowia prokreacyjnego i płodności.


Do zakażenia HPV dochodzi najczęściej w wyniku kontaktów płciowych z nosicielem wirusa. Pacjenci, u których stwierdzono zmiany w obrębie narządów płciowych, wywołane infekcją HPV w 60% wykazują również obecność wirusa HPV w jamie ustnej. To z kolei zwiększa ryzyko nowotworów nie tylko w obrębie narządów płciowych, ale również jamy ustnej, gardła i krtani.


Innowacyjny algorytm – szybsze i skuteczniejsze wykrywanie nowotworów

Z uwagi na fakt, że terapie onkologiczne, powodują utratę płodności, temat stał się przedmiotem prac badawczych ekspertów Gyncentrum Clinic. W efekcie przeprowadzonych badań opracowali oni „Innowacyjny algorytm postępowania w kierunku zwiększenia wykrywalności nowotworów”. Jego celem jest zwiększenie wykrywalności wirusa HPV, a tym samym szybsza diagnostyka rozwoju nowotworów.


gyncentrum laboratoriumFoto: Gyncentrum - laboratorium

 

Biorąc pod uwagę, że ten sam wirus wywołuje choroby nowotworowe jamy ustnej i gardła oraz raka szyjki macicy, eksperci Gyncentrum Clinic zdefiniowali sposób postępowania w przypadku wykrycia wirusa z materiału ginekologicznego oraz laryngologicznego. Właśnie połączenie tych dwóch aspektów – ginekologicznego i laryngologicznego - pozwala na zahamowanie transmisji wirusa pomiędzy partnerami. Zwiększa także wykrywalność nosicielstwa i zachorowań oraz przyspiesza podjęcie decyzji o leczeniu.


„Innowacyjny algorytm postępowania w kierunku zwiększenia wykrywalności nowotworów” zakłada kompleksową identyfikację i ocenę genotypów wirusa HPV. Jednocześnie analizie poddane są onkogenność i ryzyko rozwoju nowotworów za pomocą najnowocześniejszych technik diagnostycznych. W ramach algorytmu badany i genotypowany jest panel 37 typów wirusa HPV.  Wykonywana jest także ocena immunohistochemiczna białek p16/Ki-67, jako markerów zakażenia oraz fenotypowej aktywności wirusa.


Algorytm postępowania diagnostycznego oparty jest na interdyscyplinarnym podejściu oraz specyficznym i unikalnym identyfikowaniu wirusa HPV. To innowacyjne rozwiązanie, niestosowane dotychczas przez ośrodki medyczne i laboratoria w Polsce.


Gyncentrum Clinic – eksperci  i innowacje

Gyncentrum Clinic to uznany w Polsce i na świecie ośrodek leczenia niepłodności i diagnostyki prenatalnej. W prestiżowym rankingu Ministerstwa Zdrowia i Gazety Wyborczej Gyncentrum Clinic uznane zostało za najlepszą klinikę leczenia niepłodności na Śląsku.


Gyncentrum Clinic to wysoko wykwalifikowany zespół lekarzy i personel medyczny specjalizujący się w szeroko pojętej medycynie rozrodu. Wśród nich znajdują się specjaliści z różnych dziedzin t.j.: medycyna rozrodu, ginekologia i położnictwo, ginekologia onkologiczna, perinatorlogia, endokrynologia, urologia, genetyka, andrologia i embriologia, diagnostyka laboratoryjna, farmacja. To dzięki swoim ekspertom, klinika może dziś poszczycić się wieloma sukcesami oraz jakością i skutecznością leczenia na najwyższym światowym poziomie.


Klinika współpracuje także z prestiżowymi ośrodkami medycznymi oraz badawczo-rozwojowymi z całego świata. Dzięki temu dysponuje nie tylko specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem wielu specjalistów, ale czerpnie również z najnowszych dokonań medycyny rozrodu i nowoczesnych technologii stosowanych w tym zakresie na świecie.


Gyncentrum Clinic nieustannie poszerza zakres oferowanych procedur medycznych, dzięki którym diagnostyka niepłodności jest kompleksowa, a leczenie jeszcze skuteczniejsze. Klinika wdraża i wykorzystuje najnowocześniejsze techniki wspomaganego rozrodu oraz technologie zwiększające skuteczność in vitro m.in. IMSI, witryfikację zarodków i oocytów, diagnostykę preimplantacyjna (PGD), Priomo Vision, EmbryoGlue, EmbryoGen, system Oosight, Assisted Hatching, system SCI/CASA. Jako pierwsza klinika w Polsce Gyncentrum wdrożyło także najnowocześniejszy system kodów kreskowych Octax Ferti Proof™, zabezpieczający procedurę in vitro na każdym jej etapie.


Gyncentrum jest także pierwszą i jedyną w Polsce kliniką, która zastosowała innowacyjną metodę wspomaganego rozrodu – Anevivo. To nowość w leczeniu niepłodności w Polsce, która wymaga zastosowania specjalnego urządzenia, zaprojektowanego dedykowanie dla tej metody. To cylindryczna, silikonowa kapsułka o długości 1 cm długości i szerokości 1 mm, w której umieszcza się komórki jajowe oraz plemniki. Kapsułka ta wkładana jest do macicy pacjentki, gdzie w naturalny sposób dochodzi do zapłodnienia. Po 24 godzinach kapsułka jest wyjmowana. Następnie embriony w ciągu 2-4 dni są transferowane  z powrotem do jamy macicy. Gyncentrum jest pierwszą kliniką na świecie, która potwierdziła w ostatnim czasie uzyskanie ciąży, dzięki metodzie AneVivo  z komórką dawczyni.

 

Ważnym aspektem działalności Gyncentrum Clinic są prace badawcze. Ośrodek posiada nowoczesne zaplecze laboratoryjno-technologiczne oraz zespół ekspertów, dzięki którym klinika może poszczycić się innowacyjnymi i skutecznymi rozwiązaniami w zakresie diagnozowania oraz leczenia niepłodności.

 

GYNCENTRUM logosm

Zobacz również

50 lat bytomskiego PEC-u

50 lat bytomskiego PEC-u

W maju 2023 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu obchodzi pięćdziesiąt lat swojej działalności. Wśród firm ciepłowniczych PEC zalicza się do grona liderów w wykorzystaniu środków unijnych, dzięki którym stał się jednym z najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw dostarczających ciepło systemowe. Aktualnie w Spółce trwają prace nad strategią działań opartych o wytyczne dyrektyw wchodzących w pakiet Fit for 55 oraz aktualizowanej polityki energetycznej Polski.

Kanlux IQ - LED LIFE – naturalne światło na wyciągnięcie ręki

Kanlux IQ - LED LIFE – naturalne światło na wyciągnięcie ręki

Co sprawia, że nasze otoczenie staje się bardziej komfortowe? To naturalne światło słoneczne, najzdrowsze dla organizmu, korzystnie wpływające na samopoczucie, pobudzające nas i wspomagające walkę z kiepskim nastrojem.