Eksperci z Gyncentrum opracowali algorytm diagnostyczno-leczniczy, który zwiększa skuteczność terapii niepłodności u kobiet z endometriozą
Endometrioza to przewlekła choroba, na którą cierpi około 10% kobiet w wieku rozrodczym. W większości przypadków skutkuje obniżeniem płodności lub niepłodnością. Endometrioza wykrywana jest u 40-50% kobiet leczących się z powodu niepłodności.
- Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po jednym cyklu płciowym u zdrowej kobiety wynosi 20%. U kobiet z lekką lub umiarkowaną endometriozą spada do 4,7%. Szanse na naturalne zajście w ciążę u pacjentek z ciężką postacią endometriozy są minimalne – twierdzi dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolog i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.
Centrum leczenia endometriozy Gyncentrum
Endometrioza – zabójca płodności
Endometrioza to choroba, w przebiegu której tkanka wyścielająca macicę - endometrium, obecna jest poza jamą macicy. Tkanka ta, podobnie jak błona śluzowa wyścielająca macicę, reaguje na zmiany stężenia hormonów w trakcie cyklu menstruacyjnego. Tak więc rośnie, a następnie krwawi podczas miesiączki. Zgromadzona poza macicą krew nie znajduje jednak naturalnego ujścia. W przebiegu choroby tworzą się zatem zrosty i torbiele, które prowadzą do zaburzeń warunków anatomicznych w obrębie miednicy mniejszej.
Ogniska endometriozy pojawiają się w jajowodach, na jajnikach, otrzewnej, jelitach, pęcherzu moczowym. Zrosty i torbiele powodują m.in. niedrożność jajowodów, co utrudnia, a nawet uniemożliwia zapłodnienie. Ponadto towarzyszący endometriozie przewlekły stan zapalny negatywnie wpływa na komórki ziarniste, jakość komórek jajowych oraz czynność endokrynną jajników. Obniża także receptywność endometrium i utrudnia implantację zarodka.
Jak nie stracić płodności?
Endometrioza to podstępna choroba. Nie widać jej na zewnątrz, dotyka często młode, zdrowo wyglądające kobiety. Nie można jej także stwierdzić na podstawie badań laboratoryjnych. W wielu przypadkach może być również niewidoczna na obrazie ultrasonograficznym. To znacznie utrudnia rozpoznanie i leczenie.
- Niestety kobiety zbyt późno diagnozowane są pod kątem endometriozy. Od pojawienia się pierwszych symptomów choroby w wieku nastoletnim do prawidłowego rozpoznania choroby mija średnio 8-10 lat. To o wiele za długo, gdyż endometrioza w tym czasie osiąga kolejne stadia zaawansowania i sieje spustoszenie w organizmie kobiety – twierdzi dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska i wyjaśnia - Wczesne wykrycie endometriozy, określenie jej stopnia oraz wybór właściwej terapii ma decydujące znaczenie dla kobiet mających trudności z poczęciem dziecka lub utrzymaniem ciąży, a także tych, które planują ciążę w przyszłości.
Poprawa wykrywalności endometriozy oraz zwiększenie skuteczności leczenia niepłodności u pacjentek z endometriozą stały się zatem przedmiotem prac badawczych ekspertów Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum oraz Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum. W efekcie przeprowadzonych badań opracowany został "Algorytm postępowania w leczeniu niepłodności u kobiet z endometriozą”.
Operacja endometriozy
Algorytm diagnostyczno-leczniczy przeciwko niepłodności u kobiet z endometriozą
„Algorytm postępowania w leczeniu niepłodności u kobiet z endometriozą” określa proces diagnostyczny, którego celem jest precyzyjna identyfikacja i ocena stopnia zaawansowania endometriozy oraz wybór terapii mającej na celu uzyskanie ciąży u chorej pacjentki.
W ramach algorytmu wykorzystywane są najnowocześniejsze techniki diagnostyczne i zabiegowe w tym laparoskopowa operacja usunięcia torbieli i ognisk endometriozy za pomocą noża plazmowego. W zależności od stopnia zaawansowania endometriozy, nasilenia dolegliwości bólowych, chorób współtowarzyszących oraz planów rozrodczych kobiety algorytm zakłada również farmakologiczne i dietetyczne wsparcie terapii, a także wykorzystanie technik wspomaganego rozrodu.
- Przy zaawansowanej endometriozie lekarz może zaproponować pacjentce poddanie się zapłodnieniu in vitro. Endometrioza jest bowiem chorobą, która postępuje. Z roku na rok jakość oocytów u kobiety zmagającej się z tym schorzeniem spada, uniemożliwiając naturalne zajście w ciążę. W takich przypadkach in vitro jest jedyną szansą, aby kobieta mogła cieszyć się upragnionym macierzyństwem – mówi dr Czerwińska.
Algorytm, opracowany przez ekspertów Gyncentrum, zakłada kompleksowe postępowanie w przypadku kobiet z endometriozą. W ten sposób przyczynia się do zwiększenia wykrywalności choroby, co bezpośrednio przekłada się na szybszą i bardziej precyzyjną terapię oraz większy odsetek ciąż u kobiet, leczących się z powodu niepłodności.
Gyncentrum – eksperci w zakresie leczenia niepłodności i endometriozy
Gyncentrum to uznany w Polsce i na świecie ośrodek diagnostyki i leczenia niepłodności. W prestiżowym rankingu Ministerstwa Zdrowia i Gazety Wyborczej Klinika Gyncentrum została uznana za najlepsza klinikę leczenia niepłodności na Śląsku.
W 2019 roku pracę rozpoczęło Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum. Jest to jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu endometriozy oraz mięśniaków macicy. Tym co wyróżnia Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum to wysoka jakość i skuteczność oraz nowatorskie, małoinwazyjne metody leczenia.
Laboratorium genetyczne Gyncentrum
Klinika współpracuje z lekarzami i specjalistami w zakresie medycyny rozrodu, ginekologii i położnictwa, ginekologii onkologicznej, perinatorlogii, endokrynologii, urologii, genetyki klinicznej, andrologii i embriologii, którzy swoją wiedzę i doświadczanie zdobywają w prestiżowych ośrodkach na świecie.
Ośrodek nieustannie poszerza zakres oferowanych procedur, dzięki którym diagnostyka niepłodności w Gyncentrum jest bardziej kompleksowa, a leczenie jeszcze skuteczniejsze. Gyncentrum jest pierwszą w Polsce i trzecią na świecie kliniką, która zastosowała innowacyjną metodę wspomaganego rozrodu – Anevivo. Anevivo to metoda zapłodnienia, w której najważniejsze etapy rozwoju zarodka, w tym zapłodnienie, mają miejsce w ciele kobiety, a nie jak przypadku in vitro w laboratorium.
Laboratorium Genetyczne Gyncentrum, jako jedyne w Polsce, dysponuje najnowocześniejszą technologią sekwencjonowania genomu ludzkiego do badania zarodków. Umożliwia ona wykrycie, na bardzo wczesnym etapie rozwoju zarodka, nieprawidłowości genetycznych w zaledwie kilkanaście godzin, z niespotykaną dotąd dokładnością.
Ważnym aspektem działalności Gyncentrum są prace badawcze. Ośrodek posiada nowoczesne zaplecze laboratoryjno-technologiczne oraz zespół ekspertów, dzięki którym klinika może poszczycić się innowacyjnymi i skutecznymi rozwiązaniami w zakresie diagnozowania oraz leczenia niepłodności.