Konsekwentne budowanie solidnych, ekonomicznych fundamentów, nowoczesne wyposażenie techniczne, systematycznie wprowadzane nowe technologie przy współpracy z centrami naukowo-badawczymi i wysoka jakość wyrobów to podwaliny dzisiejszej wysokiej pozycji Fabryki Maszyn Spożywczych Spomasz Pleszew SA.
Spółka od dziesięcioleci znana jest na rynku krajowym jako producent urządzeń oraz kompletnych linii produkcyjnych dla przemysłu cukierniczego, owocowo-warzywnego, piwowarskiego i spirytusowego. Wiodący asortyment stanowią sterylizatory i autoklawy, wyparki (aparaty próżniowe), kotły, mieszalniki, reaktory i pompy do mas gęstych, kolumny rektyfikacyjne do spirytusu oraz wiele innych urządzeń, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta.
Maszyny z logo Spomasz Pleszew pracują niemal w każdym zakładzie przetwórczym w Polce, a ich odbiorcami są m.in. tak uznane marki, jak: Néstle, Wawel, Wedel, Agros Nova, Colian, Terravita, Heinz, Kerry. Fabryka jest również uznanym eksporterem, a polskie maszyny z Pleszewa pracują w zakładach spożywczych nie tylko w Europie (Niemcy, Francja, Anglia), ale także w przedsiębiorstwach w najodleglejszych zakątkach świata, m.in. w Meksyku, Japonii, Korei czy Indonezji.
Pomimo zdobytego już niekwestionowanego uznania i renomy na krajowym oraz światowych rynkach, firma wciąż stawia na rozwój i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, jak również nowego asortymentu. Jak podkreśla Tadeusz Rak, Prezes Zarządu Spomasz Pleszew SA: – Do realizacji tych celów służy m. in. własne biuro projektowe, które pozwala nam na wykonanie indywidualnych, często prototypowych rozwiązań spełniających wymagania klientów. Działamy kompleksowo: doradzamy, projektujemy, produkujemy, dostarczamy, montujemy, uruchamiamy i szkolimy. Charakteryzuje nas indywidualne podejście do każdego projektu, dzięki czemu jesteśmy dziś liderem w swojej branży. Aby jednak utrzymać stałą pozycję i być zawsze o krok przed konkurencją, musimy nieustannie poszukiwać nowych rozwiązań i kierunków rozwoju, być stale aktywni i wdrażać do produkcji innowacyjne technologie.
Zapotrzebowanie rynku na wysokospecjalistyczne maszyny skłoniły zarząd fabryki do uruchomienia produkcji urządzeń również dla przemysłu rybnego, tłuszczowego, farmaceutycznego oraz chemicznego. W oparciu o wieloletnie doświadczenie oraz współpracę z uczelniami wyższymi i instytutami, takimi jak Politechnika Poznańska czy Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, zrodził się pomysł opracowania innowacyjnego, uniwersalnego urządzenia, tzw. sterylizatora wielofunkcyjnego. – Ta innowacyjna aparatura, w porównaniu do oferowanych przez zagranicznych producentów, cechuje się szeregiem nowoczesnych rozwiązań technicznych czyniących proces obróbki termicznej produktów spożywczych bardziej sprawnym, ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska naturalnego. Technologia jest regulowana przez nowoczesny układ automatyki, do którego zaimplementowana została nowatorska metoda pomiaru ciśnienia on-line. Zastosowano również rekuperację ciepła z układu grzewczego. Rozwiązanie polega na wprowadzeniu kaskadowego odbioru wody z wymiennika ciepła sterylizatora oraz wykorzystaniu gorącej wody uzyskanej w trakcie schładzania produktu. Konstrukcja do zintensyfikowanych procesów cieplnych skraca czas trwania procesu sterylizacji i pasteryzacji, jak również zapewnia korzyści ekonomiczne, poprzez obniżenie zapotrzebowania na ciepło grzewcze, energię elektryczną i chłodzącą, jak również pozwala na zagospodarowanie ciepła poprocesowego. Rozwiązanie zgłoszone zostało do opatentowania – mówi prezes Tadeusz Rak.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nieustannie podejmowanym nowym wyzwaniom, dziś spółka jest jedną z nielicznych polskich marek rozpoznawalnych wśród przedsiębiorstw wielu branż na całym świecie. Potwierdzeniem renomy i wysokiej jakości produktów Spomasz Pleszew SA są liczne nagrody m. in. Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Wyróżnieniem w X edycji Programu Najwyższa Jakość Quality International 2016 został nagrodzony sterylizator wielofunkcyjny. Za innowacyjny projekt i najwyższą jakość technologii otrzymał Złote Godło QI. – To dla nas szczególne wyróżnienie, będące potwierdzeniem, że nasz kierunek rozwoju, z naciskiem na wprowadzanie nowoczesnych produktów, opartych na nowych technologiach jest słuszny. To również potwierdzenie, że proponowane przez Spomasz Pleszew rozwiązania technologiczne spełniają najwyższe światowe standardy – podsumowuje T. Rak.
Joanna Chrustek
Joanna Jakoweńko