Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka (Strzelce Krajeńskie, woj. lubuskie) istnieje na rynku już od prawie siedemnastu lat. Od tego czasu stale się ona rozwija, a do jej struktur dochodzą nowi dostawcy mleka. W tym roku SSPM została po raz dziewiąty Laureatem Programu Najwyższa Jakość Quality International, zdobywając nagrodę specjalną - Diament QI 2022.

Rozmowa z Andrzejem Jarmaszem, Prezesem Zarządu SSPM

 

Jak wyglądąły początki Spółdzielni i jak zmieniała się ona na przestrzeni lat?

Nasza organizacja funkcjonuje na rynku już od ponad szesnastu lat. Spotkanie założycielskie odbyło się w połowie 2005 r., natomiast formalne rozpoczęcie działalności SSPM miało miejsce w grudniu tego samego roku. Na początku współtworzyło ją 30 dostawców mleka, a obecnie ich liczba sięga ok. 520. To doskonały wynik, który jest efektem nieustannego rozwoju naszej spóldzielni. W ostatnim czasie udało nam się także wypracować dodatkowe pieniądze, dzięki którym nasi członkowie mogą zaciągać pożyczki na dalszy rozwój swoich gospodarstw. Ponadto, dwa lata temu oddaliśmy do użytku nowy biurowiec, w którym obecnie znajduje się nasza siedziba.

 

Jaki był cel utworzenia Spóldzielni?

Powołując do życia SSPM, chcieliśmy osiągnąć dwa cele: skupić możliwie jak największą liczbę dostawców mleka produkujących doskonałą jakość surowca w ramach jednej organizacji, a jednocześnie ułatwić im funkcjonowanie w branży, np. poprzez korzystanie z programu rolniczego. Wiadomo, że lepiej funkcjonuje się w grupie,  można czerpać ze wzajemnych doświadczeń, ale i wspólne szukać rozwiązań problemów. Wtedy też łatwiej można pokonać konkurencję, która w naszym sektorze gospodarki jest bardzo silna. SSPM prowadzi działalność tylko i wyłącznie związaną ze skupem mleka, które następnie jest dostarczane do najlepszych mleczarni znajdujących się na terenie Polski i Niemiec. Przedsiębiorstwa te przetwarzają nasz surowiec, który, w postaci gotowych produktów, jest sprzedawany na całym świecie. Ta obecność na zagranicznych rynkach daje nam ogromną satysfakcję.

 

Warto nadmienić, że nasze działania są zdywersyfikowane i nasi rolnicy nie oddają mleka tylko do jednej mleczarni, ale do sześciu różnych, co pozwala nam zabezpieczyć się finansowo na wypadek jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji, a jednocześnie zachować płynność finansową i wypłacać na czas pieniądze rynkowe naszym członkom. Chciałbym podkreślić, że przez te wszystkie lata nigdy nie mieliśmy wobec nich żadnych wpadek płatniczych.

 

Z jakich regionów pochodzą Państwa dostawcy?

Obecnie naszą Spółdzielnię współtworzą rolnicy z województw lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Niemniej, jesteśmy otwarci na nowych producentów, których stale przyjmujemy do naszych struktur.

 

Czego życzyłby Pan sobie, członkom SSPM oraz jej odbiorcom?

Przetrwaliśmy czas największej pandemii, a teraz, w czasie wojny na Ukrainie, też sobie bardzo dobrze radzimy. Jednak chciałbym, żeby ten COVID już do nas nie wrócił i żeby jak najszybciej zakończyła się wojna na Ukrainie i związana z nią niepewność gospodarcza. Wówczas będziemy mogli bez żadnych przeszków realizować nasze zamierzenia.

 

Rozmawiała Zuzanna Pawełczyk

Zobacz również

Za nami Europejskie Forum Biznesu 2022

Europejskie Forum Biznesu 2022

22 listopada br. w Katowicach odbyło się Europejskie Forum Biznesu 2022, podczas którego oprócz szeregu debat, paneli i rozmów z zaproszonymi ekspertami, poznaliśmy również Laureatów Programów Najwyższa Jakość QI 2022, Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2022 - Dobra Firma, Dobry Pracodawca i Eko Firma, a także Przyjazna Gmina 2022 i Turystyczny Produkt / Usługa Roku 2022. Wydarzenie było transmitowane online na stronie Facebook.com/ForumBiznesu.

 

Co drugi Polak pracuje po godzinach, ale idzie nowe

Polak pracuje po godzinach

Praca po godzinach i brak odpowiedniego odpoczynku to norma w Polsce. Według raportu enel-med „Łączy nas zdrowie” aż 56 proc. Polaków pracuje wieczorami lub w dni wolne. Głównie przez nadmiar obowiązków (36 proc.) lub oczekiwania pracodawcy (31 proc.). Ale wraz z najmłodszym pokoleniem na rynku pracy idzie nowe. Zetki zdecydowanie częściej niż ich starsi koledzy i koleżanki, tzw. silversi, pracują po godzinach, bo w czasie pracy załatwiają prywatne sprawy (15 proc. vs. 6 proc.). To, że Polacy nie potrafią odpoczywać, potwierdzają również dane dotyczące urlopów. Aż 44 proc. pracowników w minionym roku nie wykorzystało całego przysługującego im wypoczynku, co dziesiąty w ogóle nie wziął wolnego. I choć nie jesteśmy w stanie wyzerować licznika 20 lub 26 dni wolnych, to większość z nas (66 proc.) chce mieć ich jeszcze więcej.