W biznesie bez samochodu jak bez ręki. A im większa flota firmowych pojazdów, tym więcej obowiązków związanych z zarządzaniem nią.

Dlatego korporacje i duże przedsiębiorstwa w Polsce już od niemal dwóch dekad korzystają z wynajmu długoterminowego samochodów, nowoczesnego rozwiązania obejmującego finansowanie aut oraz szeroki wachlarz usług dodatkowych związanych z ich utrzymaniem. W ich ślady coraz częściej podążają firmy posiadające kilka lub kilkanaście samochodów. Zarówno duże jak i mniejsze floty od 15 lat obsługuje firma Carefleet S.A., zapewniając swoim klientom oszczędność czasu i pieniędzy, a także przewidywalność kosztów użytkowania samochodów firmowych.

 Carefleet 2020 1

Przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru obecnie kilka różnych sposobów na sfinansowanie samochodów służbowych. Jednym z głównych jest wynajem długoterminowy. Pod pojęciem tym kryje się leasing  operacyjny pojazdów z dodatkowymi usługami dotyczącymi obsługi aut. Jak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, z rozwiązania tego korzysta już 1/5 firm w Polsce - zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i podmiotów z sektora MŚP.

 

Wynajem to nie to samo co leasing

Choć popularność wynajmu długoterminowego rośnie z roku na rok, wciąż wielu przedsiębiorców myli go z funkcjonującym od wielu lat w polskim biznesie leasingiem. Tymczasem pomiędzy oboma modelami finansowania samochodów występują istotne różnice.

- Jedną z ważniejszych różnic pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym jest zakres zaangażowania przedsiębiorcy w kwestie dotyczące codziennego zarządzania pojazdami. Są to działania, które generują dodatkowe nakłady pracy po stronie przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, dodatkowe koszty. W wynajmie długoterminowym w ramach comiesięcznego czynszu Klient może korzystać z różnego rodzaju usług z obszaru zarządzania flotą, w zakres których wchodzi m.in. serwisowanie i naprawy mechaniczne, zarządzanie zakupem i wymianą ogumienia, a także ubezpieczenie, likwidacja szkód oraz Assistance i samochody zastępcze. Wszystko to za  stałą opłatę miesięczną, która pozwala z dużą precyzją zaplanować wydatki – mówi Bartosz Olejnik, dyrektor sprzedaży i marketingu w Carefleet S.A. - Dzięki usłudze wynajmu długoterminowego przedsiębiorcy mogą skupić się na prowadzeniu działalności biznesowej, nie przejmując się kwestiami związanymi z zarządzaniem firmową flotą pojazdów. Dodatkowo jest to rozwiązanie niewymagające zamrażania kapitału, a co za tym idzie, pozwalające dodatkowo zdynamizować rozwój firmy – dodaje.

 

Jak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, wynajem długoterminowy aut zakończył wymagający dla branży flotowej 2019 rok z wysokim, dwucyfrowym wzrostem na poziomie 10,6% r/r. Liczba nowych aut osobowych zakupionych w polskich salonach na potrzeby wynajmu była w 2019 roku większa o 6,1%, niż rok wcześniej. Dla porównania, całkowita sprzedaż samochodów do firm w tym czasie, uwzględniająca wszystkie rodzaje finansowania, wzrosła o 2,1% r/r, a w przypadku klasycznego leasingu finansowego, kredytu i zakupu ze środków własnych liczonych łącznie, wzrost był jeszcze mniejszy i wyniósł 1% r/r.

 

Wśród licznych korzyści wynikających ze stosowania wynajmu długoterminowego, które wskazuje Bartosz Olejnik, warto podkreślić także elastyczne podejście do wnoszenia opłaty inicjalnej. Firmy z branży CFM, w przeciwieństwie do firm leasingowych, rzadko stosują taką formę zabezpieczenia transakcji. Należy także wspomnieć o możliwości odliczenia części podatku VAT od kosztów wynajmu długoterminowego, a także wliczenia miesięcznych rat do kosztów uzyskania przychodu.

Carefleet 2020 2

Jedna usługa – wiele korzyści

W czym jeszcze tkwi atrakcyjność wynajmu jako modelu finansowania samochodów służbowych? Przede wszystkim jest to usługa elastyczna i kompleksowa, która pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.  

- Posiadamy bogate doświadczenie w obsłudze dużych przedsiębiorstw, sektora MŚP oraz instytucji publicznych. Finansujemy i zarządzamy obecnie flotą ponad 17 000 samochodów. Nasi eksperci wspierają Klientów i Użytkowników na każdym etapie współpracy - począwszy od doradztwa przy wyborze nowego pojazdu, poprzez jego rejestrację i ubezpieczenie, aż po całościową opiekę serwisową i pomoc Assistance przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Po zakończeniu umowy każdy Klient decyduje, czy oddaje użytkowane auto i wymienia je na nowe, czy też chce je wykupić dla siebie lub przekazać prawo nabycia innemu podmiotowi – mówi Bartosz Olejnik. – Warto również zaznaczyć, że do każdej firmy podchodzimy w sposób indywidualny, dopasowując ofertę do jej potrzeb i możliwości finansowych. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub złożyć zapytanie ofertowe za pośrednictwem strony internetowej, a my, po zapoznaniu się z potrzebami przedsiębiorcy, zaprezentujemy najkorzystniejszą dla niego ofertę. Co istotne, umowy z Klientami podpisywane są na okres od 12 do 48 miesięcy, mimo to zawsze dajemy możliwość modyfikacji warunków kontraktu w trakcie jego trwania. To szczególnie ważne  w dobie niepewności gospodarczej – dodaje.

 

Jak zaznacza Bartosz Olejnik, wynajem długoterminowy samochodów nie dotyczy jedynie pojazdów osobowych. W modelu tym mogą być również sfinansowane samochody dostawcze, w tym te z zabudowami specjalistycznymi.

- Naszym Klientom oferujemy zarówno standardowe wersje samochodów dostawczych, jak też  z zabudowami specjalistycznymi - lawety, mobilne warsztaty czy pick-upy. Również w tym zakresie obsługujemy zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i mniejsze firmy – mówi Bartosz Olejnik. - W formie wynajmu długoterminowego finansowany jest cały pojazd łącznie z zabudową. Od lat współpracujemy z wieloma firmami wykonującymi specjalistyczne zabudowy, które realizują nawet najbardziej wymagające projekty odpowiadające na potrzeby naszych Klientów. Zabudowy mogą być również wykonywane przez firmy rekomendowane przez samych Klientów – dodaje.

 

Ile kosztuje auto w wynajmie?

Carefleet 2020 3Miesięczny czynsz za użytkowanie auta w wynajmie długoterminowym zależy od szeregu czynników, w tym m.in. od marki, modelu pojazdu i jego wyposażenia, długości trwania umowy, pakietu usług dodatkowych czy wysokości wpłaty własnej, która w przypadku wynajmu nie jest obowiązkowa. Jak wygląda to w praktyce, obrazuje chociażby aktualna promocyjna oferta Carefleet na samochody marki Suzuki. I tak miesięczna opłata za Suzuki Swift 1.2 Premium Plus CVT 90KM z bezstopniową skrzynia biegów, uwzględniająca przeglądy techniczne wynosi 615 zł netto. W wyposażeniu pojazdu znajdziemy m.in.: funkcję automatycznego włączania świateł, interaktywny system multimedialny, kolorową kamerę cofania, podgrzewane fotele przednie oraz nawiew na nogi pasażerów z tyłu, system podpowiedzi zmiany biegów GSI, czołowe poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, system ABS i EBD z systemem wspomagania hamowania awaryjnego BAS czy system stabilizacji toru jazdy ESP® z kontrolą trakcji.

 

W promocyjnej ofercie Carefleet na samochody marki Suzuki znajduje się również inne modele w atrakcyjnych cenach:

 

  • SUZUKI SX4 S-CROSS 1.4 H 2WD PREMIUM - z pełną obsługą serwisową wliczoną w cenę za 925 zł netto  miesięcznie lub za 895 zł netto miesięcznie z przeglądami technicznymi wliczonymi w cenę
  • SUZUKI SX4 S-CROSS 1.4 H 2WD COMFORT - z pełną obsługą serwisową wliczoną w cenę za 949 zł netto  miesięcznie lub za 919 zł netto miesięcznie z przeglądami technicznymi wliczonymi w cenę
  • SUZUKI VITARA 1.4 H 2WD PREMIUM - z pełną obsługą serwisową wliczoną w cenę za 825 zł netto  miesięcznie lub za 785 zł netto miesięcznie z przeglądami technicznymi wliczonymi w cenę
  • SUZUKI VITARA 1.4 H 4WD PREMIUM - z pełną obsługą serwisową wliczoną w cenę za 965 zł netto  miesięcznie lub za 925 zł netto miesięcznie z przeglądami technicznymi wliczonymi w cenę
  • SUZUKI VITARA 1,4 H 2WD COMFORT - z pełną obsługą serwisową wliczoną w cenę za 819 zł netto  miesięcznie lub za 775 zł netto miesięcznie z przeglądami technicznymi wliczonymi w cenę
  • SUZUKI SWIFT 1.2 SHVS PREMIUM PLUS – z pełną obsługą serwisową wliczoną w cenę za 675 zł netto  miesięcznie lub za 650 zł netto miesięcznie z przeglądami technicznymi wliczonymi w cenę

 

- Powyższe kalkulacje są przykładowymi konfiguracjami naszych usług. Rozwiązania dopasowane do potrzeb konkretnych firm są przygotowywane po rozmowie z naszymi przedstawicielami, którzy kontaktują się z Klientami po otrzymaniu formularza z zapytaniem ofertowym. Jako firma Carefleet finansujemy samochody wszystkich marek dostępnych na polskim rynku. Nasi Klienci mają możliwość elastycznego wyboru parametrów usługi oraz zakresu świadczeń dodatkowych, dzięki czemu mogą kształtować wysokość miesięcznej raty w zależności od swoich potrzeb i możliwości finansowych  – zaznacza Bartosz Olejnik.

 

Warto korzystać z promocji

Carefleet systematycznie wprowadza do swojej oferty atrakcyjne promocje cenowe na samochody w wynajmie długoterminowym, z których chętnie korzystają zarówno korporacje i duże przedsiębiorstwa, jak też mniejsze firmy. Często są to projekty realizowanie wspólnie z wiodącymi na rynku markami motoryzacyjnymi. I tak na przykład od 15 czerwca do 31 lipca w salonach marki Honda trwa promocja na nowy, hybrydowy model JAZZ w wersjach COMFORT, ELEGANCE, EXECUTIVE lub EXECUTIVE CROSSTAR. Przedsiębiorcy, którzy w tym czasie podpiszą umowę na wynajem aut, mają zagwarantowaną wyjątkowo niską ratę przez pierwsze 12 miesięcy oraz opiekę serwisową przez cały czas trwania kontraktu. Finansowanie i obsługę techniczną samochodów zapewnia Carefleet S.A.

- W ramach promocji każdy klient, niezależnie od okresu trwania wynajmu, płaci stałą, niską ratę przez pierwsze 12 miesięcy. Miesięczna rata za Hondę Jazz w ofercie dla biznesu przez pierwsze 12 miesięcy kształtuje się na poziomie 650 zł netto (za wersje COMFORT, ELEGANCE i EXECUTIVE) lub 800 zł netto (za wersję EXECUTIVE CROSSTAR). Czas trwania umowy wynosi od dwóch do pięciu lat. W miesięcznej  racie wynajmu zawarta jest opieka serwisowa dla limitu 15 tys. kilometrów rocznie oraz wpłata klienta na poziomie 20%. Oferta dotyczy także doposażenia pojazdu – mówi Bartosz Olejnik.

Carefleet 2020 4

Zobacz również

Będzin Arena – miejsce największych wydarzeń sportowych i kulturalnych

Będzin Arena – miejsce największych  wydarzeń sportowych i kulturalnych

Od ponad dekady Będzin dynamicznie zmienia swoje oblicze, wprowadzając funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania architektoniczne.

50 lat bytomskiego PEC-u

50 lat bytomskiego PEC-u

W maju 2023 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu obchodzi pięćdziesiąt lat swojej działalności. Wśród firm ciepłowniczych PEC zalicza się do grona liderów w wykorzystaniu środków unijnych, dzięki którym stał się jednym z najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw dostarczających ciepło systemowe. Aktualnie w Spółce trwają prace nad strategią działań opartych o wytyczne dyrektyw wchodzących w pakiet Fit for 55 oraz aktualizowanej polityki energetycznej Polski.