Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka (Strzelce Krajeńskie, woj. lubuskie) właśnie została po raz siódmy Laureatem godła QI w Ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International. To kolejne osiągnięcie tej spółdzielni, które jest potwierdzeniem wysokich parametrów mleka jako surowca i najwyższych standardów zarządzania jego dystrybucją.

 

Strzelecka spółdzielnia wyspecjalizowała się w produkcji, skupie i dystrybucji mleka surowego. W okresie zaledwie pierwszych 10 lat działalności udało jej się zrzeszyć aż 530 producentów z różnych stron Polski, tym samym stając się największą tego typu organizacją w kraju. W tym roku spółdzielnia obchodzi swoje 15-lecie działalności, a jej mleko trafia do największych mleczarni w Polsce i innych krajach Europy.

 

SSPM prezes– Aktualnie w Polsce odnotowujemy znaczną nadprodukcję mleka. Około 30 proc. nadwyżek trafia do kilku UE. Nasza spółdzielnia sprzedaje mleko do przetwórni w Niemczech, a rolnicy – producenci mleka – z nami współpracujący mogą w związku z tym liczyć na godziwe ceny skupu – zaznacza Andrzej Jarmasz, Prezes Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka (SSPM).

Z uwagi na najwyższą jakość polskiego mleka i jego korzystną cenę zagraniczne przetwórnie doceniają surowiec dystrybuowany przez SSPM. Bliskość Strzelec Krajeńskich do granicy z Niemcami sprawia, że naturalnym największym odbiorcą mleka spółdzielni są tamtejsze przetwórnie. – Jednak, aby dostarczać tam mleko, musieliśmy spełnić szereg norm, potwierdzonych certyfikatami produkcji, w tym standardu VLOG, czyli braku modyfikacji genetycznych mleka – podkreśla prezes Andrzej Jarmasz.

 

Początki działalności spółdzielni w 2005 r. nie należały do najłatwiejszych. Rolnicy, po złych doświadczeniach z poprzednimi organizacjami zajmującymi się skupem i dystrybucją mleka, mieli wątpliwości, czy powołanie nowego podmiotu ma szansę na powodzenie. Miał on zapewnić swoim członkom cenę rynkową za dostarczone mleko, umowy z najlepszymi mleczarniami w Polsce, a także możliwość korzystania z programów kierowanych do grup producentów rolnych. Po restrukturyzacji lub likwidacji wówczas wielu przetwórni w Polsce, także region lubuski przeżywał recesję. Wielu producentów rolnych stanęło na krawędzi bankructwa. – Wówczas stworzyliśmy grupę producentów, następnie przekształconą w spółdzielnię, która ich zrzeszyła i w ich imieniu walczyła o uczciwe, rynkowe stawki – wspomina A. Jarmasz.

 

W pierwszym okresie udało się zrzeszyć dwudziestu rolników. Dziś, po 15 latach w szeregach spółdzielni jest ich ponad pół tysiąca, a SSPM jest liderem na rynku obrotu mlekiem w Polsce. Skupia producentów głównie z województwa lubuskiego, a także z województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. SSPM skupuje ok. 550 tys. litrów mleka dziennie, a wartość handlowa rocznej sprzedaży surowca wynosi 250 mln zł. Pod tym względem spółdzielnia plasuje się w ścisłej czołówce dystrybutorów mleka w Polsce.


SSPM biurowiec
Nadrzędnym priorytetem spółdzielni jest najwyższa jakość surowca, dlatego regularnie przechodzi ono specjalistyczne badania. Równie istotnym elementem, jest rozbudowana sieć logistyczna. Spółdzielnia wyróżnia się spośród 80 organizacji tego typu działających w Polsce, mimo że wahania na rynku mleczarskim w ostatnich latach doprowadziły do spadku cen, a tegoroczna sytuacja związana z zagrożeniem epidemicznym również nie pozostała bez wpływu na branżę. Spadło zapotrzebowanie na produkty mleczne, co było efektem zamknięcia na kilkanaście tygodni branży hotelarskiej i gastronomicznej w Polsce i innych krajach Europy. Obecnie, na etapie odmrażania gospodarki, także branża mleczarska liczy, że wszystko szybko wróci do normy.

 

Zuzanna Pawełczyk

 

SSPM logo

Zobacz również

Infrastruktura przyszłości

Kompozyt NCT

Innowacyjne technologie kompozytowe


Niesłabnąca koniunktura na realizację inwestycji budownictwa drogowego, kolejowego czy energetycznego w Polsce wymaga intensywnej współpracy wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, stawiających na innowacyjne, przyszłościowe rozwiązania. Są nimi na przykład technologie kompozytowe, doskonale sprawdzające się w zastosowaniu w infrastrukturze towarzyszącej, jak słupy oświetleniowe, słupy teletechniczne, żerdzie. W kraju ich czołowym producentem jest przedsiębiorstwo NCT S.A. z Wodzisławia Śląskiego.

Tarczyn – jakość i nieustanny rozwój

Tarczyn – jakość i nieustanny rozwój

Każda z gmin podejmuje wysiłki, aby być przestrzenią aktywnie zarządzaną i przyjazną dla życia lokalnej społeczności. Jest to dość duże wyzwanie, ponieważ na barkach samorządów spoczywa cały konglomerat zadań jej przypisanych.