Główny Instytut Górnictwa – Instytut Badawczy opracował technologię umożliwiającą wytworzenie granulatu nawozowego w oparciu o ustabilizowane osady ściekowe i substraty mineralne, w tym górnicze odpady powydobywcze.

 

Precyzyjnie wymieszane komponenty doprowadzone są do formy trwałego granulatu o uziarnieniu 1-6 mm, który można użyć do produkcji:
•    nawozu organicznego,
•    nawozu mineralno-organicznego,
•    środka wspomagającego uprawę roślin
•    materiału glebotwórczego.

 

GIG 1
Główne elementy funkcjonującej instalacji pilotażowej

 

GIG 2

Granulat nawozowy

 
Proces technologiczny jest dwustopniowy.
I stopień obejmuje odwadnianie osadu w wirówkach (wydajność ok. 22% suchej masy) i przygotowanie wsadu w mieszalniku oraz przekierowanie go taśmowo do granulatora. W procesie granulacji, uzyskuje się granule o zawartości suchej masy ok. 40-45%, które kierowane są podajnikiem na II stopnień linii technologicznej. Tam, w suszarce taśmowej, w temp. 80-110 ºC, zawartość suchej masy osiąga ok. 75% (+/-5%). Tak wysuszony granulat jest tymczasowo gromadzony w silosie, w celu schłodzenia go przed konfekcjonowaniem do worków foliowych lub big-bagów.

 

Otrzymany w ten sposób produkt posiada dobre właściwości nawozowe i glebotwórcze. Wysoka zawartość materii organicznej pozytywnie wpływa na procesy powstawania próchnicy w glebie, granulat charakteryzuje się również właściwościami odkwaszającymi i tzw. mikro-retencją wody w glebie. Prezentowana technologia  wyróżnia się znacznym potencjałem w kategorii „ekologia”, wpisuje się w ideę gospodarki cyrkularnej, umożliwiając uzyskanie wysokiej jakości produktu
z odpadów i stanowi dobry przykład rozwiązywania problemów z odpadami komunalnymi.

 

Wyprodukowane nawozy przetestowano pod kątem oceny wpływu na wzrost roślin, uprawy testowe na poletkach badawczych o wymiarach 5mx5m .
Technologia objęta jest ochroną patentową, a pierwsze prace wdrożeniowe są obecnie realizowane w jednej z oczyszczalni ścieków.

 

 

GIG logo

GŁÓWNY INSTYTUT GÓRNICTWA
Plac Gwarków 1
40-166 Katowice
tel.  32 258 16 31 do 9
fax. 32 259 65 33:
e- mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gig.eu

 

Zobacz również

Najwyższa jakość kształcenia WSEI - spełnione oczekiwania studentów i rynku pracy

Najwyższa jakość kształcenia WSEI - spełnione oczekiwania studentów i rynku pracy

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie jest największą niepubliczną Uczelnią we wschodniej Polsce, która uznanie zyskała, jako praktycznie przygotowująca do zawodów i szerokiej współpracy z przedsiębiorstwami.

Jak się ma polska stal? Czy problemy branży hutniczej minęły?

polska stal

Po długich zmaganiach z kryzysem na rynku, sytuacja branży hutniczej ulega stabilizacji. Polska stal musi jednak poradzić sobie z kolejnymi wyzwaniami związanymi przede wszystkim z transformacją ekologiczną i ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Istotnym działaniem w dążeniu do zeroemisyjności hutnictwa jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, opartych na nowoczesnych technologiach.