Rosnące ceny surowców – co robić, gdy koszty działalności wzrastają, a rentowność spada?

Prowadzenie firmy w dobie kryzysu jest dużym wyzwaniem. W ostatnim czasie głównym problemem wielu przedsiębiorców są, oprócz coraz większych kosztów energii, rosnące ceny surowców. Firmy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na przetrwanie mimo podwyżek i wyjście z sytuacji obronną ręką. Okazuje się, że o sukcesie tych dążeń przesądzić może współpraca z profesjonalnym doradcą technologicznym, który znajdzie rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb i możliwości danego biznesu. Jak to wygląda w praktyce?

 

Utrzymujący się intensywny wzrost cen surowców, materiałów i półproduktów, najbardziej odczuwają duże przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej, budowalnej, naukowej i przetwórczej, zwłaszcza te zatrudniające wiele osób. Dla części z nich to wręcz bariera dla dalszego prowadzenia działalności.

 

Skuteczna działalność

ośrodków badawczych

Odpowiedzią na poszukiwanie optymalizacji procesów produkcji może być działalność ośrodków badawczych. Jako zewnętrzny dział R&D, dostarczają one przedsiębiorstwom innowacyjne rozwiązania, które znacząco zwiększają ich wydajność oraz przewagę konkurencyjną. Przynoszą oszczędności w konkretnych obszarach i tym samym niejednokrotnie stają się antidotum na szeroko rozumiany kryzys. Takie jednostki dysponują specjalistycznymi kompetencjami, wiedzą oraz zapleczem technologicznym, które są niezbędne do stworzenia innowacji i umożliwiają przygotowanie patentów szytych na miarę.

 

Jednym z takich podmiotów jest Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, które z sukcesem wprowadziło już wiele przełomowych rozwiązań na rynek nie tylko polski, ale i światowy – m.in. w zakresie przemysłów maszynowego, ceramicznego, technologii i kompozytowego, a także energetyki, budownictwa, hutnictwa czy motoryzacji.

 

CBRTP intensywnie pracuje nad kolejnymi projektami, a w ostatnim czasie opracowało i wdrożyło przełomowe rozwiązanie dla jednego za swoich klientów, borykającego się właśnie z problemem wzrostu cen surowców. Innowacja wsparła procesy produkcyjne przedsiębiorstwa i przyniosła mu wymierne oszczędności.

 

Setki tysięcy złotych oszczędności

rocznie dzięki innowacji

–  Wspomniany klient jest głównym dostawcą jednego z największych światowych producentów urządzeń elektronicznych. Wyposaża go w elementy wykonawcze systemów chłodniczych (rurki kapilarne i ssące). W ostatnim czasie przedsiębiorstwo mierzyło się ze skutkami rosnących cen surowców wykorzystywanych do produkcji. To znacznie ograniczało rentowność jego działalności. Naszym zadaniem było znalezienie rozwiązania, które zaradziłoby temu problemowi – wyjaśnia Damian Rybczyński z CBRTP.

 

Po dokonaniu szczegółowego audytu, ośrodek opracował alternatywną względem dotychczas stosowanych spoin lutowniczych technologię spajania laserowego i spajania stykowego za pomocą splotu foliowego. Dzięki temu udało się zwiększyć sprawność układu chłodniczego klienta o ponad 20%, jednocześnie zmniejszając jego zużycie energii. – Zastosowanie technologii zwiększyło rentowność działań firmy o 1%, co przekłada się na oszczędność w procesie produkcyjnym o wartości 0,45 mln zł rocznie – dodaje Paweł Witczak z CBRTP.

 

Dodatkowym walorem wdrożeniowym jest fakt, że problem był znany światowej marce, dla której firma jest dostawcą komponentów – przez trzy lata prowadziła ona szeroko zakrojony projekt badawczy w tym zakresie, a ostatecznie porzuciła go z powodu braku rezultatów. Polska jednostka, pracująca dla jej podwykonawcy, poradziła sobie z tym wyzwaniem.

 

Jak widać, współpraca przedsiębiorstw z ośrodkami badawczymi może przenieść działalność firmy na zupełnie nowy poziom, zapewniając jej silną pozycję na rynku.

Zobacz również

Profilaktyka prozdrowotna

Profilaktyka prozdrowotna oparta na nauce

Suplementy diety oraz nutraceutyki stanowią dziś już nie tylko ważne składniki ogólnego uzupełnienia niedoborów diety w witaminy, składniki mineralne i inne ważne dla prawidłowego funkcjonowania substancje biologicznie aktywne. Są również nieodzowną częścią codziennej, spersonalizowanej diety i mogą być ściśle dopasowane do aktualnych, realnych potrzeb człowieka, w zależności od aktywności fizycznej, kondycji organizmu, konieczności wzmocnienia poszczególnych organów oraz procesów biochemicznych, w okresie rozwoju, dorastania czy w okresie ciąży.

Pracowity jak… Polak, czyli jak postrzegamy pracę po godzinach?

Obraz Malachi Witt z Pixabay

Temat 35-godzinnego tygodnia pracy coraz częściej przebija się w mediach i wśród opinii publicznej. Natomiast dzisiaj o tym rozwiązaniu nadal możemy myśleć bardziej w kategoriach egzotyki. Dlaczego? Polacy pracują dużo, także po godzinach. Jak wynika z najnowszego raportu Aplikuj.pl „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy” 9 na 10 osób dopuszcza wykonywanie “nadliczbówek”. Ponad 60 proc. z nich rozważa taką opcję w szczególnych sytuacjach. Z kolei 1/3 badanych osób otwarcie przyznaje, że zgadza się na wykonywanie zadań służbowych poza przyjętymi godzinami1. A czy podejście pracowników do nadgodzin zmienia się w zależności od wieku? I czy tak samo do pracy po godzinach podchodzą Zetki jak i Baby Boomersi?