Poligrafia przyszłości

Sektor produkcji opakowań systematycznie rośnie. Duża w tym rola zdobywającego coraz większy udział w rynku handlu internetowego. Wyprodukowanie dobrze zaprojektowanego i funkcjonalnego opakowania to praca poligraficzna wielu fachowców różnych dziedzin.

 

– Zawód drukarza nadal ma się dobrze, zmieniły się jednak jego narzędzia, a jego pracę, np. w sektorze packagingu, wykonuje sztab specjalistów – projektantów, grafików, technologów materiałoznawstwa, copywriterów, operatorów maszyn cyfrowych, logistyków, czy introligatorów. To zawody należące do profesji przyszłości – mówi Maciej Sierpiński, Prezes Zarządu MDM-Druk Sp. z o. o. Sp. k., jeden z trzech założycieli tej poznańskiej firmy, która od ponad 26 lat zajmuje się drukiem offsetowym, obejmującym kompleksową obsługę poligraficzną, wraz z wykończeniem introligatorskim, co-pakingiem, po ekspedycję.

 

Początkowe, 20-metrowe biuro poligraficzne, dziś jest firmą posiadającą dwa zakłady produkcyjne o łącznej powierzchni 8 tys. m2, zatrudniającą ponad 150 osób. Jest jedyną drukarnią w Polsce, będącą członkiem Polskiej Izby Zaawansowanych Technologii. – Od kilku lat specjalizujemy się w druku opakowań dla firm produkcyjnych wielu sektorów gospodarki, na rynku polskim i zagranicznym – dodaje M. Sierpiński.

 

MDM-Druk to Laboratorium Doskonałej Poligrafii, z drukarnią, introligatornią, nowoczesnym studiem technologii CTP oraz zintegrowanym systemem Prinect, który pozwala na zwiększenie produktywności, zapewnia najwyższą jakość procesów oraz eliminuje błędy. Nowoczesny park maszynowy stanowią urządzenia marki Heidelberg.

 

Produkcja odbywa się w oparciu o Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP, systemy szyfrowania, HACCP oraz Kontroli Pochodzenia Produktu FSC. 2 lata temu firma wdrożyła własną, innowacyjną technologię pierwszych na świecie opakowań z pełnym zabezpieczeniem przed fałszerstwem HQSM. – To ważne rozwiązanie, gwarantujące, że zawartość, znajdująca się w takim opakowaniu jest oryginalna. System ten jest jednocześnie  niskoodpadowy i ekologiczny – zużywa o 18 proc. mniej farby drukarskiej oraz mniejszą ilość makulatury, surowca pochodzącego z recyklingu, a więc obniża ślad węglowy – zaznacza szef MDM-Druk.

 

Zuzanna Pawełczyk

 

Zobacz również

CSL – kreujemy logistykę na nowo

CSL – kreujemy logistykę na nowo

CLS Sp. z o.o. (Szczecin) i pozostałe podmioty wchodzące w skład Grupy niezmiennie stawia na jakość, rozwijanie procesów i usprawnianie procedur. Przedsiębiorstwo jest po recertyfikacji Systemu Zarządzania Jakością oraz IFS Logistics 2.2, czyli najwyższego poziomu bezpieczeństwa standardu dla transportu i magazynowania. Firma poddała się też audytowi w zakresie cyberbezpieczeństwa, zgodnie z unijną dyrektywą, która ma wejść w życie w 2024 roku. CSL jeszcze w tym roku chce uzyskać stosowny certyfikat w tym zakresie.

AI Act zatwierdzone - 5 ważnych informacji dla branży biomedycznej

AI Act zatwierdzone - 5 ważnych informacji dla branży biomedycznej

Znamy już finalny, zaakceptowany przez państwa członkowskie draft AI Act – unijnej ustawy o Sztucznej Inteligencji. Jaki wpływ wywrze ona na działalność firm z sektora biomedycznego? Prezentujemy 5 najważniejszych wniosków.