Chirurgia plastyczna, towarzysząca nie tylko współczesnemu człowiekowi, od wieków niwelowała defekty ciała ludzkiego, które zaburzały jego funkcję lub estetykę. Już Gaspare Tagliacozzi – wybitny włoski anatom i chirurg – w XVI wieku określił rolę chirurga plastyka jako tego, który jest w stanie „odtworzyć, naprawić i zintegrować te części ciała (...), które natura nam dała, ale los je odebrał – nie po to, aby cieszyły oko, ale żeby podbudowały na duchu i pomogły utrzymać równowagę umysłu osoby dotkniętej tym nieszczęściem”.

 

SCM

Dr n. med. Ireneusz Łątkowski,

Kierownik Oddziału Chirurgii Plastycznej

Także dzisiaj, w powrocie do prawidłowego funkcjonowania, chirurdzy plastycy naprawiają nie tylko defekty związane ze starzeniem się powłoki doczesnej wybrańców, ale również, a może przede wszystkim, pomagają ofiarom wypadków, chorób nowotworowych, urodzonym z wadami wrodzonymi, oparzonym i wielu innym potrzebującym w powrocie do normalności.

 

W Specjalistycznym Centrum Medycznym im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju funkcjonuje Oddział Chirurgii Plastycznej, od blisko 70 lat nieprzerwanie kontynuujący misję Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Plastycznej. W oddziale kierowanym przez dr n. med. Ireneusza Łątkowskiego – ucznia Prof. Kazimierza Kobusa, wykonywany jest pełen profil zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wielodyscyplinarny, wysoko wykwalifikowany zespół lekarski ma możliwość zapewnienia opieki pacjentom z całej Polski i spoza jej granic, wykonując zabiegi planowe, a także pomagając w trybie ostrodyżurowym ofiarom wypadków. Chorzy leczeni są w warunkach zapewniających im wysoki komfort oraz bezpieczeństwo. W celu zapewnienia najwyższego poziomu oferowanych usług, nawiązano współpracę z zespołem chirurgów rekonstrukcyjnych oraz z chirurgami szczękowo-twarzowymi. Co ważne, pacjenci Oddziału leczeni z powodu wad rozszczepowych, objęci są kompleksową, wielodyscyplinarną opieką chirurgiczną, logopedyczną, ortodontyczną, chirurga szczękowo-twarzowego i psychologa na każdym etapie terapii, a stosowane metody należą do najbardziej skutecznych, sprawdzonych i bezpiecznych. Ponadto, oddział jako jeden z nielicznych w Polsce, leczy wszelkiego rodzaju wady występujące u dzieci, m. in. zniekształcenia pourazowe i pooperacyjne, wady wrodzone ręki, znamiona barwnikowe i naczyniowe. Warto również podkreślić, że jest w Polsce liderem w leczeniu wad wrodzonych w zakresie powiek u dzieci.

 

Oddział Chirurgii  Plastycznej w Polanicy-Zdroju od lat prowadzi intensywną działalność szkoleniowo-dydaktyczną – prowadzone są kursy dla lekarzy w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej i ogólnej oraz staże specjalizacyjne.
Specjalistyczne Centrum Medyczne oferuje również zabiegi pełnopłatne z zakresu estetycznej chirurgii plastycznej – w ramach Oddziału Wieloprofilowego Zabiegowego (informacje: tel. 74 86 21 188 lub 74 66 34 356). Pełnoprofilowy zakres zabiegów jest wykonywany przez wykwalifikowany personel medyczny na bazie sprzętowo-lokalowej wielospecjalistycznego szpitala z jego pełnym zapleczem medycznym.


SCM logoSpecjalistyczne Centrum Medyczne im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju
ul. Jana Pawła II 2
57-320 Polanica-Zdrój
Oddział Chirurgii Plastycznej
tel. 74 86 21 159
www.scm.pl