Ważna rola produktów chemicznych w codziennym życiu jest niezaprzeczalna. Świat stawia jednak duże wymagania odnośnie norm ekologicznych takich preparatów, a nowoczesne, dojrzałe i odpowiedzialne przedsiębiorstwa z powodzeniem wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Tak, jak P.P.H. Darchem (Mogilno, woj. kujawsko-pomorskie), które od ponad ćwierć wieku specjalizuje się w produkcji i dystrybucji środków czystości i chemii gospodarczej, samochodowej i kosmetyków.  

 

 

– Działalność rozpoczęliśmy w 1995 r. od produkcji papieru higienicznego i chemii domowej. Systematycznie poszerzaliśmy działalność o kolejne artykuły, m.in. płyny do czyszczenia, naczyń, prania, toalet), chemii samochodowej, w tym pierwszy na rynku spryskiwacz do szyb nie zawierający alkoholu), środki higieny osobistej oraz kosmetyki i produkty specjalistyczne (np. odkamieniacze i udrażniacze), by dziś stać się jednym wiodących producentów i dystrybutorów tego sektora w Polsce i wielu krajach Europy – mówi Dariusz Kowalski, właściciel firmy.

 

Ważny trzon oferty Darchem stanowi paleta produktów grillowych, obecnych na rynku pod rozpoznawalną marką Flambit. To podpałki w płynie, zagęszczone, parafinowe, płyny do czyszczenia, grille jednorazowe, zapalarki oraz węgiel drzewny i brykiety.

Przedsiębiorstwo świadczy również usługi wynajmu nieruchomości (lokale użytkowe i mieszkaniowe).

Darchem niezmiennie pozostaje firmą rodzinną, którą stanowią dziś dwa podmioty wzajemnie uzupełniające się w swojej działalności – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe zajmuje się dystrybucją, natomiast produkcja jest domeną Darchem Cosmetics Sp. z o.o. Członkowie „rodziny” Darchem” to wykwalifikowani i kreatywni specjaliści, których pasją są produkty chemii użytkowej, każdego dnia poszukujący nowych rozwiązań, technologii i innowacyjnych zastosowań produktów. Wiele nowych wyrobów bądź modyfikacje tych już istniejących, niejednokrotnie powstają pod wpływem sugestii użytkowników, ale oczywiście są również efektem tendencji w zakresie funkcjonalności, wydajności, efektywności i ekologii w branży samych preparatów chemicznych, jak i ich opakowań. Firma dysponuje własnym zakładem produkcji opakowań, gdzie minimalizuje się ilość stosowanych tworzyw sztucznych, stawiając na technologie recyklingu.

 

Oprócz wyrobów pod wspólną marką Darchem – „ALL”, obecną w większości sieci handlowych w Polsce, przedsiębiorstwo realizuje zlecenia produkcji dla podmiotów zewnętrznych. Często są to wyroby o bardzo zindywidualizowanej specyfikacji. – Nasza elastyczność, kompleksowość realizacji usług i umiejętność sprostania wymaganiom kontrahentów, dla których jesteśmy rzetelnym i sprawdzonym partnerem biznesowym, przekłada się na stały, dynamiczny rozwój firmy, nieustanne inwestycje w nowe zakłady produkcyjne, linie technologiczne, hale magazynowe i przede wszystkim wyroby. To oczywiście wiąże się również ze stałym wzrostem zatrudnienia. Aktualnie będziemy prowadzili rekrutację do naszego nowego zakładu zlokalizowanego w Porcie Morskim Gdańsk – podkreśla Dariusz Kowalski.

 

Zuzanna Pawełczyk