Precyzyjne techniki pomiarowe

 Zoller geniusfb
Od 8 lat działa w Polsce lokalna spółka światowej marki Zoller, wyznaczającej trendy w dziedzinie innowacyjnych technologii pomiarowych, stosowanych w wielu gałęziach przemysłu.  
Zoller Polska Sp. z o.o. właśnie odebrała godło QI 2021 w Programie Najwyższa Jakość Quality International za pięciosoosiową, sterowaną numerycznie maszynę pomiarową »genius«.


Przedsiębiorstwo zostało założone w Niemczech w 1945 r. przez Alfreda Zollera i od samego początku skoncentrowało się na urządzeniach skrawających (pierwszym produktem były oprawki narzędziowe do tokarek). W połowie lat 60. firma zaprojektowała i wyprodukowała pierwszy na świecie przyrząd do pomiaru i kontroli narzędzi skrawających, co wytyczyło kierunek jej dalszej działalności i rozwoju – produkcję przyrządów ustawczo-pomiarowych i kontrolnych oraz oprogramowania do zarządzania gospodarką narzędziową w zakładach różnych gałęzi przemysłu – motoryzacyjnego, energetycznego, aparatury medycznej, stolarki okiennej i drzwiowej, czy produkcji narzędzi skrawających. Dziś firmą kieruje już trzecie pokolenie rodziny Zoller, które intensywnie ją rozwija. Przedsiębiorstwo posiada swoje przedstawicielstwa w wielu państwa na świecie. – W Polsce działamy od 2013 r., gdzie oprócz dystrybucji urządzeń zajmujemy się także ich serwisem na terenie kraju – mówi dr inż. Michał Pawłowski, Dyrektor Zoller Polska Sp. z o.o.

 

Nagrodzona godłem QI 2021 maszyna pomiarowa »genius« to maszyna sterowana numerycznie z pięcioma osiami pomiarowymi i dwiema kamerami, która znajduje zastosowanie w zakładach produkujących narzędzia skrawające, jak i zakładach zajmujących się ostrzeniem i regeneracją narzędzi.

Wyposażona jest w dwie kamery służące do pomiarów w świetle przechodzącym i  odbitym z możliwością trójwymiarowego ogniskowania. Przyrząd ma również swoją odmianę mikro, wyposażoną w kamerę z obiektywem o pięćsetkrotnym powiększeniu, dzięki której można dokonywać pomiarów narzędzi o średnicy nawet 0,1 mm. Przy tak dużych powiększeniach istotnym elementem jest jakość oświetlenia w celu dokładnego uchwycenia detali ostrza. Dlatego urządzenie wyposażone jest w 8-segmentowe, automatycznie dostrajające się źródło światła LED.

 

Maszyna »genius« wyposażona jest w specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, dzięki któremu wybór opcji pomiarowych jest bardzo przejrzysty i szybki. Dodatkową zaletą jest możliwość dokonywania skanowania przestrzeni wiórowej narzędzia i możliwość wyznaczenia w dowolnym miejscu wartości kąta natarcia ostrza narzędzia skrawającego. Urządzenie posiada też możliwość współpracy ze szlifierkami oraz przesyłanie danych korekcyjnych.

 

Ten model aparatury pomiarowej z dualną kamerą i oprogramowaniem »pilot 4.0«, to absolutna nowość marki Zoller. Urządzenie pojawiło się na rynku w tym roku i jest to już jego kolejna generacja. Pierwsze powstało w 2001 r., co było kamieniem milowym w zakresie kontroli narzędzi skrawających. Z czasem pojawiły się również odmiany przyrządu do pomiaru i ustawiania pił oraz frezów do wałów korbowych. W 2005 r. maszyna została wyposażona w innowacyjne oprogramowanie do dokonywania pomiarów i skaningu krawędzi ostrza skrawającego. W 2007 r. wprowadzono na rynek nową generację obróbki obrazu, a w 2013 – przyrząd do kontroli zaokrąglenia krawędzi skrawającej. Wówczas też wkroczyła robotyzacja pomiarów, w wyniku czego nastąpiło wiele rozwinięć »geniusa«, w tym o przyrząd specjalizowany do gwintowników, do inżynierii odwrotnej, system obróbki obrazu oraz pierwsza na świecie maszyna pomiarowa klasy high-end »titan«, służąca do automatycznego pomiaru zaokrąglenia krawędzi oraz geometrii narzędzia skrawającego.

 

Zoller nieprzerwanie i systematycznie wprowadza na rynek kolejne, nowe generacje swoich przyrządów, a także takie produkty jak systemy do zarządzania gospodarką narzędziową, szafy do przechowywania narzędzi, czy zrobotyzowane stanowiska kontrolno-pomiarowe, a nawet wózki samojezdne.

 

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski