Fabryka Maszyn Spożywczych „Spomasz” Pleszew SA od dziesięcioleci znana jest na rynku krajowym jako producent urządzeń oraz kompletnych linii produkcyjnych, zwłaszcza dla przemysłu cukierniczego i owocowo-warzywnego. Pomimo zdobytego już niekwestionowanego uznania i renomy, firma wciąż stawia na rozwój i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań.

 

Spomasz pleszew
    Podwaliny dzisiejszej wysokiej pozycji spółki to przede wszystkim  konsekwentne budowanie solidnych, ekonomicznych fundamentów,  nowoczesny park maszynowy, systematycznie wprowadzane nowe technologie przy współpracy z centrami naukowo-badawczymi i wysoka jakość wyrobów.

 

Wiodący asortyment spółki stanowią sterylizatory (jedyny producent w Polsce) i autoklawy, wyparki (aparaty próżniowe), kotły, mieszalniki, reaktory i pompy do mas gęstych, kolumny rektyfikacyjne do spirytusu oraz wiele innych urządzeń. Firma produkuje m.in. kompletne linie do przerobu pomidorów oraz do produkcji dżemu, marmolady, czy cukierków typu „krówka”. Urządzenia posiadają kompletną automatykę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta.
   
    Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku, przedsiębiorstwo swoją ofertę kieruje również dla przemysłu farmaceutycznego, piwowarskiego, spirytusowego, rybnego, tłuszczowego, mleczarskiego oraz chemicznego. Maszyny z logo „Spomasz” Pleszew pracują niemal w każdym zakładzie przetwórczym w Polsce, a ich odbiorcami są m.in. tak uznane marki, jak: Néstle, Wawel, Wedel, Agros Nova, Colian, Terravita, Heinz, Kerry. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nieustannie podejmowanym nowym wyzwaniom, dziś spółka jest jedną z nielicznych polskich marek rozpoznawalnych wśród przedsiębiorstw wielu branż na całym świecie. Fabryka jest uznanym eksporterem nie tylko na rynki europejskie (Niemcy, Francja, Anglia, Rosja, Serbia), ale także światowe (Meksyk, Japonia, Korea, Indonezja).

 

Spomasz pleszew prezes    Firma nieustannie poszukuje nowych rozwiązań i wprowadza na rynek kolejne urządzenia. Jak mówi Tadeusz Rak, Prezes Zarządu Fabryki Maszyn Spożywczych „Spomasz” Pleszew SA: – Aby utrzymać stałą pozycję i być zawsze o krok przed konkurencją, musimy nieustannie poszukiwać nowych rozwiązań i kierunków rozwoju, być stale aktywni i wdrażać do produkcji innowacyjne technologie. W ostatnim czasie wprowadziliśmy do oferty uniwersalny aparat próżniowy z funkcją odzysku aromatu. To innowacyjne rozwiązanie w zakresie gotowania i zagęszczania produktów spożywczych, które stwarza możliwość skorzystania z takich funkcji, jak np. wykrywanie i zapobieganie powstaniu nadmiernego zapienienia. Zastosowanie refraktometru (miernik właściwości cieczy za pomocą załamania światła) wewnątrz urządzenia pozwala na kontrolowanie stopnia zagęszczania produktu i automatyczne kończenie procesu, a funkcje urządzenia mogą być indywidualnie dostosowane na życzenie klienta. Produkt ten cały czas rozwijamy, widzimy w nim duży potencjał. Urządzenie to zostało w roku ubiegłym nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich, a w tym roku będziemy go prezentować podczas marcowych targów Anuga Tech w Kolonii.
    
Kolejny projekt, do realizacji którego jeszcze w tym roku przymierza się pleszewska spółka, to budowa uniwersalnej aparatury do produkcji tzw. zdrowych słodyczy z zawartością isomaltu. Fabryka zainteresowana jest również wprowadzeniem na rynek urządzenia będącego obecnie w fazach prób, do suszenia owoców miękkich, takich jak  truskawki, wiśnie czy śliwki.

 

Fabryka Maszyn Spożywczych „Spomasz” Pleszew SA działa kompleksowo: doradza, projektuje, produkuje, dostarcza, montuje, uruchamia  i szkoli. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego projektu spółka jest dziś liderem w swojej branży, dysponując własnym biurem projektowym i laboratorium, które pozwalają na wykonanie często prototypowych rozwiązań. Swoją wiedzę i doświadczenie firma wspiera poprzez ścisłą współpracę z uczelniami wyższymi i instytutami, takimi jak Politechnika Poznańska czy Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych.

 

– Doświadczenie, wiedza, nowoczesne, innowacyjne technologie i stały postęp  to cechy, które wyróżniają naszą spółkę. Cieszymy się zaufaniem klientów dzięki wysokiej jakości oferowanych produktów i usług a osiągnęliśmy to dzięki ciężkiej pracy i nieustannym poszukiwaniom nowych, ciekawych rozwiązań. Potwierdzeniem renomy i wysokiej jakości produktów „Spomasz” Pleszew SA są liczne nagrody, m.in. Marszałka Województwa Wielkopolskiego za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Jesteśmy również Laureatem Programu Najwyższa Jakość Quality International, w którym Złotym Godłem QI został nagrodzony nasz sterylizator wielofunkcyjny. To dla nas szczególne wyróżnienia, będące potwierdzeniem, że nasz kierunek rozwoju, z naciskiem na wprowadzanie nowoczesnych produktów, opartych na nowych technologiach jest słuszny – podsumowuje T. Rak.


Joanna Chrustek, Joanna Jakoweńko