Rozmowa z Piotrem Groegerem, Prezesem Zarządu przedsiębiorstwa transportowego Solidaris Sp. z o.o., nagrodzonego godłem QI 2017

 

 

Jakie znaczenie ma dla Państwa otrzymany właśnie tytuł Najwyższa Jakość Quality International 2017?

Solidaris Sp. z o. o. zajmuje się transportem międzynarodowym od 2003 roku. Od początku istnienia firmy, Zarząd postawił sobie wysoko poprzeczkę – naszą misją jest świadczenie najwyższej jakości usług transportowych. Nasza nazwa jest zlepkiem dwóch słów: SOLID – solidny i ARIS od Arystotelesa, który słynął z kreatywności.

Tytuł Najwyższa Jakość QI 2017 jest potwierdzeniem naszych założeń i działań, wdrożonych procedur i ciężkiej pracy wszystkich naszych Pracowników. Złote Godło QI 2017 to zwieńczenie włożonego trudu w zarządzanie Grupą SOLIDARIS i prestiż dla właścicieli i całego zespołu.

Komplementarny transport

 

Jaka jest obecna sytuacja firmy na rynku (dynamika wzrostu, zatrudnienie)?

Główna baza firmy znajduje się w Kędzierzynie. Nasza flota to ponad 260 nowoczesnych pojazdów silnikowych, spełniających najwyższe normy ekologiczne. Srebrne cysterny, naczepy typu mega czy zestawy kubaturowe z napisem SOLIDARIS można spotkać na drogach całej Europy. Co roku flota zwiększa się o około 10 proc. Stawiając na najwyższą jakość, od wielu lat współpracujemy z firmą VOLVO, której Solidaris Sp. z o. o. jest  Ambasadorem. Wraz z powiększeniem taboru rośnie liczba zatrudnianych kierowców. Grupa SOLIDARIS zatrudnia obecnie blisko 400 osób.

Nasza pozycja na rynku jest stabilna. Stale powiększamy portfel Klientów. Co roku notujemy przyrost przychodów. Jest to dowód na to, że Grupa SOLIDARIS stąpa pewnie po rynku usług transportowych, przy jednoczesnym zachowaniu stałego poziomu rozwoju.

 

Czego dziś oczekują klienci od takich firm, jak Państwa?

Firm świadczących usługi transportowe jest bardzo dużo. My wyróżniamy się nieszablonowym podejściem do naszych kontrahentów i transportu jako takiego, kreatywnością i otwartością na potrzeby klienta. Niezwykle ważne jest dla nas bezpieczeństwo oraz komplementarność świadczonych przez nas usług. Nie zawsze najważniejsza jest niska cena. Rośnie świadomość przedsiębiorców, którzy coraz częściej ponad niską cenę przedkładają wysoką jakość. Stosujemy zasadę: prześlij do nas zlecenie i zapomnij o sprawie. Twój towar jest w najlepszych rękach. Na czas dotrze do odbiorcy.

volvo_edit_3_pokolorowane_do_oddania.00_04_10_01.still016_960

Jakie są źródła sukcesu na rynku takich usług, jakie Państwo oferują?

Źródłem sukcesu jest ustawienie odpowiedniego priorytetu – u nas od niskiej ceny ważniejsza jest jakość. Nigdy nie tniemy kosztów tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo. Sami stawiamy na sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest wdrożony w naszej firmie system lokalizacji i monitorowania floty. Pozwala na śledzenie przesyłki w czasie rzeczywistym, poprawia bezpieczeństwo kierowcy i pojazdu, jest narzędziem optymalizującym organizację pracy przewozowej i czasu pracy kierowców, zarządzaniem flotą. Pracownicy firmy objęci są nieustannymi kursami i szkoleniami doskonalącymi i podnoszącymi ich kwalifikacje branżowe. Kierowcy podlegają systematycznym szkoleniom m.in. w zakresie bezpiecznej, defensywnej i ekonomicznej jazdy (BBS Bahaviour Based Safety) oraz bezpiecznego załadunku.  Nasi klienci powierzają nam nie tyko niebezpieczne ładunki do transportu cysternami, ale także inne, cenne towary. Na nas spoczywa odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Rzetelność, fachowość, terminowość i sumienność stanowią filary konkurencyjności firmy.

 

 

Jakie wyzwania stoją przed firmą Solidaris w najbliższej przyszłości?

Każdy dzień przynosi pytanie: jak utrzymać standardy przy rosnącej konkurencji i coraz trudniejszym rynku szczególnie transportowym? Wiem, że aby zachować najwyższą jakość musimy się rozwijać. Największym wyzwaniem, jakie widzę, jest utrzymanie tempa przy zachowaniu zadowolenia naszego klienta, a co najważniejsze – nadal dając satysfakcję pracownikom. Duże zagrożenie to perturbacje na rynku pracy, to zmieniające się przepisy, to konieczność sprostania wyzwaniom płacy minimalnej i innych procedur socjalnych. Pogodzenie tak wielu różnych potrzeb stanowi nie lada wyzwanie, ale właściwie podejście do tego tematu zapewni nam sukces.

A jak Pan podsumowuje mijający rok?

Rok 2017 to dalsze rozbudowa bazy transportowej, oddanie nowoczesnego serwisu, poszerzenie i modernizacja taboru oraz wzrost zatrudnienia. To wiele dobrych, nowych kontraktów, utrzymanie pozycji lidera na rynku transportu chemii ciekłej, ale także widoczny wzrost obrotów w dywizji plandek. Rok 2017 to rok wielu nowych uścisków dłoni i zadowolonych klientów.

To miliony przejechanych bezpiecznie kilometrów i codziennie przekraczane granice.

Rozmawiała Magdalena Tułecka